Soms ben je op een locatie en zie je in één oogopslag dat natuur en industrie wel erg dicht bij elkaar liggen. Zo'n locatie was'Het Zomerverblijf'op het Gasplateau in Het Verdronken Land van Saeftinghe. Het lag zo dicht bij de vaargeul van de Westerschelde datje de containerreuzen bijna kon aanraken. Die naam'zomerverblijf' heeft iets vermakelijks. Het klinkt alsof het een buitenresidentie is van een Russische tsaar of zoiets. Maar het was slechts een gammele, oude directiekeet, waar overigens tot voor kort tal van hoogwaardigheidsbekleders genoeglijke uurtjes doorbrachten. Door Joop Mitléhaal en Chiel Jacobusse Het zomerverblijf. Dit verblijf stond op één van de meest markante (C. van Dueren-de punten in de Zeeuwse natuur. Je voelde er het Hollander) contrast van natuur met industrie, beide in al hun grootsheid. Het zomerverblijf was de directiekeet die gebruikt werd tijdens de werkzaamheden aan de Gasdam.Toen die af waren kregen de herders van de familie Cleiren de keet, als compensatie voor de gederfde inkomsten van hun kudde en het ongemak. Toen de familie eind 1992 met de schapenhouderij stopte, verkreeg Het Zeeuwse Landschap het eigendom van het zomerverblijf. Kort na die overname veroorzaakte een storm in februari 1997 veel schade aan het gebouw. Het was een trieste aanblik dat meer dan de helft van het gebouw weggeblazen was. Maar al vanaf het vroege begin waren er volop vrijwilligers om de schade te herstellen en zo zou het de opvolgende decennia altijd gaan. Het bouwwerk was bij tal van mensen immens populair. Onder leiding van wijlen Jos en Marjan Neve werd het zomerverblijf aangekleed. Er kwam een keukentje en meubilair, en borden en bestek mochten niet ontbreken. De hele familie en familie van familie leverden oude spulletjes en zo ontstond een ongelooflijk sfeervol geheel. Marjan zorgde er ook steeds voor dat alles er pico bello uitzag. Het was alsof je een huiskamer binnenstapte, midden in de natuur, met een weergaloos uitzicht. Een onderzoeker die een paar dagen in het zomer verblijf zou doorbrengen informeerde bezorgd of er ook televisie was. Misschien was dat niet eens een onlogische vraag met de naaste buren op zo'n drie kilometer afstand en direct daarna weer kilometers lege polder. Of het antwoord de logé- ZEEUWS -10 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 10