DEOLIESCH Aan de oostkant van de weg van Draaibrug naar Aardenburg ligt de Olieschans, een overblijfsel uit de 80-jarige oorlog. De Spanjaarden bouwden de schans in 1600 om de haveningang van Aardenburg te verdedigen. Aan die haven herinnert ook een smal natuurgebied aan de andere kant van de weg: Havenpolder Noord, waar het eeuwenoude riviertje de Eede weer zichtbaar is gemaakt. Deze verbond Aardenburg via de zeearm Het Zwin met de Noordzee. De schans was na de bouw een eenvoudige, vierkante, aarden constructie. Veel hadden de Spanjaarden er niet aan, want Prins Maurits nam Aardenburg en de Olieschans in 1604 zonder slag of stoot in: het bezettingsgarnizoen was al gevlucht toen de eerste Staatse verkenners verschenen. Maurits verbeterde de schans door op de hoeken vier aarden bolwerken (bastions) aan te leggen. Het fort behield gedurende de 80-jarige oorlog wel zijn strategische betekenis, maar er is nooit om gevochten. Vanaf de tweede helft van de zeventiende eeuw raakte de versterking in verval. Tot de reconstructie rond 2007 was de schans bijna onzichtbaar geworden. Bastions, wallen, grachten en glacis (flauw aflopend talud) zijn toen gedeeltelijk heropgebouwd. Eén bastion is weggelaten, zodat bezoekers het fort ook aan de binnenkant kunnen bekijken. Met de heraanleg van de grachten (en verdere omgeving) is gestreefd naar een ideaal biotoop voor de boomkikker: rondom het fort zijn naast ondiepe grachtrestanten veel poelen met verschillende dieptes en schuin aflopende oevers gegraven. Dankzij de aanplant van struiken, zoals sleedoorn, meidoorn en braam, zijn er genoeg windstille en zonnige plekjes waar dit kikkertje zich goed thuisvoelt. Alles niet zonder succes: er is nu al sprake van een grote populatie die zich via andere natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap over een wijde omtrek heeft verspreid. Het spreekt voor zich dat dit gebiedje niet alleen voor andere amfibieën, maar ook voor veel insecten, vogels en zoogdieren een waar eldorado is. Tot slot nog iets over de namen: Havenpolder behoeft geen enkele uitleg, maar Olieschans? Het kan te maken hebben met het vermoeden dat de schans in de buurt lag van de oude middeleeuwse buurtschap Odelinsbrugge. Odelinsbruggeschans zou in de volksmond verbasterd zijn tot Olieschans. Dit is echter maar één van de vele theorieën over de naamgeving. K. de Maeyer en De Backere zijn gidsen bij stichting Het Zeeuwse Landschap De Olieschans bij Draaibrug. (E. De Backere) ZEEUWS-19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 19