TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. vijvers aangekomen beginnen de groene kikkers eerst aarzelend, maar daarna volop aan hun soms oorverdovende kwaak-concert. Verderop staat op diverse plaatsen kleverige ogentroost, waarvan de topjes van de bloemen plakkerig aanvoelen. Langs het pad naar het mottekasteel kun je op gevoel merken waar de ratelaar zijn parasitaire werking op de grassen botviert. Op de plekken met ratelaar is het gras veel lager. Al lopend met je hand door de planten voel je zo de verschillende hoogtes. De kaardebol, die op verschillende plaatsen uit de grond geschoten is, heeft onderop de bladeren en aan de stengels scherpe stekels die je voorzichtig kan aanraken. Rond de stengel vormen de bladeren een soort kommetje waar water in blijft staan, goed voelbaar als je je vinger er insteekt. Zo zijn er nog talloze plekken te vinden waar je de landschapstuin door andere zintuigen dan je ogen kan beleven, zonder het hele verhaal te missen. Een nieuwe rondleiding is geboren. Jan Tuin JAAP VAN DERHIELE Voor de zomervakantie is de expositie'Van Potvis tot Petfles, wat spoelt er aan in Zeeland?' geopend. Als het aangespoelde een dier is, levend of dood, dan krijgt Jaap van der Hiele daar een melding van. Logisch dus dat zijn belevenissen een prominente plaats in de expositie innemen. De in Zeeland wereldberoemde Jaap is namelijk coördinator van het Reddings Team Zeedieren regio Zuid-West. Zijn carrière als meldpunt voor gestrande zeedieren startte in 1993. Toen kwamen de meldingen nog binnen via de meldkamer van de politie. Sinds 1998 heeft Jaap een mobiele autotelefoon en een eigen auto. Zoals hij zelf zegt: "Je raakt bekend." In de afgelopen 25 jaar zijn er 4.584 zeedieren gestrand in Zeeland, waarvan 1.010 levend. Het gaat om zeventien soorten, waaronder maanvis, griend, verschillende dolfijnen, zeehonden, vinvis en potvis. Soms zit het mee en kunnen de hulpdiensten het dier terug de Noordzee in drijven. Of naar een opvang brengen, waar het dier kan aansterken. Jaaps vrijwilligerswerk bestaat niet alleen uit het opvangen van zeezoogdieren, maar ook uit het coördineren van strandingen, voorlichting ZEEUWS-17 geven, tellingen, bijhouden van een database en ondersteunen van wetenschappelijke studies. Zo heeft hij alle dode dieren bij de Getijdecentrale Oosterschelde voor onderzoek aangeleverd, bruinvissen voor DNA-onderzoek van bijtsporen van zeehonden verzameld en'verse'dode dieren verzameld voor onderzoek naar plastics in de maag. Meldingen komen rechtstreeks of via het landelijke politiemeldpunt 144 bij Jaap binnen. Hij - of iemand anders - neemt eerst ter plaatse de situatie op. Bij (nog) levende dieren moet hij snel handelen. Dolfijnen en ander walvisachtigen drogen vlug uit en moeten goed nat worden gehouden. Zeehonden willen niet uit zichzelf een transportkist in, dus Jaap moet slim en snel zijn om ze te vangen. Een unieke stranding was een nog levende Kemps zeeschildpad. Deze sterkst bedreigde soort leeft in de Golf van Mexico. Na een jaar opvang in Blijdorp en twee jaar revalidatie in de Algarve is het dier in Florida uitgezet en richting zijn geboorteplaats gezwommen. Als het om een dood dier gaat bekijkt Jaap eerst het dier, maakt foto's, doet metingen, labelt en verpakt het dier, waarna hij het afvoert of invriest voor transport. Walvissen zijn echter te groot om zelf te doen; onderzoek en afvoeren is dan een hele andere klus Kom de filmpjes maar eens bekijken bij 'Van Potvis tot Petfles, wat spoelt eraan in Zeeland?'! Carolien Schaap De tentoonstelling 'Van Potvis tot Petfles'. (C. Schaap) Jaap van der Hiele in zijn element. (A. Dijkstra)

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 17