TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. best om er gevaarlijk uit te zien. Ze vermommen zich als wespen of bijen, geel-zwart gestreept, en sommige als hommels met een behaard achterlijf. De blinde bij bootst zelfs het geluid van een honingbij na! Net doen alsof je een andere soort bent heet mimicry. Toch zijn de zweefvliegen met een beetje geduld duidelijk te onderscheiden. Het achterlijf van een zweefvlieg gaat vaak 'vloeiend' in het borststuk over en niet zoals bij de wespen met een taille. Hun ogen zijn net twee bollen die in het midden lijken samen te smelten, terwijl bijen en wespen ogen hebben die meer aan de zijkant zitten. Het makkelijkst te onderscheiden kenmerk zijn de antennes. Deze zijn bij zweefvliegen kort en zitten tussen de ogen, waar ze bij bijen, hommels en wespen langer ZWEEFVLIEGEN Pyamazweefvlieg, stadsreus, grote fopwesp, halvemaanzweefvlieg en blinde bij; namen die zó uit een stripboek zouden kunnen komen. Het zijn de prachtige namen van zweefvliegen. Een familie binnen de orde van de vliegen, waarvan er in Nederland meer dan 360 soorten voorkomen. Het zijn goede vliegers, die met hun snelle slagen van hun twee vleugels schijnbaar moeiteloos in de lucht lijken te kunnen stilstaan, om vervolgens in een rechte lijn naar het volgende punt te vliegen om daar te blijven zweven. Bijna alle leden van deze vliegenfamilie doen hun Zoutzieden tijdens het Middeleeuws festijn. (L den Heijer) Foto boven: Stadsreus. (E. Speksnijder) zijn en zich aan de zijkant van de kop bevinden. Zweefvliegen voeden zich met nectar en stuifmeel, van met name schermbloemigen. Dat levert ook een herkenbaar verschil met bijen en hommels op: zweefvliegen hebben nooit stuifmeelklompjes aan de poten. In de landschapstuin van Terra Maris kun je door de hele tuin zweefvliegen tegenkomen, maar om de verschillen tussen zweefvlieg, bij, hommel of wesp goed te kunnen zien raad ikje de insectenmuur aan. Daar vliegt alles door elkaar heen. De insectenmuur in de heemtuin. (Terra Maris) Jan Tuin PyjamazweefvUeg. (C. Jacobusse) 7-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 17