museum TERRA MAR S Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Boetseren van een pootafdruk. (M. Walhout) pluizen. Tot slot is de wisselexpositie 'Laat maar waaien'nog het hele najaar te beleven. Speciaal in het kader van de wind organiseren we'Competitie Vogelvlucht'. Kinderen en hun ouders leren welke vogel welke soort vleugel heeft en hoe ze daarmee vliegen. Daarna gaan ze zelf vogels vouwen, met vervolgens een testvlucht vanaf de mottetoren. Elke keer weer een groot succes! Kijk voor meer info over alle herfstactiviteiten op terramaris.nl Jan Tuin -17-LANDSCHAP Lekker spelen in de landschapstuin. (M. Walhout) Imker Monique Jankowski. (S. van Rijswijk) Strandvondsten: van plastic tot peuk en van mossel tot mesheft. (M. Jankowski) Gevlekte witsnuitlibel. (N. Haak) HERFSTACTIVITEITEN Tijdens het najaar organiseert Terra Maris weer volop herfstige activiteiten. Dit jaar staan daarbij creativiteit en gezondheid centraal. Bezoekers kunnen creatief aan de slag met dans, muziek en kunst, waarbij de natuur steeds de inspiratiebron is. Daarnaast kan er volop worden gewandeld, want lopen door de natuur is gezond. Bezoekers kunnen kiezen uit diverse rondwandelingen in zowel onze landschapstuin als in natuurgebied De Manteling van Walcheren. Ook zijn er de 'vaste' activiteiten, zoals het kijkje achter de schermen van het aquarium, rondleidingen door het open depot en braakballen ■«ZEEUWS Sven van Rijswijk GEVLEKTE WITSNUITLIBEL Elk jaar duikt er in de landschapstuin van Terra Maris wel een onverwachte bezoeker op. Of dat nou gaat om de middelste jager die na een storm vanaf open zee het land opgeblazen was en over onze tuin op weg naar zee terug was of de glasvleugelpijlstaart, een schaarse dagactieve nachtvlinder die een paar jaar geleden op de vlinderstruik zat. Altijd is er wel een verrassing te bewonderen. Dit jaar was dé verrassing voor mij een libel die nog niet eerder in onze tuin was gezien: de zeldzame gevlekte witsnuitlibel. Eind mei dook deze op bij onze vijvers. Ook elders in de provincie was de soort te bewonderen. Opmerkelijk, want het is een soort van laagveengebieden, zoals deWeerribben en het Naardermeer. In de duinen van Noord-Holland wordt deze mooie libel de laatste jaren meer gezien. Zeeland liep wat het aantal waarnemingen betreft nog wat achter, maar daar is dit jaar dus een beetje verandering in gekomen. Opvallend aan deze libel - de naam zegt het al - is zijn witte gezicht, maar ook de grote opvallende gele vlek op het achterlijf. Het is de enige witsnuitlibel die deze combinatie van kenmerken heeft. In onze tuin heb ik maximaal zes mannetjes tegelijk waargenomen, geen enkel vrouwtje. Maar dat wil niet zeggen dat ze er niet waren en er geen eitjes zijn afgezet. De larven die hier uit komen leven twee jaar onder water, tot ze als volwassen libel uitvliegen. De vliegperiode is tussen eind mei en begin juli. Duimen dat deze soort ook volgend jaar weer te zien is in onze steeds weer verrassende heemtuin. DUURZAME SCHOOLREIS In april hebben leerlingen van de Omnibus en 't Vlot uit Vlissingen het startschot gegeven voor het project'Duurzame Schoolreis', een nieuwe samenwerking tussen Connexxion en Terra Maris. Inmiddels meldden zich al achttien groepen 5 en 6 van Vlissingse scholen hiervoor aan. De schoolreis begint met een gastdocent van Connexxion die in de klas uitlegt waarom het niet alleen gezelliger en goedkoper is om met het openbaar vervoer te reizen, maar ook waarom dat beter is voor het milieu. Ook leren de kinderen hoe je een busreis plant en waar je in het openbaar vervoer rekening mee moet houden. Daarna komen de kinderen onder leiding van dezelfde gastdocent met een openbaar-vervoer- bus naar Terra Maris. Vanaf de bushalte voorTerra Maris neemt een Schoon Zeeland-gastdocent van het museum de kinderen mee naar het strand voor een buitenles over plastic soep. Een bezoek aan de Wind-expo in het museum beëindigt de schoolreis. Daarna gaan de leerlingen met de bus weer terug naar school. Omdat het om een pilot gaat, kunnen Vlissingse scholen dit jaar dankzij een extra bijdrage van de gemeente Vlissingen gratis gebruik maken van dit vervoer. Terra Maris bespreekt na de zomer met Connexxion en de gemeente(n) of het project in 2019 voortgang kan vinden. Carolien Schaap HET RAATHUIS, DE NIEUWE BIJENSTAL Eind 2016 zocht Terra Maris een 'huisimker', omdat het meer aandacht wilde besteden aan bijen in de mooie landschapstuin. Na mijn komst gaf ik twee bijenvolken een plek achterin de tuin. Wat startte als een pilot is nu uitgegroeid tot iets bijzonders en ik ben inmiddels een bekend gezicht bij ons museum. Regelmatig geven één van de andere imkers van de Imkersvereniging Walcheren of ik op vrijdagmiddag voorlichting over de honingbij aan bezoekers. De activiteiten rondom de honing- en de wilde bij verlopen goed, maar de wens ontstond om een bijenstal te bouwen waarin de bijen beschut kunnen staan. Dit idee breidde zich uit tot een verenigingsbijenstal op het terrein van Terra Maris. In een dergelijke stal krijgen de imkers in opleiding les, kunnen andere imkers elkaar helpen en de museumbezoekers krijgen zo op een mooie manier informatie over het leven van de honingbij en een kijkje achter de schermen. Wat is er niet leuker dan te zien hoe een imker met de bijen bezig is? Het raathuis bouwen we in september, wat heel mooi past in het jaar dat de imkersvereniging Walcheren precies een eeuw bestaat. Een geweldig cadeau voor de bijen, imkers en bezoekers van Terra Maris. Monique Jankowski -LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 9