Dat de laatste jaren steeds warmer worden is bekend. Dat daarmee veel dieren en planten hun verspreidingsgebied naar het noorden verplaatsen ook. Het lijkt erop dat beide processen zich versnellen. Tekst en fotos: LucjflöiCalle Peleteria iavana, nieuw voor Nederland. De sikkelsprink- haandoder vluchtte in de gortdroge nazomer van 2018 het duin uit. Tijdens de extreem hete en droge zomer van 2018 zagen we een heleboel uitheemse organismen Zeeland binnenkomen. Bij de insecten waren er voor Zeeland bijvoorbeeld nieuwe soorten wantsen, vliegen, bijen en wespen. Voor de komende jaren kunnen we zelfs een verdere toename verwachten van zuidelijke migranten. In Frankrijk en Vlaanderen blijken nu talrijke soorten zich in de richting van onze provincie te bewegen. De opwarming heeft ook effecten op de insecten die hier al zijn. Hierbij gaat het om veranderend terreingebruiken veranderingen in de jaarlijkse ontwikkelingscyclus. Dit artikel geeft van ieder van deze fenomenen een voorbeeld. INSTROOM ZUIDELIJKE INSECTEN Aan het eind van de vorige zomer ontdekte een groep waarnemers in Schoondijke een nieuwe sluipvlieg. Specialist Theo Zeegers wist de soort te determineren. Het bleek een nieuwe soort voor Nederland: Peleteria iavana (nog geen Nederlandse naam). Opmerkelijk was dat er op die plek tenminste vier exemplaren waren, wat duidt op een populatie. De dagen daarna werd in de directe omgeving en ook in Oost-Zeeuws- Vlaanderen gezocht en gevonden, tot wel vijftien exemplaren op één locatie! Dat was een flinke verrassing, want daaruit blijkt dat de soort in Zeeuws- Vlaanderen al behoorlijk verspreid voorkwam. Tot voor kort was deze vlieg vooral uit Zuid-Frankrijk bekend. In België is de soort nooit gemeld vóór 2017. In 2017 waren er plotseling meldingen van wel zes verschillende plekken, voornamelijk uit Vlaanderen. In 2018 waren er al twaalf vindplaatsen. En nu dus ook in Zeeland. Opvallend is de grote snelheid waarmee ZEEUWS - 6-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 6