De laatste jaren neemt de aandacht voor de insecten en vogels van het boerenland toe. Die komen steeds verder in de verdrukking. Insectenpopulaties storten in en de vogels die hiervan afhankelijk zijn gaan hard achteruit. Aangezien Zeeland voor tweederde uit agrarisch gebied bestaat, is dit een echt Zeeuws probleem. Voorheen algemene soorten als veldleeuwerik en patrijs zijn zeldzaamheden geworden, terwijl grauwe en gele gorzen in onze provincie helaas al uitgestorven zijn. Het merendeel van het Zeeuwse platteland is in gebruik voor intensieve akkerbouw. Hier merken we sterk de effecten van de almaar intensiverende landbouw. Al vijftien jaar geleden wendde Het Zeeuwse Landschap onder leiding en op initiatief van de afscheid nemende directeur Marten Hemminga de blik op het boerenland, buiten de eigen terreinen. In 2004 begonnen we in het project Agrarisch Natuurlandschap met het aanplanten van streekeigen hagen op Walcheren, waar na de Tweede Wereldoorlog vele honderden kilometers heg verdwenen waren. In 2006 werd Hoeve Van der Meulen met 35 hectare grond verworven. Ook daar ging het (mede) om het keren van de teloorgang van plattelandsnatuur. De grond ligt grotendeels buiten het Natuurnetwerk Zeeland en wordt samen met boeren beheerd om ouderwetse boerenlandnatuur terug te brengen. We willen nog actiever buiten natuurgebieden met boeren gaan samenwerken aan de bescherming van boerennatuurwaarden. De komende jaren willen we bijdragen aan het ontwikkelen van een nieuwe vorm van landbouw waarbij weer ruimte is voor natuur: natuur-inclusieve landbouw. Met een akkervogelproject op Schouwen-Duiveland is daarvoor een cruciale eerste stap gezet. VIER JAAR SAMENWERKEN OP SCHOUWEN DUIVELAND Boerenlandnatuur, het zit hem al in de naam, is het beste met de landbouw zelf te beschermen. Om deze reden vraagt het beschermen en herstellen van boerenlandnatuur om een nieuwe aanpak. Aangezien zo'n groot deel van Zeeland boerenland is, vraagt het probleem om een grootschalige aanpak. Daarom zijn we in 2015 op Schouwen-Duivenland begonnen aan een gebiedsproces rondom de Stolpweg en Burghsluis. Dit heeft geleid tot een intensieve samenwerking met boeren waarmee we actief en succesvol boerenlandvogelpopulaties beschermen en herstellen. De middelen die we hiervoor inzetten zijn grond en tijd. Doordat we grond in eigendom hebben en deze verpachten, kunnen we boeren interesseren om samen te werken. We bieden hen de ruimte om op onze akkerpercelen te experimenteren met nieuwe maatregelen en aangepaste technieken. Door ook afspraken te maken voor hun eigen gronden wordt een veel groter gebied natuurvriendelijker gemaakt dan wat we er in eigendom hebben. Deze efficiënte inzet van eigendommen buiten het natuurnetwerk noemen we het'multiplier effect'. Zo werken we nu op Schouwen-Duivenland met tien boeren samen om een gebied van 500 hectare steeds duurzamer te maken, in het belang van zowel de boeren als de boerenlandnatuur. Het van de grond tillen van zo'n gebiedsproces gaat niet vanzelf: het vraagt veel tijd en overleg om als natuurorganisatie en boeren samen te werken in het gewone boerenland. Ecologen en boeren moeten veel kennis en ervaring uitwisselen om samen tot werkbare ideeën te komen. Ook omdat elk bedrijf Ga gratis mee met de donateurs excursie naar het project op Schouwen-Duiveland. Zie info bij Eropuit! anders is en altijd om maatwerk vraagt. Maar alle ingezette aandacht en tijd beginnen nu echt resultaten op te leveren. Niet alleen is de resterende populatie akkervogels veiliggesteld, maar ook zien we gestaag herstel in de aantallen broedende veldleeuweriken en patrijzen. GROOTSCHALIG BOEREN IN KLEINSCHALIG LANDSCHAP De kleinschaligheid is in de laatste decennia uit het boerenlandschap verdwenen. In een experiment op Schouwen proberen we deze kleinschaligheid weer terug te brengen en daarbij de bedrijfsvoering voor de boer werkbaar en efficiënt te houden. De boeren telen in nauw overleg met ons drie gewassen in stroken op percelen, waar voorheen monocultuur stond. Ze richten het zo in dat het zo min mogelijk extra tijd kost. Deze afwisseling van gewassen zorgt er bijvoorbeeld voor dat broed en foerageerplekken weer dicht bij elkaar liggen of zorgt voor uitwijkmogelijkheden wanneer er gewasbewerkingen plaatsvinden. Maar hopelijk werken de stroken ook als barrière tegen ziektes, schimmels en plaaginsecten, zodat er minder bespuitingen nodig zijn. We zien in ieder geval al dat akkervogels in de percelen met 'strokenteelt' broeden. Met het experiment beogen we een goede balans tussen kleinschaligheid en werkbaarheid te vinden, waarbij er meer ruimte voor (nuttige) insecten en akkervogels ontstaat. Zo levert Het Zeeuwse Landschap met de deelnemende boeren een eigen bijdrage aan de landelijke zoektocht naar de invulling van natuur-inclusieve landbouw. RONDOM HOEVE VAN DER MEULEN We willen in de komende jaren meer van zulke processen op gang brengen in Zeeland. Zo zijn we vorig jaar al begonnen rondom Hoeve Van der Meulen. Ook hier zoeken we de samenwerking op, met boeren, de agrarische natuurvereniging, Natuurmonumenten, Landschapsbeheer Zeeland en grondeigenaren. We hopen er op een vergelijkbare manier boerenlandvogels te beschermen. Hier broeden bijvoorbeeld de inmiddels zeldzame zomertortel, de kneu en de gele kwikstaart nog en we hopen deze soorten van een kleinschalig landschap de wind in de zeilen te geven. Natuurlijk zijn het nog maar bescheiden stappen voor het herstel van onze boerenlandnatuur, die tijdens het directeurschap van Marten Hemminga gezet zijn. Maar ze zijn wel heel belangrijk, omdat ze in meerdere opzichten een ommekeer vormen in het denken over behoud van de natuur op het platteland. Typische boerenlandvogels als veldleeuwerik en koekoek hebben altijd een grote voorliefde van Marten gehad. Hij zal vast ook in de toekomst vol spanning uitkijken hoe het deze soorten in onze projectgebieden en daarbuiten vergaat! C. Vreugdenhil is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap Door Chris Vreugdenhil De kneu is een belangrijke doel soort in het project rond Hoeve Van der Meuten. (C. Jacobusse) ZEEUWS - 20- LANDSCHAP Dfte aliwrand bwfc^wae- deLt*» Stroken teelt langs de Stolpweg. Het boerenland krijgt weer een kleinschalig aanzien. (Het Zeeuwse Landschap) Ook akkerranden maken onderdeel uit van de boeren landprojecten van Het Zeeuwse Landschap. (C. Jacobusse) ZEEUWS-21

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 11