TE GAST IN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Bezoeker: Lisette de Vos (1969) Locatie: Hoeve Van der Meulen (Zuid-Beveland) Tekst en foto: Chiel Jacobusse GOUDPLEVIER Goudplevieren kunnen bij vogeltellingen makkelijk tussen wal en schip belanden. Anders dan bijvoorbeeld de verwante zilverplevier leven ze niet in de intergetijdengebieden van de Deltawateren. Ze leven samen in grote groepen en die zijn bijvoorbeeld te vinden in de Yerseke Moer of langs de oevers van het Veerse Meer. Maar evengoed pleisteren ze op akkers ergens op Duiveland of in de Zak van Zuid-Beveland; bepaald niet de eerste plaatsen waar je als steltloperliefhebber naar toegaat. Wat veel goedmaakt: de traditie speelt een belangrijke rol bij de terreinkeuze van goudplevieren en dat maakt dat een teller die zijn gebied een beetje kent ze toch wel weet op te sporen. goudplevieren gevangen voor de consumptie, bij het zogenaamde'wilsterflappen'. Ook daarbij speelden lokgeluiden een belangrijke rol. Deze steltlopers leven van bodemdieren, waarbij vooral regelwormen van belang zijn. Veel graslanden en akkers zijn door intensivering armer aan bodemleven geworden en het aantal goudplevieren is daardoor op veel plaatsen afgenomen. Andersom hebben extensivering en vernatting van de weilanden in de Yerseke Moer en de Sint-Laurense Weihoek juist een positieve invloed op de aantallen. Vooral bij het invallen van streng winterweer kunnen die aantallen in Zeeland hoog oplopen. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap Tekst en foto: Carrie Frederiks Wilje jezelf voorstellen? met een tuin nodig had en mijn man wilde heel "Ik ben Lisette de Vos en ik woon in 's-Heer graag in een klein dorpje wonen. Het werd 's-Heer Abtskerke. Op dit moment werk ik bij een bakker, Abtskerke. Ik ben hier met mijn neus in de boter maar ik ben iemand van twaalfambachten en gevallen. Dat je zo dichtbij dit gebied woont is een dertien ongelukken. Sinds een paar jaar weet ik dat bonus. Het is zo'n prachtig gebied om te wandelen ik een licht hersenletsel heb waardoor ik niet alles en te fietsen. Maar de hele Zak vind ik mooi, zeker meer kan. Ik heb simpelweg moeite met overzicht om te fietsen. Hier, in het gebied rondom Hoeve houden en de wereld gaat voor mij in principe ook Van der Meulen, wandel ik elke dag met mijn hond wat langzamer dan voor een ander." Bram, een Jack Russell. De ene keer lopen we een iets groter rondje dan de andere. Vandaag hebben Hoe is dat zo gekomen? we de wandeling met het trekvlot gelopen." "Op mijn twaalfde ben ik van het paard gevallen en heb toen een hele zware hersenschudding gehad. Wat spreekt je aan in dit gebied? Ik was tussen de vier en zes uur buiten bewustzijn "Het is hier altijd mooi. Of het nou regent, sneeuwt en heb daar dat hersenletsel aan overgehouden. of de zon schijnt. Wat me speciaal aanspreekt Zo'n wandeling in de natuur doet me goed en zijn de meidoorns. Die vind ik in alle seizoenen brengt me rust." bijzonder mooi, maar ik geniet ook van de knotwilgen, het riet en de hagen. Daar vliegt en Waarom koos je ervoor om het authentieke fluit van alles. Het is alleen jammer dat de bomen landschap rondom Hoeve Van der Meulen te en de struiken bij het trekvlot weg zijn. Dat maakte bezoeken? er een extra mooi plekje van.'"' "Wij woonden op een flatje en hadden indertijd een herdershond. Ik vond dat zo'n grote hond een huis C. Frederiks is journalist en fotograaf Lisette de Vos met haar hond Bram bij Hoeve Van der Meulen. Geen (loslopende) honden In veel van onze gebieden zijn honden niet toegestaan. Dat geldt ook op het grootste deel van Hoeve Van der Meulen. Daar zijn meerdere redenen voor. Loslopende honden veroorzaken sowieso veel paniek bij bijvoorbeeld hazen en reeën. Daarom zijn die nergens in natuurgebieden toegestaan. Maar ook aangelijnde honden kunnen voor de nodige problemen zorgen. Ze kunnen bijvoorbeeld gevaarlijke ziekten bij het ingeschaarde vee veroorzaken, ook als ze zelf gezond zijn. Ook aangelijnde honden kunnen voor verstoring van broedende vogels of nestjongen van andere dieren zorgen. Vandaar dat wij een heel terughoudend beleid voeren. U kunt de folder 'Met de hond in natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap' downloaden via onze website of opvragen via infojp hetzeeuwselandschap.nl. ZEEUWS - 5 - LANDSCHAP Deze vogels broeden hier niet. Ooit was het in Nederland een zeldzame broedvogel in vochtige heiden en soortgelijke terreinen. Nu moetje voor de dichtstbijzijnde broedgebieden naar Scandinavië of Schotland. De meeste trekkers arriveren hier in september en de najaarspiek houdt enkele maanden aan. In zachte winters blijven de meeste goudplevieren hangen, maar bij langdurige koude trekken ze alsnog zuidwaarts. In het voorjaar liggen de hoogste aantallen in maart en april, maar ook in de zomer blijven vaak wat exemplaren hier. Goudplevieren laten tijdens de vlucht een één lettergrepige fluittoon horen: djuuuu. Die is vrij makkelijk te imiteren en met wat volharding lukt het soms om passerende vogels te verleiden om neer te strijken. In Noord-Nederland werden vroeger veel

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 3