"Ik schreef notitieboekjes vol." Zoals de grote stern: "Absoluut mijn favoriete vogelsoort" Hij werd gefascineerd door deze kustbroedvogel toen hij rond 1980 een aantal jaren vogelwachter was op de Hompelvoet in het Grevelingenmeer. Fred was dan ook verheugd om de grote stern in Zeeuws-Vlaanderen tegen te komen. Sinds 1987 broedt deze vogel op de Hooge Platen. "Hoewel het een kritische soort is, doet hij het hier prima. Het aantal schommelt al jaren rond de 2200 broedparen."Een andere favoriet van Fred is de boomkikker. Ook die soort is enorm in aantal toegenomen. Fred schrijft dat mede toe aan de vele nieuwe natuurgebieden, waarbij bij de inrichting rekening is gehouden met deze soort. Dankzij een netwerk van natuurgebieden heeft deze zeldzame amfibie een groter leefgebied. Heel wat keren moet Fred zijn werk onderbreken voor een telefoontje. Voor een geocacher die vraagt of hij een cache mag verstoppen langs een wandelpad door een terrein. Voor een akkerbouwer die belt met een klacht over distels. Voor een pachter die een vraag heeft over het in te scharen vee in een terrein van het Landschap. Voor iemand die een vraag heeft over de amfibieënexcursie die binnenkort plaatsvindt. Voor een monteur van het mechanisatiebedrijf, die belt dat de maaier gerepareerd is Fred rijdt naar het hoofdkantoor in 31 Wilhelminadorp voor de'start bijeenkomst recreatievoorzieningen Clingse bossen'. Een communicatiebureau dat dit project begeleidt presenteert zijn plannen. "Het is een initiatief van ons - wij zijn erfpachter van het gebied - samen met Evides, eigenaar van het gebied. We hebben regelmatig contact en al langere tijd krijgen we signalen dat diverse gebruikersgroepen, zoals fietsers, mountainbikers, wandelaars, al dan niet hondenbezitters, elkaar soms in de weg zitten. Daarom hebben we besloten om het recreatieve gebruik te onderzoeken en een duidelijk plan mét inrichting te realiseren. Daarvoor hebben we een communicatiebureau ingeschakefd. Ze hebben gesprekken gevoerd met gebruikers, omwonenden ZEEUWS- Meteen na de presentatie schuift Fred aan bij een overleg over het recreatiebestek van Waterdunen. "Hierin bespreken we de wandel- en fietspaden, de aanduidingen hiervan en de bebording straks in Waterdunen." Fred vindt Waterdunen een mooi project, al kost het hem met ongeveer anderhalve dag per week best veel tijd. Hij is in hoofdlijnen verantwoordelijk voor het beheer en momenteel ook bezig met de toekomstige vogelkijkhutten. "Onlangs ben ik met drie aannemers die een offerte uit zullen gaan brengen op locatie gaan kijken. Ondertussen is er op een andere locatie al een aannemer aan de slag en laat Fred de dagelijkse begeleiding over aan de terreinbeheerder. "Ik vind het belangrijk dat ik - naast al het overleg -feeling houd met het veld." Daarom rijdt Fred op de terugweg langs Nummer Een, om een blik te werpen op de Hooge Platen. En de grote sterns natuurlijk. C. van de Kreeke is medewerkster afdeling communicatie van stichting Het Zeeuwse Landschap (M. Klootwijk) Vee van agrariërs uit de omgeving graast in natuurgebied Groote Gat. en de Dorpsraad en hebben plannen gemaakt om alles beter te stroomlijnen. Er ligt nu een kant en klaar plan dat breed gedragen wordt. We staan nu aan de vooravond van de uitvoering." Grote sterns op de Hooge Platen. (F. Schenk)

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 15