ZEEUWS-16 -LANDSCHAP Kom een winter landschap maken tijdens de kerstvakantie. (Terra Maris) WINTERSE ACTIVITEITEN IN DE KERSTVAKANTIE Deze kerstvakantie organiseren we weer tal van activiteiten in en om ons museum. Broodjes bakken, braakballen pluizen,'Van pulptot papier'en op de woensdagen zal Het kinderkunstatelier van Jessica van Dierendonck weer aanwezig zijn. Alle reden dus om het jaar af te sluiten ofte beginnen in Terra Maris. Kijk voor meer informatie op terramaris.nl. Sven van Rijswijk KO VAN DER MAAS, VRIJWILLIGER LANDSCHAPSTUIN "Mijn vader was landbouwer en had een klein gemengd akker- en tuinbouwbedrijf, daar heb ik veel geleerd. Maar vroeger vond ik het nooit leuk,"zegt Ko lachend. Het is dus wel duidelijk hoe hij aan zijn groene vingers komt. Ko is herfst 2017 als vrijwilliger in de landschapstuin van Terra Maris begonnen en sindsdien liggen de akker- en boerderijtuin er mooier bij dan ooit. Hij vindt zichzelf een gestructureerd man en dat zien we prachtig terug in de tuin. Sociaal, plichtsgetrouw en bescheiden zijn typeringen die ik er nog aan toevoeg. Voor Ko is het de normaalste zaak elke dinsdag en in de zomer ook donderdag te komen werken: "Afspraak is afspraak." Na jaren als beleidsmedewerker/ ondersteuner loopbaanontwikkeling in het onderwijs en onderwijsvernieuwing gewerkt te hebber/werd Ko door een oogziekte afgekeurd. Twee dagen later werd hij vrijwilliger bij ons. "ik wil iets te doen hebben, Jan Tuin PROGRAMMA BASIS ONDERWIJS 2018-2020 Begin oktober stuurden wij het nieuwe Programma Basis Onderwijs 2018-2020 naar alle basisscholen in Zeeland. Hierin zijn negentien activiteiten opgenomen die leerkrachten met hun groep bij Terra Maris kunnen doen. Van'Binnenste Buiten'tot 'Windekind'voor de onderbouw en van 'Expeditie Middeleeuwen' totWjonderWaterWereld' voor de Vrijwilliger Ko van de Maas in de landschapstuin. (J. Tuin) een structuur in mijn leven en mensen om me heen hebben." Ko is openhartig over zijn oogziekte. Het herkennen van onkruid en bloemen als ze nog klein zijn is voor hem lastig. Daarom komt hij puur voor de boerderij- en akkertuin, waar het werk overzichtelijker is. Bij voorkeur heeft hij daarom ook een bewolkte dag en zaaien of oogsten doet hij het liefst. Nieuwe dingen proberen ook. Zo lijkt het hem leuk als er een kraampje in de tuin komt, waar bezoekers voor een kleine vergoeding wat uit de oogst kunnen meenemen. "Soms is er gewoon zo veel, dan raak ik het niet kwijt aan jullie,"aldus Ko. Dat klopt: het afgelopen seizoen stonden er menige dinsdag emmers met lekkers in onze kantine. Zwarte bessen, aardbeien, broccoli en paprika's, van alles. Ook menig bezoeker genoot van een kom verse soep, gemaakt in ons restaurant van courgettes uit de boederijtuin. Dankjewel, Ko! tarief bezoeken TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd midden- en bovenbouw. Bij alle lesprogramma's ligt de nadruk op (natuur)beleving door doen en ontdekken. Elk schooljaar komen ruim drieduizend leerlingen naar ons museum voor een verdiepende les, afsluiting van een projectweek, schoolreisje of een leuke educatieve ochtend of middag. Nieuw voor de groepen 3 t/m 8 is 'De 5e Huid'. De levensvisie van kunstenaar en natuurbeschermer Friedensreich Hundertwasser dat een mens vijf 'huiden'nodig heeft om gezond en gelukkig te leven, is de basis voor deze kleurrijke natuur-toer. De 5e Huid staat voor de natuur en het milieu, de fysieke en wondere wereld waarin we leven. Goed kijken, verwonderen, voelen en maken, daar draait deze activiteit om. Het Programma Basis Onderwijs is te bekijken op terramaris.nl/onderwijs. Carolien Schaap VLIEGENDE BIJZONDERHEDEN DIT JAAR Elk jaar opnieuw houd ik bij welke vogel, vlinder en libel er in en over onze heemtuin vliegt. In 2018 zag ik weer mooie beestjes. Wat betreft vogels was het een gemiddeld jaar: negentig soorten. Bijzonder waren appelvink, beflijsteren kruisbek; soorten die mij vrolijk maken. Een jaarlijkse, zeldzamere gast uit Siberië is de bladkoning, verwant aan de tjiftjaf, is alleen in een korte periode in Nederland tijdens de herfst te bewonderen. Erg leuk was de ooievaar die twee weken rond de tuin verbleef. Door collega's werd hij regelmatig gezien in een weiland net buiten de tuin. Ik zag hem met takken in de bek op een afgetopte boom ZEEUWS - Bij de lesactiviteit 'De 5e Huid'hoort het maken van een afdruk van de schors van een boom. (Zomer school Terneuzen) Gaffelwaterjuffer. (M. Klootwijk, vogelsinbeeld.nl) achter een villa in Domburg. Het mooiste moment was toen hij klepperend op het dak van kasteel Westhove zat. Iets wat ik niet vaak heb gehoord. Voor vlinders was het met twintig soorten een goed jaar. De aantallen per soort vielen wel een beetje tegen; misschien door de hete, droge zomer. Veel planten waar vlinders hun nectar halen waren al vroeg uitgebloeid of verdroogd. Dat gold ook voor de waardplanten, waar de rupsen van eten. Of dit effect heeft op de aantallen volgend jaar moeten we afwachten. Opvallend was het grote aantal kleine vuurvlinders. Het libellenjaar was ronduit spectaculair. Wat een grote aantallen en maar liefst negentien soorten hadden we dit jaar in de tuin. Van de vroege glazenmaker, smaragd en vuurlibel kijken we inmiddels al niet meer op. Over de verrassende invasie van de gevlekte witsnuitlibel berichtte ik de vorige keer al. De gaffelwaterjuffer was de afgelopen jaren al gezien, maar ik zag deze soort dit jaar voor het eerst. De spectaculairste, maar ook teleurstellendste ontmoeting was met een zuidelijke keizerlibel. Ik zag een grote libel, waarvan de grootte en het blauwe'zadel' (deel van achterlijf) meteen opvielen. Daarnaast was zijn achterlijf bruin met een blauw- paarsige gloed.Toen vloog hij wegIk zag hem slechts vijf seconden. Tevergeefs zocht ik er een groot deel van die middag en ook de volgende dagen naar. Helaas te kort voor een foto, maar wel lang genoeg voor een herinnering. Jan Tuin Bladkoning. (M. Klootwijk, vogelsinbeeld.nl)

Zeeuws Landschap | 2018 | | pagina 9