FIJNSPARSTERFTE In 2018 en 2019 is de vitaliteit van de fijnsparren in de Oost-Zeeuws-Vlaamse waterwingebieden door de extreme droogte sterk verslechterd. De bomen werden kwetsbaar voor de letterzetter (een houtborende kever) en zijn bijna allemaal dood. De sterfte zal waarschijnlijk doorzetten. Het Zeeuwse Landschap stelde daarom met Evides een plan op hoe daarmee om te gaan. Alle opstanden die een gevaar voor bezoekers vormen of direct grenzen aan huizen, tuinen en waterwinkanalen zijn of worden gerooid. We verwachten deze winter de laatste delen te kappen. We laten het hout zoveel mogelijk ter plaatse achter. Dat is van groot belang voor de schrale en verzuurde bodem. Schimmels en bacteriën zetten het dode hout om in waardevolle voedingsstoffen. Dode bosdelen die geen gevaar vormen blijven staan. Dode bomen zijn namelijk volop in trek bij bijzondere vogels, zoals de zwarte en middelste bonte specht, en ook vleermuizen maken er gebruik van. De zeer zeldzame mopsvleermuis verschuilt zich bij voorkeur onder loshangende bast. Op veel plekken treedt al massaal natuurlijke bosverjonging op. Dit proces laten we zoveel Perceel dode fijnsparren met eerste natuurlijke verjonging. (P. Calle) mogelijk zijn gang gaan. Vooral de gewone esdoorn reageert zeer snel op het door de sterfte'vrijgekomen' licht. Lokaal komen ookzomereik, gewone vlier, Amerikaanse vogelkers, tamme kastanje, ruwe berk en braam op. Alleen op plekken waar de bosvorming onvoldoende snel gaat, of een te eentonige soortensamenstelling opkomt, herplanten we streekeigen soorten in lage dichtheden. Hoewel de fijnspar hier uitheems is, zijn we toch redelijk positief over fijnsparbossen, omdat die grote waarde voor bijzondere paddenstoelensoorten hebben. Het beheerplan bevat daarom óók een behoudsdoelstelling voorfijnsparpercelen, hoewel de omstandigheden niet eenvoudig zijn om deze te behouden ofte realiseren. Op enkele, iets rijkere en vochtige delen zullen we de soort herplanten. Dit zal echter een fractie zijn van het areaal dat er tot voor kort was. Pepijn Calle NIEUW IN WATERDUNEN: SNEEUWGORS Op 20 september is een sneeuwgors gezien in Waterdunen. Deze trekvogel foerageerde er rond de nieuwe vogelkijkhutten in de duintjes. ZEEUWS - 24 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 24