WAAR ZIJN ONZE ZOMERVOGELS NU? Frankrijk Ethiopië Somalië Kenia Tanzania Zambia Zimbabwe neme Winterverblijf: Zuid-Europa en Noord-Afrika Terugkomst: begin maart De tjiftjaf is één van de vogels die meer en meer bij ons blijft overwinteren. Een voor de hand liggende verklaring lijkt de klimaatverandering: naarmate onze winters zachter worden is het voor een insecteneter als de tjiftjaf makkelijker om hier te overwinteren. De aankomsttijd in het voorjaar is ook flink vervroegd. Was het enkele decennia geleden meestal eind maart voordatje de eerste tjiftjaf zijn naam hoorde roepen, tegenwoordig is dat al begin maart. Pakistan Egypte Sudan Ncpot Winterverblijf: Arabisch schiereiland en Noordoost Afrika Terugkomst: na half april Braamsluipers trekken naar het zuidoosten en wijken daarmee af van de trekroute die naaste familieleden als de grasmus en de tuinfluiter er op na houden. Braamsluipers broeden in mei en kiezen daarbij veelal voor hun favoriete nestplaats: de meidoorn. De vogel heeft niet alleen een voorliefde voor doornstruiken, ook het tweede deel van zijn naam is goed gekozen. Een braamsluiper laat zich immers zelden zien en heeft In tegenstelling tot zijn tweelingsoort de grasmus nooit een prominente zitpost tijdens de zang. Veel van onze zomervogels trekken weg. Voor insecteneters lijkt er weinig anders op te zitten, maar ook steltlopers en roofvogels verlaten ons land. In het winterhalfjaar is vooral Afrika de hotspot waar het allemaal om draait. We kijken waar vijf trekvogels op hun reis naar het zuiden terechtkomen. Hun terugkeer in het voorjaar gebeurt in vaste volgorde. Dat is zó voorspelbaar, datje aan hun terugkomst redelijk trefzeker een gemiddelde datum kunt hangen. Een portret van vijf lenteboden. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap Winterverblijf: Congo en Angola Terugkomst: circa 10 april Het gaat niet goed met deze bekende lentebode en er zijn aanwijzingen dat klimaatverandering daarvoor één van de oorzaken is. De koekoek reageert veel minder dan de meeste van zijn waardvogels, in wiens nest de koekoek zijn eieren legt, op het warmer worden van het klimaat. Daardoor ontstaat een 'mismatch' met de potentiële pleegouders van het nageslacht. Een andere oorzaak van de achteruitgang is het verdwijnen van harige rupsen, hét voedsel van de koekoek, door overmatig gebruik van pesticiden. Winterverblijf: Zuid-Afrika Terugkomst: eind maart Enkele tientallen jaren geleden was het meestal pas begin april voordatje de eerste boerenzwaluw zag.Tegenwoordig arriveren de eerstelingen altijd in maart, soms al aan het begin van de maand. Maar voor de meesten van ons zal het toch wel tot het einde van deze maand duren om de eerste ontmoeting te kunnen noteren. Tekst en foto's: Chiel Jacobusse Winterverblijf: Van Zuid-Senegal tot Guinee-Bisseau Terugkomst: half februari De grutto keert al rond half februari in Nederland terug, maar dan houden ze zich nog maar op enkele verzamelplaatsen in flinke groepen op. Al kort daarna arriveren ze echter op hun broedplaats en die ligt vaak in hetzelfde weiland waar ze het vorige jaar een nest hadden. Als ze tenminste terugkomen. De grutto gaat schrikbarend achteruit. Onder meer met kleurringen proberen onderzoekers meer inzicht in de levenswijze van de grutto te krijgen, om deze bedreigde soort beter te kunnen beschermen. Kbglston ZEEUWS-21-LANDSCHAP ZEEUWS - 20 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 11