De toenemende aandacht voor duurzame energie en klimaatverandering leidt tot een nieuw fenomeen in Nederland: de aanleg van (grootschalige) zonneparken in het buitengebied. Tegenover de duurzame energie die hiermee wordt opgewekt zijn er wel grote effecten op de ecologische en landschappelijke kwaliteiten van onze mooie provincie. Daarom werkt Het Zeeuwse Landschap aan een visie om zonneparken een bijdrage te laten geven aan de ecologische en landschappelijke kwaliteiten van het buitengebied. U bent welkom om hier input voor aan te leveren. JX 1 J Tekst en foto's: Kdes van derykjgt I v; V/ De afgelopen maanden zijn we met enige regelmaat benaderd door ontwikkelaars die in het buitengebied zonneparken willen aanleggen. Veelal richten deze plannen zich op landbouwgrond, maar bijvoorbeeld ook op een voormalige vuilnisbelt of een schietbaan. Soms komt daarbij ook de vraag of wij interesse hebben voor zonnepanelen in de door ons beheerde gebieden. JA, TENZIJ Het Zeeuwse Landschap is voorstander van de opwekking van duurzame energie. Maar niet in alle gevallen: het moet geen onevenredige nadelen hebben voor de natuur- en landschapswaarden van Zeelafid.Wij werken, mede vanwege de klimaatverandering, aan het robuuster maken van de natuur. Dat is hard nodig, aangezien veel plant- en diersoorten onder druk staan. Daarnaast is één van onze kerntaken het behoud en versterken van het Zeeuwse landschap. Onderzoek laat gelukkig zien dat zonneparken niet alleen een bedreiging voor de natuur- en landschapswaarden vormen: er zijn ook diverse voordelen denkbaar. Maar deze voordelen zijn er alleen als er goed over de opstelling, de inpassing én het beheer wordt nagedacht. NATUURWAARDE VAN ZONNEPARKEN Zonneparken hebben effect op de natuur ter plaatse. De uitgangssituatie speelt hier een belangrijke rol: in gebieden met een (zeer) lage natuurwaarde zijn door kleine aanpassingen al positieve effecten voor de natuur denkbaar, terwijl in gebieden met hoge natuurwaarden sneller verlies van natuurwaarden kan optreden. Een belangrijke succesfactor is de ZEEUWS - 10 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 10