i 0 0 0 9 die in de modder naar voedsel zoeken, zoals de wulp, hebben een snavel als eetstokjes, waarmee ze diep in de bodem kunnen prikken. Zou het voor een lepelaar niet handiger zijn om een soort vorksnavel te hebben? Hoe zou hij dan heten? Lepelaars bouwen hun nest meestal in oudere rietvelden en leggen daarin drie tot vijf eieren. Ze proberen een plekte vinden waar ook andere vogels broeden, zoals meeuwen. Dat noemen we gemengde broedkolonies. Al die extra ogen zorgen voor extra veiligheid voor de lepelaars. De grootste vijand van de lepelaar is de vos. als een pincet, om kleine hapjes vastte pakken. Vogels eens over na! Wannes en Keetje zien het al helemaal voor zich: dat zij alleen met een lepel kunnen eten. Dat zou nog niet meevallen! Wat zou je er wel mee kunnen eten en wat zou moeilijk zijn! Denk daar maar Een lepelaar vist naar allerlei waterbeestjes: kleine visjes zoals stekelbaarsjes, garnalen en waterinsecten. Rond 1970 was de lepelaar bijna uitgestorven in Nederland Gelukkig hebben natuurbeschermers zich voor de soort ingezet en gaat het nu in Zeeland (en in heel Nederland) heel goed met deze vogel. Bijna 25 jaar geleden werd het eerste broedende paar gezien in Zeeland. Nu zijn er al zo'n 150 paar! Het leefgebied voor de lepelaar is dan ook flink verbeterd. Je kunt ze bijvoorbeeld zien in het Krammer-Volkeraken op Neeltje Jans. Ze zitten ook graag in (nieuwe) natuurgebieden met ondiep water. In deze tijd van het jaar vormen lepelaars groepen, om samen uit Nederland weg te trekken. Ze vliegen naar Frankrijk, Spanje en Portugal en ruim de helft vliegt door naar West- Afrika. De koude Nederlandse winter brengen zij door in landen waar dan de zon schijnt. Vanaf maart keren ze weer terug in ons land. Toch zien we de laatste jaren een aantal lepelaars dat in de winter in Nederland blijft. Zo is er al een aantal jaren een groep te zien bij het Veerse Meer. De lepelvormige snavel is uitgekiend gereedschap! leder vogel heeft een snavel die past bij wat hij eet. Zo hebben insecten etende vogels, zoals de winterkoning, een snavel

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 23