november' •••tOt 15 Made in Yerseke o^iauy&ul rrjéb Het woord 'moer' komt van moeras, drassig land. Vroeger was dit gebied namelijk een moeras. Het afgraven van het met zout zeewater overspoelde veen heet'moernering'. Daarmee kun je de naam van dit gebied verklaren. Hoe bewaren jullie thuis eten? Juist; in de koelkast of diepvries. Vroeger bestonden die niet. Door zout aan het eten toe te voegen konden de mensen het langer bewaren. Zout was vroeger heel duur. Het werd daarom als betaal- en ruilmiddel gebruikt. Soldaten werden in de tijd van de Romeinen vaak uitbetaald in zout. Ons woord 'salaris' komt daar vandaan; het Latijnse woord voor zout is'sal'. Daar komt het woord 'salarium' vandaan, wat 'zoutrantsoen' betekent. Het afgraven van veen gebeurde eerst zonder plan, lukraak. Dat noemen we'wilde moernering'. Later werd het beter geregeld en groeven de mensen per recht stuk grond (blokmoernering) of op lange stroken (strokenmoernering). Die patronen zijn tot op de dag van vandaag nog goed in de Yerseke Moer te zien. In dit gebied groeien veel soorten planten. Zowel planten die groeien op een zoute bodem, als planten die groeien in zoete omstandigheden. Aan de soorten kun je precies zien waar er wel of geen zout in de ondergrond zit. Op de afbeelding met Wannes en Keetje zie je zeekraal in het lagere deel, want zeekraal is een zoutplant. Door de Yerseke Moer is een wandelroute uitgezet. Deze begint bij het informatiepaneel en schuurtje aan de Reeweg en is zo'n 2,5 kilometer lang. Volg de rode paaltjes; onderweg kom je bordjes tegen met leuke weetjes. In het voorjaar broeden er in dit weidegebied volop weidevogels, zoals de grutto, tureluur, kluut en kievit. Om hen rustig te laten nestelen, gaat de wandelroute door de Yerseke Moer pas open op 15 juli, als alle kuikens uitgevlogen zijn. In de winter verblijven er duizenden ganzen in de Yerseke Moer. Zij genieten hier van de rust en ruimte. Om hen rust te gunnen, is de wandelroute vanaf 15 november niet meer toegankelijk. VKXOJn ZEEUWS - 23 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 23