er geen betere plek in Zeeland om Alexander rond te leiden dan de inlagen. De beleidsdossiers vlogen hier - soms letterlijk - langs onze oren. Zo zijn we gestart bij deThoornpolder, waar we nog net zicht hadden op de kustbebouwing aan het Sophiastrand. Hier was de noodzaak voor een visie op de Deltawateren bij Alexander gelijk helder. Vervolgens liepen we langs de mooie inlagen van Noord-Beveland, waar enerzijds de hoge natuurwaarde zichtbaar was, maar ook de verstoring die hier op kan treden door een toevallige passant met hond. Een mooi moment om de continue zoektocht van onze organisatie tussen natuurbescherming enerzijds en het belang van natuurrecreatie anderzijds te bespreken. Toevallig kwamen we vervolgens uit bij de (bij vogelaars populaire) vogelkijkhut van de inlaag Keihoogte. Helaas lieten de vogels zich nauwelijks zien, maar het was toch een leuke tussenstop. We eindigden bij Inlaag 's-Gravenhoek, waar we de diverse broedvogeleilandjes bekeken. Het belang van voldoende én rustig broedgebied werd voor Alexander goed duidelijk bij deze wandeling. Ook hebben we lang gesproken over de problemen voorde natuur in de Westerschelde en het Volkerak- Zoommeer. Daar namen andere collega's hem mee naartoe, maar beleidsmatig speelt er wel veel. Noord-Beveland was een goede start." Wannes Castelijns en Pepijn Calle kozen voor een bezoek aan deYerseke Moer. Wannes: "Naast het regulier beheer, de kwaliteitsimpulsen en monitoring die we daar uitvoeren (en de middelen die we daarvoor ontvangen), hebben we gesproken over hoe de samenwerking met boeren als pachters gaat, maar ook hoe particulieren en boeren veel dichterbij ons staan dan de agrarische lobbywereld (Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie). Alexander kent de lobbywereld natuurlijk goed. We zijn langs de Oosterschelde teruggereden en hebben gesproken over hoe belangrijk de Zeeuwse deltawateren voor kustvogels zijn, en hoe Het Zeeuwse Landschap zich via de soortenwerkgroep ook voor deze soorten - vaak ook buiten haar terreinen - inzet en momenteel een project doet." Beheerder Fred Schenk leidde de nieuwe directeur rond in Zeeuws-Vlaanderen."De terreinen in West- Zeeuws-Vlaanderen zijn niet in één dagdeel te behappen. Ik krijg het niet eens voor elkaar in een week. Maar goed, het ging om een eerste indruk. Met z'n tweeën in een kleine Suzuki Jimny kwamen er toch heel wat zaken aan bod. Een rondgang langs diverse terreinen, zoals het vogelrijke gebied Sophiapolder, binnendijken, forten en schansen leverde voldoende gesprekstof rond beheervraagstukken en dergelijke op. Het draait bij onze afdeling ten slotte om het beheer. Met wat passen en meten is het zelfs gelukt om alle collega's in het veld - op drie locaties - op te sporen en kennis mee te maken. Op 6 maart stonden Het Verdronken Land van Saeftinghe en het bezoekerscentrum op het programma, wederom voor een halve dag. Een'rondje Ijskelder'door het schorgebied zat er dus niet in. Na een korte rondleiding door het De inlagen van bezoekerscentrum hebben we een wandeling Noord-Beveland. gemaakt over het plankierpad, waarbij het (CJacobusse) begrazingsbeheer van Saeftinghe uitgebreid aan bod kwam. Vervolgens zijn we nog even naar het ringstation gereden, waarvandaan we een mooi uitzicht over Saeftinghe hadden. Daarna reden we een rondje door de Hedwige/Prosperpolder bij het Belgische Infocentrum, dat niet veel later van de dijk woei. We troffen er Pieter Jan Meire en spraken met hem kort over het Grenspark Groot Saeftinghe. We sloten af bij het Bezoekerscentrum Saeftinghe." Een bezoek aan het Waterwingebied Sint-Jansteen liet nog even op zich wachten, maar op 7 juli ging de reis naar het het pompstation van Kapellebrug. Daar voorzag AlexWieland de nieuwe directeur van de nodig informatie. Een kort rondje helaas, want de agenda van Alexander gaf nu al niet meer voldoende ruimte om alle deelgebieden te bezoeken. Met de wetenschap dat we maar een fractie van de terreinen bezocht hebben, eindigde hier in grote lijnen de eerste kennismaking met Zeeuws Vlaanderen. In de nazomer staat nog een bezoek aan de Hooge Platen op het programma, voor kustbroedvogels één van de juweeltjes van Het Zeeuwse Landschap. Dan is de kennismaking met de belangrijkste terreinen rond, al blijven er De Verdronken voor de toekomst nog veel kleinere gebiedjes, Zwarte Polder. die ook ten volle de moeite waard zijn. (CJacobusse) ZEEUWS-9

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 9