mmmM Bezoeker: Koos van der Vlies Locatie: Koude- en Kaarspolder Teksten foto: Carrie Frederiks Wil je jezelf voorstellen? "Mijn naam is Koos van der Vlies en ik heb een klussenbedrijf in Vlaardingen. Ik ben wél getrouwd, maar heb géén kinderen. Mijn grote hobby is natuurfotografie." Waarom heb je ervoor gekozen om de Koude- en Kaarspolder te bezoeken? "Ik ben in dit gebied, omdat hier vlakbij een koppeltje steltkluten zit te broeden en een stukje verderop staat een boom met een nest van de grote bonte specht. Je kunt er vanuit de auto makkelijk foto's van maken." Wat vind je van het gebied? "De Koude- en Kaarspolder vind ik een mooi en belangrijk gebied. Op de eilandjes broeden behalve een groot aantal kokmeeuwen en visdieven ook zwartkopmeeuwen en grote sterns. Tijdens hoogwater rusten langs de oevers vaak groepen rosse grutto's, scholeksters en, afhankelijk van het seizoen, ook bonte strandlopers. Dat hier ook steltkluten broeden is echt uniek. Weet je wat het is? Het zou stil gehouden worden, maar na een paar dagen is het toch op Waarneming.nl gemeld. Ik heb het nog niet eens op mijn eigen lijstje gezet. Dat komt later wel. Waarneming.nl heeft behalve Koos van der veel voor- helaas dus ook nadelen. Na die melding Vlies heeft zag je het aantal bezoekers meteen toenemen en natuurfotografie lang niet iedereen blijft in de auto zitten. Sommige als grote hobby. fotografen verstoren de hele omgeving voor een mooie foto. Ik heb bevriende vogelaars waar ik niets tegen heb gezegd. Als die weten dat hier steltkluten broeden, is het hek van de dam. Dan weet ik het wel Heb je nog wensen voor dit gebied? "Net vloog hier een legerhelikopter over. Je moet eens kijken wat er dan in de kolonie gebeurt. Alles vliegt op. Daar zouden ze eens wat aan moeten doen. Aan het gebied zelf hoefje niet veel te veranderen. Het is een mooi, drassig gebied, al wordt dat wel minder. Het is zo droog de laatste twee jaar. Als je nog twee van zulke zomers krijgt, blijft er weinig dras over. Kortom: het zou wel wat natter mogen zijn, maar dat is moeilijk te realiseren." C. Frederiks is journalist en fotograaf Het Zeeuwse Landschap heeft wel moeite gedaan om het broeden van de steltkluut geheim te houden, maar dat is helaas niet gelukt ZEEUWS-5- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 5