Samen zie je méér en kun je van elkaar leren." Luciën legt de laatste hand aan enkele 3hoofdstukken van de 'Vissenatlas'. Hij verzorgt de eindredactie van dit boek, vooralsnog de laatste in de serie boeken 'Fauna Zeelandica'. "De laatste weken ben ik daar heel wat uren mee bezig geweest/'Vandaag wordt het doorgestuurd naar de vormgever. Een half uurtje naar buiten, voor een 3lunchwandeling met enkele collega's. Omdat Luciën vrij vaak buiten is voor zijn werk, loopt hij niet altijd mee. Maar tijdens een 'kantoordag' is het fijn om even een luchtje te scheppen en ondertussen bij te praten. Luciën werkt aan een beheerplan. "Voor ieder terrein stellen we eens per twaalf jaar een beheerplan op. Omdat ik niet fulltime werk, doe ik dat vooral voor kleinere terreinen, óf lever een bijdrage aan grotere, zoals Oranjezon." Meestal stellen de ecologen een beheerplan op, in overleg met de beheerders, maar soms - zoals bij Oranjezon - besteden we dat uit. Het beheerplan is een belangrijk hulpmiddel voor het beschermen van de natuur. "Het beschrijft wat de huidige staat is van het terrein, wat we er willen bereiken en hoe we dat willen doen." Omdat twaalf jaar best een lange periode is, vindt er tussentijds twee keer een'kwaliteitstoets'plaats. Een keer ongeveer halverwege de periode en als het beheerplan bijna afgelopen is. Dë ene dient als tussenevaluatie, de ander dient als input voor Luciën wordt door de beheerder van de Clingse bossen gebeld over de 'letterzetter'. Deze kever houdt daar huis in de sparren in het bos. "Helaas, de door deze schorskever aangetaste bomen zijn verzwakt en kunnen wellicht een gevaar vormen voor de wandelaars. Ik ga morgen de bomen inspecteren, daarna beslissen we samen wat we doen." Luciën beschikt over de Visual Tree Assessment- papieren."Zeg maar: boomveiligheidscontroleur." Luciën pakt een map uit de kast, waarin alle geïnventariseerde bomen beschreven staan. "Vooral bomen die langs wandelpaden en/of openbare wegen staan, bekijk ik. Je maakt een inschatting van de risico's. Denk aan een boom die scheefgroeit, een boom met spechtennesten of een boom die uit zijn evenwicht is door een afgestormde tak. Als boomeigenaar ben je verplicht zo'n risicoanalyse te doen en de risico's te beperken." C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap Een afrastering moet een kolonie grijze zandbijen in de Clingse bossen beschermen. (A. Wieland) ZEEUWS- kost veel tijd en soms is het lichamelijk best zwaar. "Je struint de hele dag door een gebied, vaak op laarzen, en je hebt van alles bij je: een verrekijker, loep, flora, soms een vlindernet, proviand Maar het is prachtig om te doen." Nadeel vindt Luciën datje bij dit werk soms dagenlang alleen op pad bent. "Als de tijd het toelaat, ga ik met een collega-ecoloog. Samen zie je méér en kun je van elkaar leren. Daarnaast is het praktische voordeel dat je elkaar kunt helpen. De ene neemt waar, de ander registreert de waarnemingen." Gelukkig gaat het invoeren van die gegevens steeds makkelijker en sneller. De ecologen gaan tegenwoordig met een tablet of telefoon op pad en kunnen de waarnemingen meteen digitaal invoeren. "Toch blijft in een aantal gevallen een notitieboekje onmisbaar", vindt Luciën. Terwijl hij dat zegt, pakt hij zijn boekje en voert zijn genoteerde waarnemingen in in het systeem. het nieuwe beheerplan. De gegevens uit de inventarisaties zijn hierbij belangrijk. "De beheerders worden uiteraard bij de plannen en toetsen betrokken. Samen zijn we verantwoordelijk voor een zo goed mogelijk beheer." Luciën op kantoor in Wilhelminadorp. (C. van de Kreeke) 15 - LAND5CI3AP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 15