STEENMARTER EN BOOMMARTER GEVESTIGD OP ZEEUWSE BODEM Door Chiel Jacobusse Pepijn Calle Marterachtigen zijn kleine roofdieren, waarvan er wereldwijd zo'n zeventig soorten zijn. Bekende vertegenwoordigers die vanouds in Zeeland voorkomen zijn de hermelijn en de wezel. Net als de bunzing, die een slagje groter is, zijn ze verspreid door heel Zeeland te vinden. Maar algemeen zijn ze zeker niet. Twee marterachtigen, otter en das, zijn in de vorige eeuw verdwenen. Twee andere, boommarter en steenmarter, hebben zich juist gedurende de laatste decennia gevestigd en het ziet er naar uit dat ze beide vaste voet aan de grond krijgen. De otter, waarvan de stand teloor ging door een combinatie van felle vervolging, watervervuiling en toenemend snelverkeer, verdween eindjaren zeventig. In dezelfde periode stierf hier ook de das uit, die nog een laatste geïsoleerde populatie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen had. Ook voor deze soort waren het toenemende verkeer en wellicht ook illegale vervolging de belangrijkste oorzaken voor het uitsterven. Steenmarter De steenmarter was er eerst. Het is een flink uit de kluiten gewassen marter, die tot rond 1970 in zijn voorkomen beperkt was tot het oosten van ons land. Wel werd af en toe een steenmarter ver buiten zijn arêaal waargenomen, maar dat betrof incidentele observaties. Die waren er ook in Zeeland. Al vanaf eind jaren 20 werden ze af en toe gezien, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij ging het waarschijnlijk om zwervers vanuit aangrenzende Belgische gebieden. Vanaf de eeuwwisseling werden de waarnemingen in Zeeuws-Vlaanderen regelmatiger en inmiddels zijn er waarnemingen uit heel Zeeuws-Vlaanderen: onder andere Aardenburg, Groede,Terneuzen, Paal en Sint Jansteen. Je kan met recht zeggen dat de steenmarter in Zeeuws- Vlaanderen een wijdverbreide soort is, zij het niet algemeen. Vanuit het zuiden is de soort tot aan de Westerschelde opgerukt en er zijn meerdere waarnemingen uit de omgeving van Terneuzen. Maar een tocht door de 6,5 kilometer lange Westerscheldetunnel, zoals die van de vos geregistreerd is, zit er voor deze verborgen levende soort natuurlijk niet in. ZEEUWS - 6-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 6