geworden, zijn landschapselementen als hagen, slootkanten en overhoekjes verdwenen. Dat waren allemaal habitats voor boerenlandvogels, bijen en andere insecten. Door de grootschalige landbouw is diversiteit in gewassen en bewerkingsperioden verdwenen. De intensivering is gestimuleerd door industrie en overheid, en is geen individuele agrariër te verwijten. Feit is wel dat ons platteland hierdoor tot een ecologische woestijn verworden is. Niet alleen de vogels hebben hiervan het effect gemerkt, ook de landbouw zelf loopt door de intensivering tegen grenzen aan. TOPGEBIED DE POEL Door intensieve, chemisch gestuurde landbouw gaat de bodem achteruit en ook de insecten die nuttig zijn voor natuurlijke plaagbestrijding verdwijnen daardoor uit het landschap. We staan nu op een punt waar de belangen van landbouw en natuur niet recht tegenover elkaar staan, maar juist blijkt dat deze grote overlap vertonen! Dit hebben we de afgelopen vijfjaar gemerkt en ook al in de praktijk gebracht op Schouwen bij Burghsluis. In navolging willen we nu ook in de Zak van Zuid-Beveland samen met boeren, natuurbeheerders en andere gebiedspartijen de handen ineenslaan. Zo kunnen we samen, met kennis van landbouw en natuur, het boerenland weer duurzamer maken voor boeren, bodem en biodiversiteit. In samenwerking met Landschapsbeheer Zeeland, Natuurmonumenten, de plaatselijke Agrarische natuurvereniging (Milieucoöperatie), de Gemeente Borsele en de Provincie Zeeland hopen we de komende jaren deze samenwerking vorm te geven. KENNIS NODIG Ter voorbereiding hebben Het Zeeuwse Landschap, Natuurmonumenten en de Provincie Zeeland onderzoek gedaan in een gebied van 6 vierkante kilometer om te kijken welke boerenlandvogels er nog voorkomen en of er kansen liggen voor deze soorten. Hieruit blijkt dat de meeste soorten zich hebben teruggetrokken in de natuurgebieden. Maar het blijkt ook dat deze op zichzelf niet voldoende zijn. De patrijs die eens algemeen voorkwam, werd twee jaar geleden voor het laatst gezien en kon er, na veel inventarisatiewerk in voorjaar en winter, niet meer vastgesteld worden. Om vogels in dit veranderde landschap een nieuwe Zomertortels. kans te geven hebben we veel kennis nodig. (C. Jacobusse) Met voldoende kennis kunnen we proberen om in het huidige landschap op een efficiënte manier ruimte voor boerenlandvogels te creëren. Behalve voor veldleeuweriken, gele kwikstaarten en kieviten is dit gebied ook nog belangrijk voor zomertortels. Van de 1000 in Nederland overgebleven broedparen van deze duivensoort broedden er afgelopen jaar nog circa vijftien in de natuurkernen van de Zak van Zuid-Beveland. ONDERZOEK ZOMERTORTELS De zomertortel is een soort waar het heel slecht mee gaat en waar we eigenlijk te weinig van weten. Sinds de jaren tachtig van de afgelopen eeuw is de Nederlandse populatie met 97% afgenomen. De zomertortel is onze kleinste duif en ook de enige die de winter in de Afrikaanse Sahel doorbrengt. Dit is een erg risicovolle reis. In Zuid-Europese en Afrikaanse landen worden naar schatting jaarlijks een miljoen zomertortels door jagers en stropers gedood. Eenmaal aangekomen hebben ze te maken met een door klimaatverandering en ontbossing veranderende Sahel. Ondanks de complexe internationale problematiek waar deze soort mee te maken heeft willen we hier in hun broedgebied doen wat we kunnen om deze soort in ons mooie landschap te behouden. Daarom financiert Het Zeeuwse Landschap onderzoek naar deze soort. In 2019 zullen vier zomertortels in de Zak van Zuid- Beveland voorzien worden van een gps-zender. Hierdoor hopen we inzicht te krijgen in de locaties en het type vegetaties waar deze vogels hun voedsel vinden. Hiermee kunnen we dan hopelijk gerichte maatregelen nemen voor deze tortels. De zomertortel is natuurlijk maar één van de doelsoorten waarvoor we in het toekomstige Het landschap topgebied De Poel nieuwe kansen willen scheppen. rondde Boerenlandvogels als kneu, spotvogel, en steenuil Gerbenesseweg hebben net zo goed extra zorg en specifieke tussen Nisse en maatregelen nodig. Dat wordt nog een forse 's-Heer Abtskerke uitdaging, maar samen met de boeren en al de in i960 en 2017; andere gebiedspartijen moet dat goed komen. voormalig Nationaal C. Vreugdenhil is medewerker ecologie en H. Vermin Landschap, is terreinbeheerder Bevelanden Philipsland van (Geoweb Provincie stichting Het Zeeuwse Landschap. Zeeland) ZEEUWS-13- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 13