ingegraven en voorzien van schrikdraad, zodat vossen er niet over of onderdoor kunnen. Vorig jaar hebben we ook het nieuwe, noordelijke deel afgerasterd en begin dit jaar plaatsten we een molentje om het waterpeil te verhogen. Zo willen we het broedsucces van onder meer de grutto, tureluur en kluut verhogen. Al eind april dit jaar waren er veel kievitkuikens en in de tweede week van mei volgden de jonge tureluurs en grutto's, leder jaar broeden deze soorten hier, maar erg weinig jongen worden vliegvlug. Vooral de tureluur deed het erg goed. In het noordelijke deel vestigde zich dit voorjaar een kolonie kluten van ongeveer 30 paar. Vrijwilliger Joop Scheibeler hield de vogels het hele voorjaar in de gaten en kwam op een totaal van ruim 40 paar in de gehele Sint-Laurense Weihoek. Het grootste aantal jongen dat in de noordelijke plas werd geteld was 54. In het verleden hadden juist de kluten veel last van de vos en vloog er bijna geen jong uit. Zij profiteerden van het verhoogde peil, maar ook vele paartjes slobeenden kwamen daardoor tot broeden. Ook hebben er minimaal 8 paar kieviten gebroed en waren er meerdere zingende veldleeuweriken aanwezig. Ondanks het neerslagtekort van vorig jaar is het waterpeil dankzij het molentje toch redelijk hoog gebleven, al mocht het voor de weidevogels nog wel wat meer zijn. Marcel Klootwijk VERJONGING NAALDBOS IN ORANJEZON Voor het duingebied van Oranjezon is onlangs een nieuw beheerplan opgesteld. Dat legt voor 12 jaar vast hoe het beheer in het gebied zal zijn. Daarbij zijn natuurlijk tal van keuzes aan de orde. (Waar) Wel of niet begrazen of maaien, hoe om te gaan met de wandelroutes en hoe de rust te waarborgen voor de rijke broedvogelstand en de damherten? Dat alles baseren we op de verzamelde gegevens van diverse natuurwaarden. Eén van de keuzes die voor nogal wat discussie zorgde betreft het naaldbos in Oranjezon. De naaldbomen zijn destijds aangeplant om de verstuiving - nu als een zeer essentieel en waardevol proces beschouwd - tegen te gaan en anderzijds voor de houtopbrengst. Naaldbossen komen van nature niet in de duinen voor en in veel gebieden wordt alle naaldbos omgezet in loofbos, wat hier wel thuishoort. In Oranjezon kiezen we daar om diverse redenen niet voor. Allereerst is het dennenbos rijk aan bijzondere mossen, paddenstoelen en broedvogels als zwarte mees en goudhaantje. Daarnaast zijn de naaldbossen heel erg in trek bij de wandelaars die Oranjezon bezoeken. Daarom zullen we er niet alleen de naaldbossen handhaven, maar het naaldbos ook met aanplant van nieuwe bomen actiefin stand houden. BROEDSEIZOEN KOUDE- EN KAARSPOLDER In de Koude- en Kaarspolder is een project uitgevoerd om de pioniervogels op de eilandjes in het westen van deze inlaag meer£>roedruimte te bieden. Het gaat om kluten, kokmeeuwen en visdieven, maar in het achterhoofd hadden we ook de grote sterns die hier ieder voorjaar baltsend worden waargenomen. Het is al meer dan een halve eeuw geleden dat die - in het Zuid-Sloe - op Zuid- Beveland broedden. Je weet tenslotte maar nooit. De werkzaamzaamheden zijn in het winterhalfjaar 2018-2019 uitgevoerd. Onze verwachtingen waren hooggespannen. Niet ten onrechte, zo bleek al snel, want met bijna 1000 broedparen hadden de kokmeeuwen een erg goed seizoen. Nog mooier was dat er zich diverse paren van de zeldzame zwartkopmeeuw tussen vestigden. Maar de grote klapper moest toen nog komen: grote sterns! Die vestigden zich - naast de rijkelijk aanwezige visdieven - met meer dan 40 paar op één van de nieuw gecreëerde eilanden. Dat bracht iedereen natuurlijk in hoera-stemming. Spannend was of de vogels ook met succes jongen zouden grootbrengen, zodat een meer duurzame vestiging in het vooruitzicht zou komen. Voldoende aanvoer van kleine visjes als haring, sprot en zandspiering is daar bepaald geen vanzelfsprekendheid, want grote sterns broeden juist vanwege de foerageermogelijkheden meestal veel dichter bij de Noordzee. De aanvoer van visjes voor de jongen verliep echter prima en al begin juni liepen er volop jongen in de nieuwe kolonie. Het is heel spannend of de grote stern een blijvertje is, maar een goede basis is in ieder geval gelegd. Het feest werd compleet met het paartje steltkluten dat zich iets verder oostwaarts in de inlaag vestigde. Die kregen vier gezonde kuikens en ook dat is goed nieuws voor de Koude en Kaarspolder. Kokmeeuw, grote stern en zwartkop meeuw in de Koude-en Kaarspolder. (C. Jacobusse) ZOMERVERBLIJF SAEFTINGHE Het vorige nummer van ZEEUWSLANDSCHAP gaf een impressie van de beleving van gidsen en andere gebruikers van het zomerverblijf in Saeftinghe. Veel voormalige gebruikers die het artikel lazen gaven positieve reacties. Zo ook Saeftinghe-gids Guido Verstraeten. Die wees er op dat de oorspronkelijke directiekeet, na aankoop door de herdersfamilie Cleiren, gesloopt is en vervangen door een andere. Zo zijn er in het artikel enkele dingen geslopen die historisch niet helemaal kloppen. Dat is dan bij deze rechtgezet. Chiel Jacobusse ZEEUWS-25-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 25