Na twintig jaar als directeur neemt Marten Hemminga afscheid van Het Zeeuwse Landschap; hij gaat met pensioen. In dit interview een terugblik over en een vooruitblik op het wel en wee van 'zijn' organisatie. "Negentig procent van de natuurwaarden van het platteland is verloren gegaan. Wil je dus iets aan natuurbehoud doen, dan kun je niet om het platteland heen." Door ChieLJacobusse Marten Je bent twintig jaar werkzaam geweest bij Het Zeeuwse Hemminga. Landschap (HZL). Is er een moment of gebeurtenis die (C. Jacobusse) je als het hoogtepunt van die periode hebt ervaren of zijn er meer gedenkwaardige momenten "Ik zou niet één speciale gebeurtenis kunnen noemen. Terugkijkend is het een aaneenschakeling van mooie dingen. De natuurresultaten in onze gebieden bijvoorbeeld. Of de verwerving van belangrijke terreinen, zoals de erfpacht van de Hooge Platen en Oranjezon en de totstandkoming van Terra Maris. Ook het betrekken van een nieuw hoofdkantoor was zo'n hoogtepunt. Vandaar: een aaneenschakeling van mooie momenten." Zo'n lange periode kent vast ook wel dieptepunten? "Het dieptepunt van de hele periode is toch wel de afbraak van het natuurbeleid door staatssecretaris Bleker. Dat is tot op de dag van vandaag voelbaar, bijvoorbeeld in de verkleining van de Ecologische Hoofdstructuur in Nederland met duizenden hectares. De problemen rond de grote grazers in de Oostvaardersplassen zijn een direct gevolg van het schrappen van de corridor die van dat gebied naar de Veluwe zou lopen. Omdat die niet aangelegd is, raakten de herten en paarden opgesloten en kwamen er grote maatschappelijke protesten. Voor wat betreft het Zeeuwse was alle commotie rond de Hedwigepolder een echt dieptepunt." Je bent van een succesvolle wetenschappelijke carrière, met aan het eind een hoogleraarschap, overgestapt naar HZL Dat lijkt een wereld van verschil. Hoe heb je de overstap ervaren? Nooit spijt gehad?Zijn er naast verschillen ook overeenkomsten? "Ik heb van de overstap nooit spijt gehad. Ik heb het ook niet als een grote verandering ervaren. Mijn drijfveren waren altijd de fascinatie en de liefde voor de natuur. Ook als wetenschapper was ik al met kustvegetaties, zoals schorren, bezig. Ik ben heel blij dat ik beide dingen gedaan heb; een bijdrage leveren zowel aan de wetenschap, als aan de praktische natuurbescherming. Wie had ooit gedacht dat ik nog eens museumdirecteur zou worden (van Terra Maris; zie verderop in dit interview)?!" Is in die periode van twee decennia veel veranderd aan de organisatie van HZL? Was erin de afgelopen periode sprake van een veranderende rol en maatschappelijke positie van HZL? Hoe was de verhouding met de provincie en met de achterban? "Er is zeker sprake van een veranderende rol van HZL in de maatschappij. Het is tegenwoordig heel gewoon dat maatschappelijke organisaties worden ingeschakeld bij de ontwikkeling van beleid, zoals in het recente voorbeeld van de Kustvisie. Dat betekent een extra inspanning voor de organisatie, maar het levert wel iets voor natuur en landschap op. Een professionaliseringsslag maakte het mogelijk om deze rol te spelen. Een punt van voortdurende aandacht is de achterban. Het is van wezenlijk belang om een trouwe achterban te verwerven en te behouden en dat is in deze tijd een hele opgave. Een reclamefolder of advertentie werkt niet meer; het gaat om de persoonlijke benadering. Voor de communicatie met de achterban speelt ons tijdschrift ZEEUWSLANDSCHAP een belangrijke rol." Een belangrijke verandering is de overstap van een stichting met een bestuur naar een organisatiemodel met jou als directeur-bestuurder en een Raad van Toezicht die op hoofdlijnen controleert. Hoe heb je die verandering ervaren Maakt het je positie als directeur niet eenzamer en moeilijker? "De verandering van het organisatiemodel was al gaande bij mijn overstap naar HZL Bij mijn komst was er al sprake van'besturen op afstand'. De organisatie was te groot en te complex geworden voor het oude model. Wel was het bestuur vooral in de beginjaren van groot belang als klankbord. Overigens heb ik alle jaren heel plezierig met het bestuur en later de Raad van Toezicht samengewerkt. Wat de medewerkers betreft zou je de organisatie kunnen typeren als één grote familie die heel plezierig samenwerkt. Dus van een eenzame positie is wat mij betreft geen sprake." Eén van de wensen die je gerealiseerd hebt was een museum voor natuur en landschap. Zijn de ambities die je had ook uitgekomen? "Ik herinner me een krantenkop bij mijn aanstelling, die mij citeerde: "Het Zeeuwse landschap verdient een eigen museum." Dat geeft eigenlijk prima mijn drijfveer weer om Terra Maris te realiseren. Zeeland heeft een bijzondere ontstaansgeschiedenis en een bijbehorend bijzonder landschap. Bij de realisatie kregen we de volle medewerking van de toenmalige gedeputeerden Harry van Waveren, nu voorzitter van de Raad van Toezicht, en Thijs Kramer. Ik hoop dat de focus van Terra Maris blijvend gericht zal zijn op ons unieke landschap, want nogmaals: Zeeland verdient dat." Een belangrijk wapenfeit is het Kustlaboratorium. Het allereerste droomproject van de Nationale Postcode Loterij dat in een competitieve beoordelingsronde met tientallen organisaties aan HZL werd toegekend! Trots? "Zeker. Het is één van onze initiatieven om de balans tussen ecologie en economie als uitgangspunt voor nieuwe ontwikkelingen te nemen. Daar zijn we al heel lang mee bezig. Zo ontwikkelden we vijftien jaar geleden het concept Agrarisch Natuurlandschap, ZEEUWS-6-LANDSCHAP ZEEUWS-7-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 4