Peter Moerland Beheermedewerker "Je bent het visitekaartje van Het Zeeu wsemrrascnap.'' Peter Moerland, op weg voor een volgende klus. (CvandeKreeke) Mark en Peter hebben de kijkhut van Inlaag 's-Gravenhoek gerepareerd. (C. van de Kreeke) ©Peter zijn werkdag begint op de locatie 'Poelbos'ofwel'werkschuur'van Het Zeeuwse Landschap bij Goes. Daar ontmoet hij zijn collega's Jaap en Hein. Na een vrolijke begroeting en een bak koffie beginnen ze met een kort werkoverleg. Dat doen ze eigenlijk iedere ochtend. Gaan we doen wat op de planning stond? Welke materialen gaan mee? Zijn er bijzonderheden? Peter gaat vanochtend naar de recent geplaatste vogelkijkhut bij-Inlaag 's-Gravenhoek, één van de inlagen van Noord- Beveland. Er is een melding binnengekomen van een bezoeker van de hut, dat deze door vandalisme beschadigd is. ©Peter en Mark rijden naar de inlaag. Mark Hijdendaal werkt één dag per week op vrijwillige basis bij het landschap, om werkervaring op te doen. "Gezellig," vindt Peter. "Ongeveer vijfenzeventig procent van de tijd werk ik alleen, dus het is fijn om af en toe een dag samen op pad te gaan." Als Peter samenwerkt, is dat meestal met één van zijn collega's. Of met iemand die voor bepaalde werkzaamheden wordt ingehuurd. "Zoals het maaien van sloten of waterpartijen," geeft Peter als voorbeeld. "Daar hebben wij zelfde benodigde machines niet voor." Met enige regelmaat werkt een groep mensen via de reclassering in een terrein van Het Zeeuwse Landschap. Peter heeft dan contact met de begeleiders over het werk, de uitvoering en de voortgang ervan. O Peter en Mark nemen de schade op. De flappen die voor de kijkgaten hangen zijn kapotgesneden. "Balen," vindt Peter. "Waarom doet iemand zoiets, moedwillig zo'n kijkhut vernielen." Ze lopen terug naar de auto om de benodigde gereedschappen te pakken. "De meest gangbare materialen heb ik altijd bij me." ZEEUWS-14-LANDSCHAP Als de klus geklaard is, nemen ze op [9 N 3weg om een kijkje te nemen in de J vogelkijkhut bij Inlaag Keihoogte, een kleine twee kilometer verderop. Hier is een paar jaar geleden een 'entreepunt' gerealiseerd. Bezoekers van de Noord-Bevelandse kust worden hier onthaald met een picknickbank, fietsenstandaard en informatiepanelen over dit gebied. Verderop langs de kust zijn vergelijkbare voorzieningen geplaatst, die tezamen een eenheid vormen. Het onderhoud van dergelijke voorzieningen behoort ook tot Peter's werk. "Ik zie al dat het gras binnenkort weer gemaaid kan worden. Met een onkruidbrander zorgen we voor een verzorgd aanzien. En we kijken of de bebording nog op orde is." Peter lijkt niets te ontgaan. Hij ziet meer dan waarvoor hij op pad is. "Logisch, het is m'n werk! Maar inderdaad, ik zie het eigenlijk altijd wel als er iets moet gebeuren. Je moet tijdens het werk altijd je oren en ogen openhouden; constateringen zijn belangrijk." ©"O nee, niet weer ..."Peter kijkt ongelukkig naar de bodem van de vogelkijkhut, waar wel tien centimeter water op staat. "Recentelijk stond het water nog hoger en zijn we een hele middag bezig geweest om het water weg te pompen." De hut ligt laag in het riet, waardoor de bezoeker prachtig uitzicht heeft over de plas. Maar bij een hoge waterstand, zoals nu, loopt het water om de hut heen en sijpelt via de ingang naar binnen. Peter en Mark hebben geen laarzen aan, dus kunnen de hut niet in. Maar het ontgaat Peter niet dat er diverse flesjes en blikjes in de hut liggen. Afval is een 'never ending problem'volgens Peter."We vinden steeds meer afval in de natuurgebieden. Niet alleen losse dingen zoals hier, maar soms meerdere zakken afval en zelfs witgoed." De mannen rijden terug naar het HPoelbos, want daar liggen de materialen om het water weg te pompen. "We gaan dit eerst verhelpen, want nu kan niemand de hut betreden en het is een druk bezochte locatie." In de werkschuur aangekomen eten ze meteen maar even hun boterhammen op. "De dag loopt anders dan gepland," merkt Mark op. "Klopt," antwoordt Peter. "Dat is al vijfendertig jaar het geval. Geen dag is hetzelfde, de variatie in het werk is groot. Dat vind ik absoluut heel positief aan dit werk!" Daarbij spelen de seizoenen natuurlijk ook een grote rol. "In de winter is het wel eens koud, maar daar kun je je tegen kleden. Het voorjaar en de zomer hebben mijn voorkeur; dan is het echt prachtig om in de natuur te werken." De pomp draait. Het water zakt langzaam. "Ja, hier zijn we wel een paar uurtjes mee bezig," weet Peter. Nu ze er toch zijn, repareert Peter meteen een rij paaltjes die aan de zijkant van de hut stonden. "Ook geslooptPeter merkt op dat er best wat veranderd is sinds hij in 1983 begon. Hij somt op: "Er zijn meer natuurgebieden gekomen. De organisatie groeide. In toenemende mate worden de natuurgebieden bezocht en daar zijn voorzieningen voor getroffen. Grotere werkzaamheden besteden we meer uit. Er zijn ook cultuurhistorische objecten in beheer gekomen." Dat laatste vindt hij een positieve ontwikkeling. Het beheer en onderhoud van de historische boerderij Hoeve Van der Meulen was voor hem iets 'nieuws'. Hij doet dat graag. "Straks wellicht ook hoeve Veldzicht. Ik kijk er al naar uit om daar te mogen werken!" C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap Deinlaagkustvan Noord-Beveland heefteen bewogen geschiedenis; zo deed de Oester put dienst als bietenhaven. (C. Jacobusse) Hoeve van der Meulen in 's-Heer Abtskerke. (N. van den Berg) ZEEUWS'-15 -LANDSWAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 8