AwiedeZwart OP DE KNIEËN VOOR HET KRUIPEND tijdens het MOERASSCHERM veldonderzoek Het kruipend moerasscherm is een zeer zeldzaam aan kruipend plantje. Het komt in Nederland op slechts een paar moerasscherm in locaties in Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en het Groote Gat bij Zeeland voor. Het Zeeuwse Landschap beheert in Oostburg. het Groote Gat bij Oostburg één van die zeldzame (E. Stikvoort) groeiplaatsen. Omdat de soort ook buiten onze landsgrenzen uiterst schaars is geniet die Europese bescherming. Dat betekent een welkome juridische ruggensteun voor de plant, maar tegelijk ook een zware verantwoordelijkheid voor de beheefders van Kruipend de terreinen met deze zeldzaamheid. Zij moeten moerasscherm. namelijk zorgen dat het kruipend moerasscherm er (A. de Zwart) overleeft. En dat is nog een knap lastige taak. Door zijn geringe grootte en kruipende groeiwijze is deze schermbloemige erg gevoelig voor verruiging van de vegetatie. Als de omringende begroeiing te hoog wordt, delft de soort onherroepelijk het onderspit. Begrazing door koeien, om de vegetatie kortte houden, is daarom een belangrijke beheermaatregel, al valt ook het kruipend moerasscherm goed in de smaak bij het vee. Het plaatselijk opentrappen van de zachte grasmat door de runderen is een ander positief effect van de begrazing. Hierdoor ontstaan er tijdelijk kale plekken in de vegetatie, waar het kruipend moerasscherm kan ontkiemen. Lokale vertrapping is daarom van levensbelang om de populatie te verjongen. Tegelijkertijd is het ook een grote bedreiging voor de kwetsbare kiemplantjes. Zie hier enkele dilemma's waar de beheerder mee te maken heeft. Omdat er nog te veel vragen open staan over de eisen die kruipend moerasscherm aan zijn leefomgeving stelt is op initiatief van de provincie Zeeland, in samenwerking met Staatsbosbeheer, Wageningen Universiteiten Het Zeeuwse Landschap, een meerjarig onderzoek gestart. Dat bekijkt welke beheermaatregelen de soort het beste dienen. Dat betekent vele uren in het veld op zoek naar het onopvallende plantje, om de hoeveelheden te schatten, de bloeischermpjes te tellen en de zaadzetting te volgen. Dit alles onder het toeziend oog van de grazers waarmee deze zeldzaamheid zo innig verbonden is. AwiedeZwart ZOOGDIERENKAMP IN EN ROND WATERDUNEN. De Zoogdierwerkgroep Zeeland organiseert jaarlijks een vierdaags herfstkamp waarbij vrijwilligers zoogdieren in een gebied inventariseren. Begin oktober dit jaar stonden Waterdunen en diverse nabijgelegen natuurgebiedjes op het programma. Zeeuws-Vlaanderen is landelijk gezien een zeer interessante streek voor muizenonderzoek, aangezien de hier voorkomende veldspitsmuis en ondergrondse woelmuis elders in Nederland nagenoeg ontbreken. In totaal werden op twaalf plekken in natuur gebieden van ons Landschap tweehondervijftig inloopvallen geplaatst, waaronder Waterdunen, Verdronken Zwarte Polder, Zwartegatsche Kreek en acht bloemdijken. De vallen werden op de eerste dag geplaatst, maar nog niet op scherp gezet, zodat de muizen aan de vallen konden wennen. De ochtend erna deden de vrijwilligers er nieuw voer in en zetten alle vallen op scherp. Vervolgens werden ze elke ochtend en avond gecontroleerd. Alle muizen werden op naam gebracht, geteld en weer vrijgelaten. Op de Austerlitzdijk en de Geuzendijk werd de zeer zeldzame veldspitsmuis gevangen. Andere bijzonderheden waren de vangst van twee wezels en een dwergspitsmuis. Verder zijn de bosspits-, huisspits-, bos-, rosse woel-, veld- en dwergmuis gevangen. De dichtheden van muizen waren over het algemeen vrij hoog. Dat laatste is positief, want muizen vormen een belangrijke voedselbron voor roofvogels en zeldzame marterachtigen, zoals de hermelijn. Tijdens het vleermuizenonderzoek met batdetectors bleek dat ruige en gewone dwergvleermuis op de meeste locaties voorkwamen. In Waterdunen en de Baarzandse kreek bleken daarnaast ook veel watervleermuizen aanwezig. De lage aantallen gevangen veldspitsmuis en het geheel ontbreken van de ondergrondse woelmuis doen vermoeden dat het huidige beheer van de onderzochte bloemdijken - veelal hooien - voor deze soorten niet ideaal is. Vermoedelijk verkiezen ze ruigere vegetaties. Op dijken zonder beheer en met veel bomen en struweel ontbraken de beide soorten helemaal. Meer onderzoek naar hun voorkeurshabitat is nodig om te kijken hoe we ze beter kunnen beschermen. Het organiseren van en deelnemen aan dit soort kampen is een enorme klus. De natuurbeheerders bieden wel ondersteuning, maar Kees de Kraker is diegene die al jarenlang een groot deel van de organisatie op zich neemt. Bij deze bedank ik hem mede namens de overige werkgroepleden en Het Zeeuwse Landschap voor zijn rol hierin. Kees doet dit met veel enthousiasme en zijn inzet wordt erg gewaardeerd! Pepijn Calle SPONSORING DOOR GROENE KRING Een natuurminnend gezelschap van ondernemers uit verschillende branches is in de Groene Kring met ons Landschap verbonden. De leden sponsoren onze stichting en dragen zo bij aan het behoud en beheer van natuur en erfgoed in Zeeland. Ze laten daarmee zien dat zij maatschappelijk verantwoord ondernemen. Zij weten dat hun regio baat heeft bij een gevarieerde, groene en aantrekkelijke woonomgeving en tonen met hun financiële steun hun lokale betrokkenheid. Wij zijn blij met de Groene Kring en gaan graag mooie, langdurige sponsor-relaties aan, in een voor elk lid unieke samenwerking. De sponsors kunnen kiezen uit verschillende pakketten, zodat er voor ieder bedrijf een mogelijkheid is om lid te worden. Wij geven zelfs de mogelijkheid om een gebied te adopteren. Als tegenprestatie bieden wij naast zichtbaarheid van het bedrijf op onze website ook gratis bijzondere vergaderruimte aan en noemen we de bedrijven jaarlijks op een 'bedankpagina' in ons tijdschrift, om te laten zien welke bedrijven het Landschap een warm hart toedragen. Daarnaast is een relatiedag mogelijk, waarbij wij de werknemers en/of klanten volop laten genieten en ontspannen in één van onze prachtige gebieden. Een natuurlijke tegenprestatie dus! Kijkt u eens op de website (hetzeeuwselandschap. nl/steun-ons/groene-kring/deelnemende-bedrijven) naar deze ondernemers. Ze zijn het natuurlijk waard om gezien te worden. Bent u geïnteresseerd of kent u een ondernemer die lid wil worden van de Groene Kring? Neem dan contact op via l.piso@hetzeeuwselandschap.nl of 0113 -569 123. Linda Piso-Moerdijk :4-LANDSCHAP Veldspitsmuis. (P. Calle) Kees de Kraker staat een verslag gever van Omroep Zeeland te woord over het muizenon derzoek tijdens het zoogdierenkamp. (N. Oostinga) 25 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 13