Televisie is er de hele dag. Er zijn twee kanalen. Op het ene zie je het grootste natuurgebied van de Delta en op het andere kanaal één van de drukste scheepvaartroutes van West Europa. Allebei live en allebei 24/7." het Gasplateau opgesloten te raken. Niet dat dat nou ook weer zo erg was. Zodra de schemering inviel kwamen honderden konijnen uit hun holen tevoorschijn en dat was een machtig schouwspel. Zeker als ook de bunzing of de hermelijn op het toneel verscheen. Die ging hol in hol uit om een smakelijk hapje te bemachtigen. Ach, dat zomerverblijf. Wat hebben we er veel gouden uren doorgebracht en wat was het een plek vol met goede herinneringen. Tot ineens de boodschap kwam dat het gesloopt moest worden. Overal zat asbest, tot in de constructiepalen van het gebouw. De saneerders hebben hun werk inmiddels gedaan en het zomerverblijf is niet meer. Er is niks meer, behalve de herinneringen aan één van de meest betoverende plekken van onze Delta. Het zomerverblijf tijdens de sloop. (P. Calle) Er wordt hard gewerkt aan de komst van een nieuw veldstation. Het zal ongetwijfeld efficiënter en praktischer dan het oude zomerverblijf zijn. Maar het staat wel vast dat het de sfeer van vroeger niet zal evenaren. J. Millenaaris Saeftinghe-gids en C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg stichting Het Zeeuwse Landschap Bij het zomerverblijf lag altijd een flinke stapel wrakhout om de houtkachel te stoken. (C. van Dueren-de Hollander) in-spé helemaal geruststelde is niet bekend. Want dat luidde: "Televisie is er de hele dag. Er zijn twee kanalen. Op het ene zie je het grootste natuurgebied van de Delta en op het andere kanaal één van de drukste scheepvaartroutes van West-Europa. Allebei live en allebei 24/7." Dat was geen woord teveel gezegd. Zat je op een zomerse avond op de veranda en keek je in noordwestelijke richting, dan waande je jezelf aan het einde van de wereld. De zon zien zakken in het schor was een bijzondere ervaring. Grote spreeuwenwolken boven de rietvelden in de avondschemer, jonge slechtvalken die op zwaluwen joegen, tapuiten op het Gasplateau, schorzijdebijen begluren, het getij en het weer in al zijn facetten. Het was vooral door en door genieten van een weids uitzicht temidden van een grootschalig, maar kwetsbaar natuurgebied. Het schoonhouden viel af en toe niet mee, zoals die keer dat er nog geen gaas op de schoorsteen zat en er een spreeuw via het openstaande kacheldeurtje - onder het roet - door het gebouwtje vloog. Overal zwarte vegen en de propere huisbazin natuurlijk ten einde raad. Over het dragen van modderlaarzen door onverschillige gasten zijn af en toe harde woorden gevallen. Jos en Marjan beheerden het zomerverblijf alsof het hun eigen herberg was. En dan al die bijzondere gasten. Prins Bernhard dronk er zijn wijntje, waarbij van tevoren de etiketten van de flessen zorgvuldig verwijderd waren. Niemand had er iets mee te maken wat zijne hoogheid dronkMinister Jo Ritzen met zijn staf was er op bezoek voor teambuilding en dat zal vast een extra impuls gekregen hebben toen zijne excellentie languit in de modder van Saeftinghe lag. De Commissaris van de Koningin - nee, geen namen - was zo gecharmeerd van het zomerverblijf dat hij toestemming vroeg om er zijn verjaardag te vieren. Het feest was bijzonder geslaagd, alleen op het laatst moest Jos de hoge gasten maar blijven vermanen om te vertrekken. Het springtij kwam eraan Natuurlijk ging het fout. De glimmende Volvo die de lange stoet afsloot redde het niet meer door het opkomende brakke water. De motor viel uit en liep via de uitlaat vol met Scheldewater. Dat heeft vast een lieve duit gekost. Maar toch was het juist één van de grote charmes dat je altijd op het tij moest letten, om niet op ZEEUWS- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 11