r rI i B# 1J L L van Terra Maris GEWONE ZEESTER r mam Tekst en foto: Erik Speksnijder De gedroogde zeester van Terra Maris waaraan twee armen ontbreken. Onze collectie gedroogde zeedieren bevat twee gewone zeesterren. Op zich is dat niet zo bijzonder, want de soort komt zeer algemeen in onze kust wateren voor. Eén van de twee exemplaren in de collectie heeft echter, in plaats van de gebruikelijke vijf, maar drie armen door een ongeluk (sleepnet, vis, schelp?). Omdat er geen zichtbare beschadiging zit op de plek van de twee ontbrekende armen, moet het dier hiermee al een tijdje 'rondgelopen' hebben. Een zeester verplaatst zich met zijn vele kleine voetjes met zuignapjes aan de onderzijde van de armen. Misschien heeft u dit wel eens gezien bij een levende. Als je die op zijn rug draait, zie je een boel friemelende voetjes. Die voetjes en de armen worden hydraulisch aangestuurd. Op de rug van een gewone zeester zit een zogeheten zeefplaat, waardoor het dier water opneemt en via een ringleiding en kleine kanaaltjes naar zijn armen en voetjes stuurt. Door het creëren van drukverschillen beweegt hij de armen en voetjes. Daarmee kan een zeester tot wel een paar meter per uur'rennen'! De zeester gebruikt zijn armen ook om voedsel te bemachtigen. Daarmee omvouwt hij een schelpdier, bijvoorbeeld een mossel. Met zijn vele zuigvoetjes trekt hij aan beide schelphelften, net zo lang totdat het dier zijn schelp niet meer dicht kan houden. Een klein kiertje is voor een zeester al genoeg om een deel van zijn maag en verteringssappen naar binnen te kunnen werken en het schelpdier te verteren. Onze drie-armige zeester heeft waarschijnlijk geen schelp meer kunnen openen en moest misschien leven van aas, want ook dat eten zeesterren als de' gieren van de zeebodem' graag. Mogelijk heeft het dier ook helemaal niet meer gegeten na het verlies van zijn armen. Het verlies van een zeesterarm lijkt gruwelijk, maar is toch geen ramp. Het dier kan lange tijd zonder eten en heeft een verrassend herstelvermogen. Omdat iedere arm een set vitale organen heeft, gaat een zeester na het verlies van een arm niet dood. Vaak groeit die na verloop van tijd weer terug. Heel soms komt er zelfs één extra terug op de plek van de verloren arm en heeft de zeester na herstel bijvoorbeeld geen vijf, maar zes en soms zelfs zeven armen! Tijdens de hergroei is een zeester wel gevoelig voor infecties, waarbij sterfte op de loer ligt. Als een zeester alles overleeft, kan hij tot wel acht jaar oud worden. Hoe oud onze zeesterren zijn geworden en hoe ze om het leven zijn gekomen, is niet meer bekend. Misschien zijn ze bewust gevangen en gedroogd of spoelden ze aan op het strand tijdens een koude winter. UIT ZEEUWS-18-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 18