Afscheidssympo sium van Marten Hemminga in het oude stadhuis van Middelburg. (Het Zeeuwse Landschap) VOGELKIJKHUTTEN VOOR KINDEREN Nu het graven van de grote kreken, eilanden en toekomstige schorren bijna klaar is, kunnen we in Waterdunen paden en hutten aanleggen. Want we willen niet alleen dat er vogels zijn, maar ze moeten er ook goed te zien zijn. Zonder ze te verstoren natuurlijk! Het Zeeuwse Landschap legt binnen het gebied in totaal zes vogelkijkhutten aan. De eerste twee staan al midden in het gebied en kijken uit over de broedeilanden, geulen en slikken. Over enige tijd zijn die alleen bereikbaar via lange, afgeschermde bruggen. De volgende hutten die we realiseren komen in het westen van Waterdunen. Deze zullen op korte loopafstand van de parkeerplaats en de speelnatuur liggen. Ze zijn speciaal voor kinderen bedoeld. Buiten de hutten kunnen de jongens en meisjes spelenderwijs leren over de vogels. Zo kunnen zij hun eigen 'spanwijdte' met die van verschillende vogels vergelijken. Ook kunnen zij erachter komen waar deze vogels vandaan komen en wat voor gekke snavels ze hebben. Maar de kinderen kunnen de vogels zelf natuurlijk ook zien; daarom zijn in deze hutten de kijkgaten niet op volwassenen, maar op kinderen afgestemd. Het gebied eromheen richten we zo in dat de vogels heel dichtbij komen. Door de ramen met spiegelglas kan wel naar buiten gekeken worden, maar de vogels kunnen de bezoekers niet zien. AFSCHEIDSSYMPOSIUM MARTEN HEMMINGA Op 13 maart nam Marten Hemminga, na bijna twintig jaar, afscheid als directeur van Het Zeeuwse Landschap. Op zijn nadrukkelijke verzoek stond deze dag niet hij, maar het Zeeuwse landschap centraal. Tijdens een symposium met het thema 'Waarden van het Zeeuwse landschap'wierpen diverse sprekers een licht op de ontwikkelingen en de uitdagingen waar het landschap voor staat. Zo kwamen de impact van klimaatverandering op het landschap van Zeeland, de kansen en knelpunten bij recreatie in de natuur en de energietransitie aan de orde. Een divers palet van onderwerpen. Uiteraard stonden de sprekers ook stil bij de bijdrage van Marten de afgelopen twintig jaar. Zo groeide onder zijn leiding het door Het Zeeuwse Landschap beheerde oppervlak natuur gestaag van nog geen 7.000 naar bijna 10.000 hectare en zijn er diverse cultuurhistorisch waardevolle complexen veiliggesteld. Ook Waterdunen, als oplossing voor de zwakke (kustverdedigings)schakel aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust, kwam uit de koker van Marten. Marten besloot met een lezing met als onderwerp'Thuis in Zeeland', waarbij hij het belang benadrukte van de identiteit van de regionale landschappen. Juist deze maken dat mensen zich ergens thuisvoelen. Zeeland dankt haar identiteit grotendeels aan haar ontstaansgeschiedenis. Nergens ter wereld zijn zoveel dijken én verdronken dorpen te vinden als in de Zeeuwse delta. Iets dat we moeten koesteren! Nanda van den Berg OVERNACHTEN IN DE MOOISTE NEDERLANDSE NATUUR Bij Buitenleven Vakanties vindt iedereen een droomlocatie: van een bijzondere boswachterswoning tot een statige villa. Eén ding hebben ze allemaal gemeen, ze liggen op unieke plekken in de natuur. Overdag genieten van het landschap, al wandelend of fietsend,'s avonds met een glas wijn bij de houtkachel of met live muziek uit de natuur. Dat kan met een partner, maar ook met familie, tot 24 personen. Buitenleven Vakanties is een initiatief van drie natuurorganisaties in Nederland: LandschappenNL, Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. Een belangrijke reden om vakantiewoningen aan te bieden is om mensen de natuur van dichtbij te laten ervaren, en ook om op deze manier de vaak bijzondere gebouwen in stand te kunnen houden. Dat geldt ook voor onze appartementen bij Hoeve Van der Meulen, die bij Buitenleven Vakanties ondergebracht zijn. Dit jaar zijn er weer een aantal nieuwe woningen bijgekomen, zoals kasteel Hackford in Vorden en woning Koekoekspaal op Terschelling. Zie buitenlevenvakanties.nl. Impressie van de vogelkijkhutten voor kinderen in Waterdunen. (C. Vreugdenhil) Chris Vreugdenhil

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 25