"'r Nanda van den Berg Zo'n grote sanering was een mooie aanleiding om alles eens goed uit te zoeken en op te ruimen. Lang niet alles konden we bewaren, want het achterste deel van de schuur zal in zijn geheel worden gesloopt. De karakteristieke hooimijt met een klein geel deurtje naar het voorste deel van de schuur en de voormalige kooikerswoning blijven behouden. De asbestplaten die hier op het dak liggen vervangen we door asbestvrije exemplaren. De gepotdekselde zijwand van de hooimijt is in zeer slechte staat. Deze wordt hersteld, waarbij we zoveel mogelijk gebruik maken van het hout dat vrijkomt bij de sloop van het achterste deel van de schuur. Achter de schaapskooi stond nog een oude stal. Deze is in een dusdanig slechte staat en al jaren niet meer in gebruik, zodat besloten is deze geheel te slopen. De baksteentjes, die vrijwel los liggen doordat ze destijds in kalkspecie gemetseld zijn, slaan we op voor hergebruik. Ook de bijenstal waar de imkersvereniging uit Hulsteen aantal bijenkasten heeft staan krijgt een nieuw dak. Wat er in de toekomst precies gaat gebeuren met alle gebouwen is nog niet bekend. We hebben in de streek al gepolst of er goede ideeën zijn. Wie weet komt daar een mooie, nieuwe bestemming uit. en enthousiaste, nieuwe directeur-bestuurder, die zorgt voor het eigentijds houden en versterken van de organisatie. De Raad van Toezicht van Het Zeeuwse Landschap meent met Alexander Bolomey de juiste kandidaat hiervoor te hebben gevonden. Hij is op 1 maart begonnen. Harry van Waveren, Raad van Toezicht REEËN IN DE HEERENPOLDER Er zijn een heleboel gebieden van Het Zeeuwse Landschap waar je met wat geluk reeën kunt zien. Reeën in de De Plaat van de Vliet en de Slikken van de Heen zijn Heerenpolder. goed voor regelmatige waarnemingen. (C. Jacobusse) ZEEUWS-24-LANDSCHAP LANDSCHAP Op 4 februari is bij Het Zwin de Internationale Dijk in het bijzijn van diverse hoog- geplaatsten doorgegraven, zodat hetzeewater met de vloed de Belgische Willem- Leopoldpolder in kan stromen. (F. Schenk) HET ZWIN IN VERANDERING Het Zwin is het laatste overblijfsel van de historische toegangsgeul naar Brugge. Een intergetijdengebied waar eb en vloed nog vrij spel hebben, een unieke leefomgeving met een rijkdom aan bijzondere plant en diersoorten. Helaas verzandde het, waardoor zeewater er almaar moeilijker binnendrong. Zonder grootschalige ingrepen zou de Zwingeul dichtslibben en het waardevolle slikken- en schorrengebied verloren gaan. Die ingreep is in februari dit jaar tot afronding gekomen, als onderdeel van het zogenoemde Natuurpakket Westerschelde. Vanwege de steeds verdergaande verdieping van de Westerschelde spraken Nederland en Vlaanderen namelijk af om honderden hectares estuariene natuur te creëren. Het Zwin is nu met 120 hectares uitgebreid, waarvan 10 in Nederland. De uitvoering van het Natuurpakket Westerschelde is een taak van de Provincie Zeeland. Die werkte voor de uitbreiding van Het Zwin met Vlaamse overheden samen: het Agentschap voor Natuur en Bos, het Agentschap Maritieme Dienstverlening en Kust en de Vlaamse Milieumaatschappij van de Vlaamse Overheid en de Oostkustpolder. Ook vond er afstemming plaats met Waterschap Scheldestromen, gemeente Sluis, Rijkswaterstaat en Het Zeeuwse Landschap. Een Belgische aannemer voerde de werkzaamheden uit. Die startte in maart 2016 met NIEUWE DIRECTEUR-BESTUURDER Alexander Bolomey is de nieuwe directeur bestuurder van Het Zeeuwse Landschap. Hij volgt Marten Hemminga op, die met pensioen is gegaan. Alexander Bolomey (53) werkte sinds 2001 bij Dierenbescherming Nederland, als laatste in de functie van Manager Communicatie en Public Affairs. Actuele ontwikkelingen, waaronder klimaatverandering en een sterke terugloop van natuurwaarden buiten natuurgebieden, zorgen voor nieuwe uitdagingen in het werk van het Landschap. Daarom is gezocht naar een gedreven, verbindende Als je er eenmaal op gespitst bent, dan kun je daar - gewoon vanaf de Philipsdam - altijd wel één of meer reeën ontdekken. Ook ons akkergebied aan de Stolpweg op Schouwen-Duiveland, de duinen van Oranjezon en (sinds kort) de bossen bij Clinge hebben hun vaste reeënbestand. Maar in heel veel andere terreinen kom je ook reeën tegen; vaak helemaal onverwacht. Zo namen we eind januari een prachtige groep reeën in het reservaat Weel in de Heerenpolder bij Wolphaartsdijk waar. Midden in de polders, zonder dat er zelfs maar bos in de buurt is. De vraag rijst waar de reeën zich dan kunnen verschuilen. Voor de Heerenpolder is dat niet moeilijk. In dit gebied zijn uitgestrekte rietvelden. Daar voelen reeën zich even goed thuis als in het bos en ze kunnen zich er minstens zo goed verbergen! In rietvelden worden geregeld kalfjes geboren en dat kan zelfs ook in akkers het geval zijn. Bijvoorbeeld maïsvelden zijn erg in trek, omdat ze niet alleen dekking, maar ook volop voedsel bieden. Chiel Jacobusse Alexander Bolomey, de nieuwe directeur bestuurder van Het Zeeuwse Landschap. (H. van Waveren) het verdiepen en verbreden van de getijdegeul en vervolgde met het uitgraven van de voormalige geulen in de Willem-Leopoldpolder en de aanleg van een nieuwe zeewering rond het plangebied. Aansluitend zijn er een duin, broedvogeleilanden, uitkijkpunten en fiets- en wandelpaden aangelegd. In februari dit jaar is het restant van de Internationale dijk afgegraven en kon het zeewater toestromen. De hogere waterdynamiekzal de verzanding tegengaan. Vogels en planten, zoals de kluut, de kleine zilverreiger, zeekraal en lamsoor zullen zich hier snel thuisvoelen. Het gebied is vanaf de nieuwe wandel- en fietspaden en bij verschillende uitkijkpunten op de zeedijk prachtig te overzien. In het Nederlandse deel zijn de stranden, de geulmonding en de strandvlakte vrij toegankelijk. Fred Schenk SCHAAPSKOOI EMMADORP ASBESTVRIJ In januari is gestart met een flinke klus bij de voormalige schaapskooi in Emmadorp. Op alle daken lag asbest, zo'n 1400 m2 in totaal. Het gebouw is tot in de jaren negentig als schaapskooi in gebruik geweest. De laatste jaren is het incidenteel voor bijeenkomsten en scholenprojecten gebruikt, maar voor het grootste deel lag er materiaal opgeslagen.

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 13