m j» rti:*"4 De winter is voor akkervogels een kritieke periode. Hoewei er in de moderne landbouw zelfs in het zomerhalfjaar sprake is van voedselschaarste, speelt dat vanouds in de winter een veel sterkere rol. In het verleden waren vooral strenge winters verantwoordelijk voor sterfte onder akkervogels, zoals veldleeuwerik, graspieper, grauwe gors en geelgors. Door Chris Vreugdenhil en Chiel Jacobusse Veldleeuweriken tussen de stoppels. (C. Jacobusse Onze eigen akkerbroedvogels trekken in de herfst voor een deel naar het zuiden en hun soortgenoten uit de Scandinavische landen nemen hun plaats op de velden in. Die vliegen vanaf eind februari weer noordwaarts, en maken zo plaats voor de broedvogels die er hun jongen grootbrengen. Bijvoeren in kritiekste periode? Juist het staartje van de winter, zo tussen half februari en half april, is het meest kritisch. Dat is dus ook de periode waar we op inzoomen als we proberen iets voor de overwinterende akkervogels te doen. Er zijn voorbeelden waarbij akkervogels gevoerd worden om ze door deze moeilijke periode te helpen. Zo was er bij het Vlaamse Hoegaarden een voerplek waar de complete Belgische populatie grauwe gorzen overwinterde. Dat maakt een soort natuurlijk wel héél erg kwetsbaar. Bovendien, als je zou willen bijvoeren op een schaal die voor de meer algemene soorten echt zoden aan de dijk zet, dan is dat vrijwel ondoenlijk en heel moeilijk vol te houden. Als incidentele noodmaatregel is het echter niet helemaal uit te sluiten. ZEEUWS - Overstaand gewas Een variant op het bijvoeren is het laten overstaan van gewas. Het houdt in dat een deel van bijvoorbeeld de graanoogst gewoon op de akker blijft staan. Daar heeft Het Zeeuwse Landschap de nodige experimenten mee gedaan. Maar ook dat overstaande gewas is veelal niet afdoende. Weliswaar blijft er heel lang voedsel beschikbaar, maar juist in de kritieke periode aan het einde van de winter is het graan meestal allang L -- f i r yj- Kneu, foeragerend op cichorei. (C. Jacobusse)

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 20