<i Klimaatverandering, energietransitie, toeristische ontwikkelingen en landbouw in overeenstemming met natuurwaarden. Dat zijn voor directeur bestuurder Alexander Bolomey belangrijke onderwerpen die de komende tijd veel aandacht vragen. Rode lijn is duurzaamheid, en de natuurbescherming zal alle zeilen bij moeten zetten om in het krachtenveld een partij mee te blazen. Daar gaat Bolomey voor. "Bij het hele thema duurzaamheid is het belangrijk dat je eenzelfde beeld hebt en niet allemaal een ander deuntje fluit." Dat betekent verbinding zoeken. "Nederland polderland is wel hoe het werkt. Je moetje ook verdiepen in de standpunten van de gesprekspartners met mogelijk een ander belang. Daar moetje op in kunnen spelen."Hij omschrijft zichzelf als hard op de inhoud en zacht op de relaties."Als je als actieve partij binnen de belangenbehartiging wilt opereren, moetje een beetje geven en nemen. Onze diepgroene organisatie moet het kompas zijn waarop we varen", stelt Bolomey. Hij is niet iemand die meteen op de barricaden klimt. Dat past prima bij Het Zeeuwse Landschap (HZL). "Voor actie is er de Zeeuwse Milieufederatie. Die vaart wat scherper aan de wind en ze zijn goed in het agenderen van bepaalde zaken." NATUUR-INCLUSIEVE LANDBOUW Landbouw in harmonie met de natuur, oftewel natuur-inclusieve landbouw. Een onderwerp waar HZL zich al langer sterk voor maakt en er kan nog een tandje bij. "Het is een grote opgave voor de agrarische sector. Ik weet dat het economisch gezien niet makkelijk is voor de boeren - de marges zijn klein. Maar de activiteiten moeten sporen met een gezonde omgeving, daar moet meer aandacht voor zijn." Bolomey hoopt vurig dat de echte wil ontstaat om natuur-inclusieve landbouw een grotere plaats te geven. "Een gezonde omgeving is ook goed voor het mensenwelzijn. De mens kan goed functioneren in een natuurlijke omgeving. Ik snap dat de agrarische ondernemer veel oog heeft voor de economische kant. Maar flora en fauna in balans met de omgeving geeft ook een meerwaarde, daarmee kan een boer zich onderscheiden." Om dat te bereiken is groeiend bewustzijn in de maatschappij gewenst dat duurzaamheid moet worden bevorderd, betoogt Bolomey. "Daarvoor zijn lef en innovatief gevoel nodig. Het belangrijkste is de wil om er wat van te maken. De overheid kan dat stimuleren. We hoeven niet meteen van de begane grond naar de hoogste verdieping te springen - het kan ook met kleinere stappen." HZL geeft het goede voorbeeld. "Als actieve organisatie bieden we meer perspectief. We geven landbouwgrond uit, rekening houdend met de natuur-inclusieve gedachte. Je geeft toekomstmogelijkheden. Er zijn altijd boeren die willen inhaken. De voortrekkers zijn de ambassadeurs voor de natuur-inclusieve landbouw", aldus Bolomey. weggooien." Hij is geschrokken van de situatie in Cadzand-Bad. "Daar staat een afwasbaar dorp, met niet in het landschap passende bebouwing. We moeten als HZL en met gelijkgestemden voorkomen dat dit slechte voorbeeld uitbreidt naar het noorden. Je moet geen schade aanrichten waarvan je later zegt: hadden we het maar niet gedaan."Wat dat betreft is de directeur bepaald geen voorstander van de ontwikkelingen op Noord-Beveland, dat volop recreatief wordt bebouwd. "De provincie en de gemeente moeten daar scherp op zijn. Wij zijn heus niet overal tegen, maar het moet wel proportioneel zijn. Voor je het weet heb je overal vakantie-Vinexwijken." ONDERWATERPARK De betrokkenheid van HZL bij het klimaat vindt de directeur vanzelfsprekend. "Het land daalt, de zee stijgt. Zeeland heeft daar een directe relatie mee. Wij beheren gronden en hopen niet dat het op termijn een groot onderwaterpark wordt. Het is een uitdaging die op ons afkomt. Vanuit onze kennis en kunde op dit dossier laten we al van ons horen." Tegen de achtergrond van de - onmiskenbare - klimaatverandering speelt de almaar stijgende behoefte aan energie, vooral elektriciteit. Bolomey: "We begrijpen best de inzet op zon- en windenergie. Dan speelt de discussie waar je panelen en molens neerzet. De energiegedachte erachter onderkennen we, maar het is zeer betreurenswaardig als dit zou leiden tot horizonvervuiling en nadelige gevolgen voor flora en fauna." Ook zonnepanelen hebben een grote impact op het landschap, beklemtoont hij. "Het zou buitengewoon jammer zijn als alle open ruimten worden belegd met zonnepanelen. Dat willen we zeker niet in onze natuurgebieden. We hebben zoveel daken in Nederland. Die liggen er voorlopig nog wel, dus gebruik die bijvoorbeeld eerst als dat een optie zou zijn. We moeten zonnepanelen zoveel mogelijk uit het landschap zien te houden. Wij zijn zeker niet tegen duurzame vormen van energie, maar je moet niet het ene probleem met een ander oplossen." AFWASBAAp DORR Bolomey geeft aan dat HZL niet tegen economische ontwikkeling is, de recreatiesector daarbij inbegrepen."De provincie Zeeland is voor een belangrijk deel afhankelijk van het toerisme. Hij legt er de nadruk op dat HZL een positieve boodschap heeft. "Wij werken aan verbetering en instandhouding van een mooi landschap. Dat is een vrolijke boodschap en zo moeten we die ook uitdragen. Dat doen we positief met zelfvertrouwen, vanuit kennis en kunde. Ik neem afstand van negatieve vertrekpunten en sentimenten. Ik hoop dat de mensen ons willen steunen. Hoe groter de achterban, hoe machtiger onze boodschap kan worden uitgedragen." van Het Zeeuwse

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 9