ZO WERKT Peter de Smidt Terreinbeheerder Wat wil je nog meer? - Peter de Smidt woont op 't Hof Waterdunen. Hij werkt ruim acht jaar bij Het Zeeuwse Landschap als terreinbeheerder. Als het natuurontwikkelingsgebied Waterdunen helemaal aangelegd is zal hij zich vooral gaan bezighouden met het beheer daarvan. Hij werkte eerder bij de Gemeente Sluis, waar hij werkzaam was op milieuzaken. Daarvoor werkte hij jaren op een camping. Peter groeide op op een boerderij in West-Zeeuws- Vlaanderen. "Als we in de tuin zitten - en dat doen we zoveel mogelijk - zien we in de verte, de schepen die over de Westerschelde varen boven de dijk uitsteken. Bovendien zitten we midden in de natuur. Wat wil je nog meer?!" Peter is uiteraard nauw betrokken bij 31 de ontwikkelingen in Waterdunen. 6 y "Een uniek project,"zo vindt hij. Hij merkt dat mensen in de omgeving, die er soms wat sceptisch tegenover stonden, het nu beginnen te waarderen. "Ze zien hoe mooi het wordt en gaan ook de potentie van het project inzien. Ik merkte dat onlangs weer, toen ik sprak met een campingeigenaar hier in de buurt." Hij is één van de velen met wie Peter contact heeft over Waterdunen. Zeker sinds Peter hier woont, is hij hét gezicht van Waterdunen. "Dat heeft zeker z'n voordelen. Omwonenden, maar ook medewerkers van betrokken partijen - zoals bijvoorbeeld het waterschap - weten mij te vinden, en andersom. Zo belde er laatst iemand dat er ergens afval gedumpt was. Ik kon meteen degene die hierover gaat informeren." De eerste twee vogelkijkhutten die in 3dit gebied verrijzen zijn bijna klaar. Peter neemt een kijkje bij beide en informeert of de werkzaamheden volgens de planning verlopen. "Zeker," is het antwoord. "Volgende week plaatsen we het dak, voor de bouwvak is het klaar." Tekst en foto's: Carolien van de Kreeke Er komt een speciale kraan want het dak weegt maar liefst 3,5 ton. "Op het dak komt sedum te groeien," legt Peter uit. "Inheemse planten, die goed tegen zoute omstandigheden en de wind bestand zijn." De ene hut biedt ruime vergezichten over het water. De andere hut staat vrij laag, waardoor je vanuit de hut vlak over het wateroppervlak zult kijken. Peter krijgt de melding dat er een draad kapot is in de Cletemspolder. Daar staat vee ingeschaard, dus Peter rijdt er meteen naartoe. Hij heeft altijd basisgereedschap in zijn auto, zoals voor deze situatie: een emmer met krammen, spijkers, een hamer, nijptang en draad. Het vee dat hier loopt is van één van de vele boeren die hun dieren in een terrein van Het Zeeuwse Landschap laat grazen. Peter kent alle boeren; vanuit het Landschap is hij hun contactpersoon. "Ik kijk meteen even naar de waterstand in de drinkput,"zegt hij, als hij het euvel verholpen en meteen ook het hekje wat beter vastgezet heeft. "Door de aanhoudende droogte is dat een extra aandachtpunt." Maar gelukkig, de put biedt nog voldoende drinkwater. Peter rijdt naar huis. "Ik ga eerst de spullen van de koffie opruimen." En dan een vrije avond? "Het is maar hoe je het noemt. Werk en privé lopen in elkaar over. Prachtig!" C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap Woonhuis van 't Hof Waterdunen. Peter herstelt prikkeldraad in de Cletemspolder Peter de Smidt pleegt onderhoud in de boomgaard van 't Hof Waterdunen. Vogelkijkhut in aanbouw in Waterdunen. Peter begint de werkdag op het kantoor 31 in Oostburg. Hij handelt de mail af, zet 6 y werk uit, bespreekt iets met een collega en heeft contacten met loonwerkers en regelmatig ook pachters."Mijn dagen verlopen meestal redelijk onvoorspelbaar. Daarom vind ik het altijd fijn om de dag op kantoor te starten, want de rest van de dag komt daar meestal niets meer van." Een fruitteler wiens bedrijf op korte 3afstand van de boomgaard van Hof Waterdunen gevestigd is, heeft gebeld met het verzoek of Peter eventuele bacterievuurinfectie in de boomgaard in de gaten wil houden. Peter gaat er kijken en vindt inderdaad een enkele aangetaste tak. Die verwijdert hij. "Bacterievuur is namelijk erg besmettelijk." Peter rijdt verder en volgt het recent aangelegde wandelpad door de boomgaard. In de verte ziet hij iemand meteen hond op het wandelpad. "Kijk, mooi! Keurig aangelijnd." Nu de realisatie van Waterdunen vordert zijn er aan de randen al enkele wandelpaden aangelegd. In het begin liepen er nogal eens honden die niet aangelijnd waren. "Maar door duidelijkere bebording verloopt het nu eigenlijk prima." Peter is ook Buitengewoon Opsporings Ambtenaar (BOA), dus toezicht houden behoort ook tot zijn taken. "Ik zie het als 'gastheerschap', niet als'politieagent", zo maakt hij zijn benadering duidelijk. Peter stopt bij 't Hof Waterdunen om de deur van het Kustlabgebouw te openen en stoelen klaar te zetten, omdat er dadelijk een groep komt. "Even thuis dus!"Want Peter woont sinds tweeëneenhalf jaar met zijn vrouw op deze boerderij. In de toekomst zal zijn functie als terreinbeheerder van Waterdunen zijn hele werkweek in beslag gaan nemen. "Ik vind het ontzettend leuk dat ik hiervoor aangenomen ben en hier mag wonen". Hij geniet enorm van de weidsheid en de ruimte om hem heen. ZEEUWS -14 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 8