Verscholen achter de lintbebouwing van de Noordweg ten noorden van Middelburg ligt een pareltje: het natuurgebied Brigdamme. Het laat zich ontdekken door wie in het gehucht Brigdamme - ooit een echt kerkdorp - de Ooststraat ingaat en daarna het fiets-voetpad, het Brigdamsepadje, volgt. Het bezit alle kenmerken van een klein en laaggelegen poelgebied, omsloten door de hoge kreekrug van de Noordweg en een zijtak daarvan parallel aan het pad. Dat levert hier en daar opvallende hoogteverschillen op. Zoals het gebied zelf is ook het door elzen omzoomde Brigdamsepadje een zeldzaamheid, overgebleven na de oorlogsinundatie van Walcheren en de daarop volgende her- en ruilverkaveling. Het is één van de laatste restanten van het vroeger uitgebreide net van'padjes' of voetpaden waarmee de verbindingen 'binnendoor'werden onderhouden. Velen koesteren dierbare herinneringen aan het pad. Eén van hen was de dichter Jan Campert die het zich in 1929 herinnerde als'een pad dat vele geheimen kende'. Ook het poelgebied zelf is gespaard bij de naoorlogse herinrichting van het eiland en daardoor niet geëgaliseerd. Toen woningbouw het in 1989 bedreigde heeft een comité daartegen geprotesteerd - en met succes. Bij de ruilverkaveling is het in 2004-2005/8,45 hectare groot, ingericht voor de natuur. Door uitgaande sloten af te dammen, de bouw van een stuw en de aanleg van een kade rondom steeg het waterpeil. Ook werden enkele poelen gegraven. Het holle- bollige reliëf, effect van vroegere ongeordende turf- en zoutwinning, werd versterkt en de aanplant van heggen (vooral meidoorn en hondsroos) en knotbomen vergrootte de kleinschaligheid. Daarna volgde overdracht aan Het Zeeuwse Landschap. Sindsdien is het in beheer als kruiden- en faunarijk grasland en vindt seizoenbeweiding met runderen en schapen plaats. Zo nodig maait men de ruigtevegetatie van distel en pitrus en worden van tijd tot tijd de wilgen geknot. Dankzij de grote biodiversiteit en de ligging aan de stadsrand is Brigdamme belangrijk voor vogels, insecten, amfibieën zoals de rugstreeppad, en vleermuizen die er foerageren. Het biedt de omwonenden en bezoekers een instructieve kijk op een inmiddels zeldzaam type landschap, waar natuur en cultuur hand in hand gaan. Niet voor niets is het opgenomen in een wandelroute: het ommetje Linten en Ruggen, dat op initiatief van de wijken Klarenbeek en Veersche Poort is ontwikkeld. dr. A. P. de Klerk is historisch geograaf en redactielid van ZEEUWSLANDSCHAP Runderen grazen in natuurgebied Brigdamme, vroeg op een herfstmorgen. (M. Klootwijk) ZEEUWS -19- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 19