vijvers om verlanding tegen te gaan. Als wij dit niet zouden doen, groeien ze dicht. Naast het maaien steken we de rietranden ook nog deels af, om de wortels onder water aan te pakken. Langs de grachten gebeurt dit grotendeels met een kraantje; bij de vijvers steken we met een schopje handmatig de plaggen los. Overigens maaien we langs de gracht niet al het riet. Op verschillende plekken laten we tien meter staan. Hier profiteert de kleine karekiet van als die in april uit Afrika terugkomt. Deze vogel houdt van oud riet om in te nestelen. De weitjes achterin de tuin maaien we eens en soms twee keer per jaar. Zo putten wij de bodem wat uit, zodat die schraal wordt. Daardoor gaan algemene grassoorten achteruit en komt er ruimte voor meer bijzondere soorten, zoals kam- en reukgras, ogentroost, kattendoorn en orchideeën. De messenbalk stellen wij op een dusdanige hoogte af dat die niet vlak over de bodem maait. Hierdoor blijven de rozetten van de grassen en de kruiden intact. Daarin overwinteren de poppen van bepaalde vlinders. Als we die wel zouden maaien, dan hebben wij volgend jaar geen vlinders meer. Achterin de tuin hebben wij een rij meidoorns verwijderd en de greppel geschoond, in de hoop dat zich daar zandbijtjes gaan vestigen. Daar vlakbij hebben we de wilgen niet gesnoeid, zodat de zandbijtjes er zich in het voorjaar te goed kunnen doen aan de nectar van de bloeiende katjes. Jan Tuin Grote zijdebijen preferen plekken met kaal zand in de heemtuin. (E. Speksnijder) Zoldergeheimen worden prijsgegeven. (C. Schaap) Geschoonde greppel en gemaaid schraalland in de heemtuin. (J. Tuin) je mee te nemen naar de zolder van Terra Maris, waar je tijdens Zoldergeheimen de hele collectie opgezette dieren kunt bewonderen. Of wandel mee met de Winterwonderwandeling door de Manteling, waarna je in de orangerie terecht kunt voor een heerlijke kop warme chocolademelk. SPREEKUREN Dit jaar bestaat ons Natuurspreekuur alweer tien jaar. De afgelopen jaren kon je elke tweede woensdag van de maand met je speciale vondsten terecht bij één of meerdere specialisten. Uiteraard kun je ook deze wintermaanden weer aanschuiven. Nieuw op Terra Maris is het Archeologisch Spreekuur. In het kader van de tentoonstelling Vikingen op Walcheren zal Aagje Feldbrugge, conservator van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, maandelijks een spreekuur houden waar je terecht kunt met al je archeologische vondsten. Kijk op terramaris.nl voor alle activiteiten, data, tijden en meer informatie. Wietske Verschragen TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl. Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. MAAIEN EN SNOEIEN Regelmatig krijg ik van bezoekers in de wintermaanden de opmerking dat ze de landschapstuin zo kaal vinden. Daar kan ik me iets bij voorstellen: er bloeit niets uitbundig meer en de bladeren zijn grotendeels van de bomen. Bovendien maken wij alles nog kaler door te maaien en te zagen. Toch zit daar èen idee achter. We maaien het riet langs de grachten en de twee ZEEUWS -17

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 17