mm7\ De afgelopen maanden kreeg Het Zeeuwse Landschap veel reacties binnen door een artikel in de Provinciale Zeeuwse Courant over ons standpunt inzake verwilderde katten in het buitengebied. Reden hiervoor was een mede door ons ingediend bezwaar tegen het uitzetten van verwilderde katten nabij (kleine) kernen en op recreatieterreinen. Dit standpunt zorgde voor veel vragen en opmerkingen, waar wij graag nadere uitleg over willen geven. Wij zijn er ons hierbij bewust van dat verwilderde katten niet de hoofdreden zijn van de achteruitgang. Wel kunnen ze door de slechte vogelstand hier aan bijdragen. in (kleine) kernen en recreatieparken. Vaak hebben huiskatten hier ai een territorium. Deze - vaak veel gezondere - katten kunnen hun teruggeplaatste soortgenoten verdrijven. Hierdoor komen ze mogelijk alsnog in de veelal nabijgelegen Zeeuwse natuurgebieden terecht. Ook kunnen deze dieren flinke afstanden overbruggen en zo kwetsbare natuurterreinen mogelijk alsnog tot hun jachtgebied maken. De afgegeven ontheffing bevat in onze ogen geen heldere voorwaarden om dit te voorkomen. Jagende kat in een knotwilg. (M.T. van der Vlugt) Kortom, wij zijn van mening dat het vangen en steriliseren van verwilderde katten zeker kan helpen bij de vermindering van hun aantal. Maar wij zijn tegenstander van het weer uitzetten. Het gaat door meerdere oorzaken slecht met diverse vogelsoorten en kleine zoogdieren. Dit maakt extra predatie door verwilderde katten onwenselijk. Liever zien wij dat deze dieren via het dierenasiel weer een goed thuis krijgen. Soms is het tam maken van een kat niet meer mogelijk, omdat deze kat te lang verwilderd is geweest. Door deze katten na sterilisatie weer uit te zetten, blijft de druk op de Zeeuwse natuur nog jaren bestaan. Dan zien wij helaas geen andere oplossing dan het geven van een spuitje, hoe naar wij dit ook vinden. Dit maakt ook dat wij sterk voorstander zijn van het verplichtstellen van het chippen van katten. Zo kunnen zwervende of verdwaalde huisdieren snel weer bij hun baasje terechtkomen. K. van der Vlugt is beleidsmedewerker Natuur en Landschap en dr. M.A. Hemminga is directeur bij stichting Het Zeeuwse Landschap. Volg Kees op twitter: @keesvanderviugt Met name in het broedseizoen kunnen (verwilderde) katten veel schade toebrengen aan weidevogels, zoals de kuikens van de grutto. CJacobusse) BEZWAAR TEGEN UITZETTEN Afgelopen jaar hebben wij ons extra verdiept in de gevolgen van (verwilderde) katten op natuur toen de Provincie Zeeland een ontheffing verstrekte aan Stichting Zwerfkatten Nederland (SZN). Met deze ontheffing gaf het Zeeuwse bestuur toestemming om zwerfkatten in Zeeland te vangen, te steriliseren (onvruchtbaar maken) en daarna weer vrij te laten in (kleine) kernen en bij recreatieparken. Het doel hiervan is om de populatie zwerfkatten af te laten nemen; de gesteriliseerde kat kan zich immers niet meer voortplanten. Het Zeeuwse Landschap kan zich goed vinden in de doelstelling van SZN, in Zeeland vertegenwoordigd door onder andere Stichting Scheldekat, om zwerfkattenpopulaties terug te dringen. Wij plaatsen echter vraagtekens bij het aspect 'uitzetten'. Dit betekent namelijk dat deze katten nog vele jaren blijven jagen. Ook vinden wij dat de Provincie onvoldoende voorwaarden stelt om effecten op de Zeeuwse natuur tegen te gaan en zijn wij vooraf niet betrokken. Daarom hebben wij samen met Natuurmonumenten bezwaar aangetekend tegen deze ontheffing. HIATEN IN ONTHEFFING Het vangen, steriliseren en terugplaatsen van verwilderde katten klinkt positief, omdat de dieren in leven blijven en het op lange termijn zou zorgen voor een afname van de verwilderde populatie. Uit diverse onderzoeken blijkt echter dat deze methode alleen effectief is als minimaal zeventig tot negentig procent van de populatie op deze manier behandeld is. Alleen dan treedt op de lange termijn een afname van verwilderde katten op. Aangezien niemand weet hoeveel zwerfkatten in Zeeland voorkomen, is het onduidelijk of deze werkwijze echt effect gaat hebben. Verder constateren wij dat er heldere voorwaarden in de ontheffing ontbreken. Zo zou SZN in principe zwerfkatten uit andere provincies - waar dit terugplaatsen niet is toegestaan - kunnen vrijlaten in Zeeland. Hierdoor kan het aantal zwerfkatten in onze provincie toenemen. Ook mogen de verwilderde katten volgens de ontheffing alleen uitgezet worden Een kat heeft een muis gevangen. (C. Jacobusse) Verwilderde katten vormen een bedreiging voor kustbroedvogels op NeeltjeJans. (cameraval; E. Speksnijder) moeten wij allezeilen bijzetten om het broedsucces te verbeteren. Maar ook voor kleine zoogdieren, zoals de noordse woelmuis, kan predatie een belangrijke rol spelen, simpelweg omdat geschikt leefgebied in de afgelopen decennia sterk is afgenomen. Een bijkomende zorg is dat (verwilderde) katten toxoplasmose verspreiden, een ziekte die door een parasiet veroorzaakt wordt. Veel diersoorten, waaronder hazen en patrijzen, zijn hier gevoelig voor. Het uitzetten van verwilderde katten kan dus grote effecten hebben op de Zeeuwse natuurwaarden, waar onze organisatie zich juist hard voor inzet. De omgang met katten in natuurgebieden ligt maatschappelijk gevoelig. De kat is immers één van de eerste huisdieren van de mens. Oorspronkelijk om muizen en ander'ongedierte'te vangen, maar later ook omdat het simpelweg erg leuke huisdieren zijn. Toch moeten de effecten van katten op natuurwaarden niet worden onderschat. GEVOLGEN VOOR DE ZEEUWSE NATUUR In onze natuurgebieden zien wij met enige regelmaat verwilderde katten die een (beschermde) vogel of zoogdier hebben gevangen. Helaas is het lastig om precieze cijfers van deze vangsten te verzamelen. Uit onderzoek blijkt echter dat deze schade groot kan zijn. Zo bleek uit intensieve monitoring op Schiermonnikoog dat de vijftig verwilderde katten die daar leven jaarlijks zesduizend vogels en enkele duizenden (veelal jonge) hazen en konijnen vangen. Deze getallen kunnen voor Zeeland anders liggen, maar ze geven wel aan dat het aantal gevangen vogels en kleine zoogdieren door katten groot kan zijn. Dit terwijl de vogelaantallen op het platteland en langs de kust een negatieve trend vertonen en in sommige gevallen zelfs gedecimeerd zijn. Met name voor (zwaar beschermde) grondbroedende vogels, zoals grutto, kieviet, strandplevier en tureluur, ZEEUWS-12 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 7