me&m s8SSfflÊSffBBB& gg8^««8 o°°oc#§o'^>tgoSoS8§ ööQ(Tc>t)6oC«o^oo-^o^O POQPo OQ° oO O OPo OOoO Po0^Pi^_QoooQ9^0nO masm TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. mm BIJ-KLETSEN Dit voorjaar vroeg onze imker Monique Jankowski of wij het wat zouden vinden als er een zogenoemde verenigingsbijenstal in de tuin van Terra Maris komt. Dat is een bijenstal die bezocht kan worden en waarin schoolklassen en andere belangstellenden mee kunnen kijken in het leven van de honingbij. Wij waren direct enthousiast! Dit leek ons een erg leuke aanvulling en samen met de imker, crowdfunder Dancker Bijleveld en ontwerper MeileTamminga hebben we plannen gemaakt. Momenteel ligt er een ontwerp waarover we heel enthousiast zijn. Een bijenstal in de tuin van Terra Maris vinden we op zijn plaats. Bij ons staat natuureducatie centraal en honingbijen kunnen hierin een belangrijke rol vervullen. Ze zijn bij uitstek geschikt om mensen enthousiast te krijgen voor insecten. Er zijn maar weinig soorten die zo goed alle facetten van hun leven laten bekijken. De insectenmuur is in de afgelopen winterperiode voorzien van de nodige nieuwe voorzieningen en we hopen hierin soorten als de gehoornde en rosse metselbij, maar ook de tronkenbij, grote klokjesbij, tuinbladsnijder en grote bladsnijder te kunnen laten zien. Want ook deze zijn de moeite waard nader te bekijken. Ze zijn bijna net zo mooi of soms zelfs mooier dan de honingbij, hoewel ik misschien de enige imker ben die dit vindt. Erik Speksnijder ZEEUWS - Het nieuwe fietsoplaadpunt bij Terra Maris. (J. Tuin) Middeleeuws Festijn. (S. van Rijswijk) 17 Eén van de nieuwe nestblokken voor wilde bijen in de heemtuin. (E. Speksnijder) Kleine roodoogjuffer. (C. Jacobusse) OPLAADPUNTVOOR FIETSEN Onze provincie is bij uitstek geschikt om er met de fiets op uit te gaan. Goede fietspaden langs prachtige natuur, op de grens van water en land. Wat is er nou mooier om op een gezonde en milieuvriendelijke manier de provincie te verkennen? De laatste jaren gebeurt dat in toenemende mate op een elektrische fiets. De vraag naar oplaadpunten is daarmee ook gegroeid. Sinds half april is er bij ons museum een fietsoplaadpunt geplaatst. Hier kunnen vier fietsen, elektrische scooters en scootmobielen tegelijkertijd op een duurzame manier worden opgeladen. Duurzaamheid heeft Terra Maris hoog in het vaandel staan. De batterijen van het oplaadpunt krijgen hun energie uit zonnepanelen.Terwijl u dus op ons zonneterras zit te genieten van een welverdiende koffie met appelgebak of een bezoekje aan ons museum brengt, laadt de zon uw elektrische vervoermiddel voor u op, en geeft u zo een duwtje in de rug om uw weg te vervolgen. Jan Tuin Tronkenbij. (E. Speksnijder) DEZE ZOMER DAGELIJKS MEERDERE ACTIVITEITEN Deze zomervakantie trekt Terra Maris alles uit de kast om bezoekers een fantastische dag in de Zeeuwse natuur te laten beleven. Zes dagen per week is de Scharrelkidsclub actief, wekelijks zijn er meerdere thematische rondwandelingen, bezoekers kunnen een kijkje nemen op zolder en op 17,24 en 31 juli en 7 en 14 augustus houden we de jaarlijkse Middeleeuwse Festijnen. Daarnaast zijn er nog tal van losse activiteiten en een gloednieuwe expo over wind, zodat een bezoekje aan het museum een fantastische natuurbelevenis wordt. De Scharrelkidsclub is een samenwerking met IVN. Zij en wij werven in het voorjaar meerdere vrijwilligers die het leuk en belangrijk vinden om gezinnen de Zeeuwse natuur te laten beleven. Ze organiseren twee tot drie activiteiten per dag. Elke dag heeft een eigen thema. Zo is er water-woensdag en donderdag-bomendag. In samenwerking met Staatsbosbeheer organiseren we diverse rondwandelingen door de natuur van de Manteling en Terra Maris. Enkele voorbeelden van thema's zijn: buitenplaatsen, vogels van de Manteling, van zout naar zoet en Westhove toen en nu. De wandelingen zijn voor alle leeftijden en starten vanaf het museumcafé. Bezoekers kunnen deze zomer ook dagelijks een kijkje achter de schermen nemen bij het museum. Zoldergeheimen is een rondleiding door ons-depot, waar je de enorme rijkdom van het museum kunt zien. Dit alles onder begeleiding van een vakkundige gids. De vijf Middeleeuwse Festijnen zijn succesvolle, jaarlijks SPEUR NAAR LIBELLEN EN VLINDERS In de landschapstuin van Terra Maris kan je telkens weer verrast worden door al het bijzonders wat de natuur te bieden heeft. Zoals onze gevleugelde vrienden onder de insecten. Ik heb er zelf al vijftien verschillende soorten libellen en waterjuffers aangetroffen. In de hele provincie zijn er iets minder dan vijftig verschillende waargenomen. Voor onze landschapstuin dus een behoorlijk aantal. Neem eens de moeite om bij onze vijvers te speuren naar soorten als vroege glazenmaker, smaragdlibel of de knalrode vuurlibel. Ook elders in de tuin kun je libellen en juffers tegenkomen. Dat geldt ook zeker voor de vlinders. Door de hele tuin zijn deze te bewonderen, van het vroege voorjaar tot laat in de herfst. Bezoek daarbij vooral eens onze insectentuin als de vlinderstruiken deze zomer in bloei staan. Met een beetje geluk loopt u door een wolk distel vlinders. Of wandel eens naar ons hooiland om te genieten van verschillende soorten zandoogjes of de icarusblauwtjes. Jan Tuin -LANDSCHAP Sven van Rijswijk terugkerende evenementen. Elke keer weer trekken duizenden mensen naar ons evenemententerrein om aan de voet van de mottetoren te genieten van middeleeuwse spelen en spijzen. De festijnen starten om 16.30 uur en zijn daarmee ideaal te combineren met een dagje bos of strand. Kijk voor meer info over de evenementen op onze facebook-pagina of op terramaris.nl.

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 9