Deze zijn met losse schelpjes en schaarse vegetatie erg in trek bij de soort. De sneeuwgors broedt in Schotland, IJsland, Scandinavië en verder oostelijk in Rusland en wordt ook wel de mus van Spitsbergen genoemd. In Nederland zien we ze voornamelijk in het winterhalfjaar langs de kust. Ze zijn dan vooral te vinden op schorren, stranden en langs zeedijken, waar ze voedsel langs de vloedlijn zoeken. Dijken en stranden worden steeds drukker en Waterdunen vormt een nieuwe uitvalsbasis voor soorten van deze biotopen. Er is zowel voor broedvogels als voor verschillende trekvogels een geschikt habitat gecreëerd. Zo liep er in dezelfde duintjes ook een koppeltje patrijzen. De combinatie van broedvogels en doortrekkers maakt dit gebied enorm interessant voor bezoekers als het komend voorjaar opengaat. Tijdens de trekperiode zijn er veel steltlopers te vinden op de slikranden langs de kreken en er is een grote hoogwatervluchtplaats van scholeksters. Hier kunnen ze in alle rust overtijen. Marcel Klootwijk NATIONALE POSTCODELOTERIJ STEUNT HET GROENE STRAND LandschappenNL diende bij de Nationale Postcodeloterij een projectvoorstel in om de natuur op de Nederlandse stranden te verbeteren. Naast de ontwikkeling van een twintigtal broedstranden omvat het voorstel de realisatie van 200 kilometer 'groen strand'. Dat is strand waar natuurlijke processen niet belemmerd worden, waar het natuurlijke vloedmerk met rust gelaten wordt en waar bezoekers en vooral voertuigen simpele regels in acht nemen. Doel is de strandnatuur - van pioniervogels tot paddenstoelen en vloedmerkplanten - een nieuwe kans te geven. Het project omvat ook de realisatie van een plasticvrij strand, met een bijbehorende plasticvrij strandpaviljoen. Daartoe wordt samengewerkt met partners: IVN en stichting Duinbehoud staan aan de lat voor het oprichten van strandcommunities. Dat zijn vrijwilligersgroepen die een stuk strand adopteren en daar acties ten gunste van de natuur ondernemen. Stichting Anemoon wil bezoekers ZEEUWS-25 activeren om strandvondsten te registreren om via'citizen science'(burgerwetenschap) meer over de strandnatuur te weten te komen. Natuurlijk doen ook de provinciale landschappen mee. Het Zeeuwse Landschap was één van de bedenkers van dit ambitieuze project, dat vanaf voorjaar 2020 van start gaat. Bij het ter perse gaan van dit nummer ontvingen we het heuglijke bericht dat de Nationale Postcodeloterij de aanvraag gehonoreerd heeft met een bijdrage van ruim 2,4 miljoen euro. Dat betekent dat we binnenkort daadwerkelijk aan de slag kunnen om de ambities te realiseren Chiel Jacobusse ONVERWACHTE RUGSTREEPPADDEN Sinds 2015 vindt er in de Yerseke Moer een vernattingsproef plaats, waarbij plaatselijk het waterpeil met 30-40 cm is verhoogd. Het doel is zilte habitats uit te breiden en aantrekkelijk leefgebied voor weidevogels te maken. Jaarlijks volgen we er de veranderingen van planten en broedvogels. Omdat mijn collega Wannes Castelijns er vorig jaar overdag rugstreeppadden hoorde roepen, bezocht ik het gebied enkele nachten. Dan zijn de dieren namelijk het actiefst. Tot mijn verbazing riepen er enkele tientallen mannetjes; alle in de delen waar Sneeuwgors. het waterpeil was opgezet. De soort was hier eerder (M. Klootwijk) slechts een enkele keer waargenomen, met als enige uitschieter tien roepende mannetjes in 2008. In tegenstelling tot andere amfibieën verdragen rugstreeppadden brakwater vrij goed. Het zijn daarnaast echte pioniers die voorkomen in ondiepe, relatief snel droogvallende wateren. Overdag zijn de volwassen dieren vaak moeilijk te vinden. Ze zijn dan meestal stil en graven zich in onder de grond of verstoppen zich. Wanneer er in het voorjaar of de vroege zomer tijdelijke plassen ontstaan, beginnen de mannetjes massaal te roepen. Het ratelende geluid is tot een kilometer ver te horen en trekt soortgenoten uit de wijde omgeving aan. Door de vernattingsmaatregelen ontstaan er nu veel sneller tijdelijke plassen, waardoor de populatie kan groeien. Dat is goed nieuws, want de rugstreeppad staat op de Rode Lijst en is beschermd vanuit de Europese habitatrichtlijn. Rugstreeppad. Pepijn Calle (M. Klootwijk)

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 25