mnw I tiri Gecontroleerd getij De getijdeduiker is voorzien van drie kokers met schuiven die op afstand te bedienen zijn. Sensoren in het gebied bewaken en geven informatie door over de waterstanden. Sinds september test een team van bedrijven onder leiding van het waterschap en de provincie het systeem uitvoerig. Er zijn gecontroleerde waterstanden, wisselend en tot een maximaal peil van 0,75m NAP, bereikt. De testfase loopt door tot eind 2019. Daarna moet het dan echt gebeuren: de schuiven in de getijdeduiker gaan op de automatische piloot. Een moment waar we lang op gewacht hebben: tweemaal per dag zal zeewater de geulen en kreken in- en uitstromen. Dan is het aan de natuur. Het gebied zal spoedig veranderen: schorren, slikken en zilte graslanden met hun specifieke zoutminnende flora en fauna zullen het landschap bepalen. Ook is het getij van groot belang voor de kwekers van zilte producten bij het Kustlab. Maaibeheer Het Landschap voerde sinds 2017 het tijdelijke beheer van de inmiddels ingerichte deelgebieden van Waterdunen uit. Dat behelsde vooral het in samenwerking met lokale loonbedrijven maaien van de graslanden en het afvoeren van het maaisel van de hogere delen. Daarmee drongen we ook de spontane opslag van ongewenste houtige gewassen terug. Hieronder viel ook het vrijhouden van vegetatie van de kustbroedvogeleilanden in het centrale deel van het gebied. Door het getij zal de vegetatie een metamorfose ondergaan. De huidige planten zullen plaatsmaken voor meer zoutminnende soorten en watervogels zullen het gebied spoedig ontdekken. Het maaibeheer zal dan in grote delen niet meer mogelijk zijn. Begrazing Na afronding van het gehele project worden plaatselijk runderen ingezet. Begrazing creëert open plekken die geschikt zijn voor kieming van pioniersoorten, maar zorgt ook voor vestigingskansen en ruimte aan ongewervelden en vogels. Extensieve begrazing van de zilte graslanden en schorren zal bijdragen aan de biodiversiteit, met onder andere kweldergrassen, melkkruid, zulte en gerande schijnspurrie en typische vogelsoorten, zoals tureluur, wulp en kluut. De vegetatie op de schorren zal zich spontaan ontwikkelen, maar menselijk ingrijpen in de vorm van maaien of begrazing bevordert het naast elkaar blijven voortbestaan van verschillende vegetatietypen. De natuurlijke dynamiek door het getij is daarbij echter essentieel. Voor de begrazing willen we lokale veehouders inzetten. In de overeenkomsten nemen we voorwaarden over het aantal dieren en de begrazingsperiode op. Maatregelen Nu het water dagelijks binnenstroomt is een belangrijke mijlpaal bereikt, maar het gebied is nog lang niet af. Het komende jaar zijn er nog belangrijke maatregelen te nemen. Zo zullen TEL u kleinere detailinrichtingen de natuurbeleving voor de bezoekers extra verhogen. Het onderdeel speelnatuur wordt nog verder uitgewerkt en plannen voor een ruim vijf kilometer lang pad, inclusief informatievoorzieningen, liggen op de tekentafel. Als die infrastructuur klaar is, kan recreatie ondernemer Molecaten beginnen met de bouw van de camping en vakantiehuisjes. Beleving Als de werkzaamheden zijn afgerond kan iedereen van deze bijzondere, zilte natuur genieten. Via een netwerk van paden en bruggen kunnen bezoekers straks een rondje lopen en zijn er verschillende kijkhutten te bereiken, om vogels van dichtbij te observeren. In het zuidwestelijke deel wordt Waterdunen zo ingericht dat het voor kinderen aantrekkelijk is. Hier kunnen ze met modder en water spelen en dammetjes bouwen. Op de Kustlab- percelen rondom 't Hof Waterdunen kunnen ondernemers aan de slag met de experimentele kweek van wieren, zilte kruiden en groentes en schaal- en schelpdieren. De komende maanden is Waterdunen nog niet toegankelijk. Er vinden nog werkzaamheden plaats en het gebied is daarom nog niet veilig te betreden. In de zomermaanden organiseert het Landschap wel wekelijks wandel- en fietsexcursies door het natuurgebied-in-wording. Een op-maat-excursie kan natuurlijk ook aangevraagd worden. F. Schenk is districtshoofd Zuid van Het Zeeuwse Landschap Op 26 september is de getijdeduiker feestelijk in gebruik genomen. (F. Schenk) Bruggen en paden ontsluiten het waterrijke projectgebied voor bezoekers. (F. Schenk) ZEEUWS -11 W - - - iSTi - -*■

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 11