van Terra Maris VALE GIERZWALUW Ditmaal de allernieuwste aanwinst van Terra Maris in deze rubriek. En wat voor een aanwinst! Het museum is in het bezit gekomen van een hele zeldzame vogel: de vale gierzwaluw. Deze soort is levend maar in negentien gevallen met zekerheid in Nederland vastgesteld, waarvan drie keer in Zeeland: november 2013 op Neeltje Jans, november 2015 boven Colijnsplaat en november 2018 in Oranjezon. Normaal gesproken overwinteren vale gierzwaluwen ten zuiden van de Sahara en ze broeden rond de Middellandse Zee. Ze maken daar holen in steile rotswanden, waarin ze nestelen. 'Onze'zwaluw is op 14 november afgelopen jaar door Bianca Plune levend, maar wel verzwakt, in Kamperland gevonden. Zij bracht de vogel naar vogelopvang de Mikke in Middelburg om hem te laten opknappen. Helaas mocht dat niet baten. Op 11 november waren er al twee vale gierzwaluwen gemeld boven het oostelijke deel van Oranjezon, tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Deze twee vogels werden daar vergezeld door een huis- en een boerenzwaluw en werden er op de 12e weer gezien. De 13e november was er echter nog maar één te bewonderen. De 14e vond Bianca dus de verzwakte vale gierzwaluw, hemelsbreed nog geen acht kilometer verderop. De kans is dan ook heel groot dat die één van de twee vogels van Oranjezon was. Het op naam brengen van een vale gierzwaluw kan in de praktijk nog best lastig zijn, omdat er overeenkomsten zijn met het verenkleed van de gewone gierzwaluw en dan met name van jonge soortgenoten. Het verenkleed van de vale is lichter dan van de gewone gierzwaluw, alleen is dit bij verschillende lichtomstandigheden soms moeilijk te zien. Aan de ondervleugel valt op dat de donkere voorrand sterk met de rest van de lichtere ondervleugel contrasteert. De rug van de vale gierzwaluw is donkerder dan de bovenvleugels, waardoor er een 'zadel' ontstaat, dat ontbreekt bij de gewone gierzwaluw. Verder heeft de vale gierzwaluw een grote, witte keelvlek en meer wit op zijn voorhoofd, waardoor het lijkt of hij een donker masker draagt. Voor zover ik het goed heb weten te achterhalen zijn wij nu het enige museum in Nederland met een vale gierzwaluw die op Nederlandse bodem gevonden is (en gestorven). Dat maakt deze aanwinst nog een stuk bijzonderder. Mocht je dit topstuk willen bewonderen, dan raad ik je aan de website van Terra Maris in de gaten te houden en mee te gaan met een rondleiding in het Open Depot. Tijdens de activiteit'Zoldergeheimen'word je rondgeleid op de zolder waar de vale gierzwaluw inmiddels een plekje heeft gekregen. Jan Tuin De vale gierzwaluw in het Open Depot. (M. Klootwijk) ZEEUWS -18 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 18