w 'Liftend'gekomen Des te intrigerender is de herkomst van een toenemende en bloeiende populatie steenmarters op Walcheren. Hoewel er één niet-gedocumenteerde waarneming is van een exemplaar in Vlake, op Zuid-Beveland, is het niet aannemelijk dat de steenmarter via Zuid-Beveland Walcheren gekoloniseerd heeft, want daar is nooit ook maar iets van een populatie gebleken. Dat wil niet zeggen dat ze niet via Zuid-Beveland gearriveerd zijn, maar naar alle waarschijnlijkheid gebeurde de vestiging in Walcheren niet op eigen kracht. In de Zeeuwse zoogdierenatlas van 2010 wordt beschreven dat de eerste steenmarters op Walcheren zeer waarschijnlijk meegelift zijn met recreatieverkeer uit Oost-Nederland of Duitsland. Het is namelijk bekend dat steenmarters graag onder de motorkap van auto's vertoeven en verondersteld wordt dat de steenmarter, bijvoorbeeld via de disselruimte in een caravan, meegelift is naar Walcheren. Daar heeft zich rond 2010 een aanvankelijk kleine populatie gevormd aan de noordkant van het eiland, maar inmiddels worden steenmarters vanaf heel Walcheren gemeld, tot zelfs in de stad Middelburg. Steenmarters kunnen overigens prima in steden overleven. Een soortgelijk verhaal geldt waarschijnlijk voor de steenmarter die op de Krammersluizen gezien werd. Deze zou mogelijk per schip gearriveerd zijn, gezien de geïsoleerde ligging ten opzichte van gevestigde populaties. Voor een soort als de steenmarter die veelvuldig in de menselijke nabijheid vertoeft is dat het meest voor de hand liggende scenario, temeer omdat dit exemplaar onder de motorkap van een auto de kabels kapot beet. Boommarter De vestiging van de boommarter is van veel recenter datum. Bij het noemen van een jaartal is altijd voorzichtigheid geboden, omdat zo'n nacht-actief dier eerst enkele jaren onopgemerkt kan blijven. De eerste geregistreerde Zeeuwse waarneming betreft een verkeersslachtoffer in 2013 ter hoogte van de A58 nabij het Schelde-Rijnkanaal. In 2014 volgde er een verkeersslachtoffer nabij de N62 bijTerneuzen. Het betrof een gezenderd mannetje van een Vlaams onderzoeksproject (boommarterpopulatie omgeving Sinaai). Vervolgens duurde het tot 2019 tot er weer nieuwe waarnemingen volgden. Beide werden gedaan in het natuurgebied de Slikken van de Heen op Sint-Phillipsland en in beheer van onze stichting. De eerste was een vondst van een dood exemplaar afgelopen april door onze boswachter Jaap Noordijk (doodsoorzaak onbekend). De tweede betrof een levend dier dat tijdens de vogel inventarisatie van dichtbij werd gezien. De tweede auteur merkte het dier op doordat diverse broedende vogels fel aan het alarmeren waren. We keken al lang uit naar vestiging van boommarters in dit gebied, aangezien de soort al enkele jaren in het Brabantse deel van het Slikken van Krammer-Volkerak voorkwam. Onderzoek met de Heen. cameravallen in de voorgaande jaren leverde (CJacobusse) echter nog niets op, maar nu lijkt de soort zich dan toch gevestigd te hebben! Vrijwilligster Esther Linnartz zal de soort hier de komende jaren met cameravallen blijven volgen. We schatten de Zeeuwse populatie steenmarters nu tussen de 50-200 exemplaren, en verwachten dat de aantallen de komende jaren verder zullen toenemen. De boommarters kunnen zich ook elders in Zeeland gaan vestigen. Met name de Waterwingebieden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn geschikt en relatief goed bereikbaar vanuit de populatie van het Vlaamse Sinaai. Binnen de gebieden van Het Zeeuwse Landschap zullen we samen met vrijwilligers de verdere vestiging van beide soorten zo goed mogelijk volgen. Ook de twee uitgestorven marters, das en otter, komen er aan. Hier zullen we in een later artikel meer over vertellen. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg en P. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Steenmarter. Zeeuwse Landschap (C.Jacobusse) ZEEUWS - 7- LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 7