natuur en door aanleg van woonwijken, wegen en bedrijfsterreinen. Voor Zeeland geldt dat echter veel minder. Hoewel moeilijk met harde cijfers aan te tonen, werd Zeeland de laatste zeventig jaar ongetwijfeld heel veel groener. Niet overal gewenst Zeeland was altijd een provincie met over grote delen vergezichten en horizon. Door de vergroening is dit open landschap veranderd. Ecologisch gezien zijn bomen niet overal gewenst. Weidevogels gedijen het beste in open landschappen, zonder bomen en struwelen waar rovers in kunnen schuilen. De Zeeuwse bloemdijken genoten vroeger internationaal grote faam om hun plantenrijkdom. Maar verstruweling en verbossing vormen nu echter een probleem, aangejaagd door de stikstofdepositie, wat ten koste gaat van de vegetatie. Bloemdijken mogen volgens de natuursubsidieregels maximaal voor 20% uit struweel bestaan. Daarom verwijderen de beheerders er bomen en struiken. Ook de duinen zijn zo teveel bebost geraakt, wat de biodiversiteit verlaagt. Vanuit de Programatische Aanpak Stikstof (PAS) zijn ze daarom weer'opgeschoond'. Meer koolstofbinding in bomen? Zolang bomen groeien leggen ze koolstof vast. Vanwege klimaatdoelen wordt overwogen meer bomen te planten. Hierbij zijn veel redenen voor nuance te geven. Als eerste een principieel aspect. Het is onmogelijk om verbruik van fossiele brandstof - met duurzaam vastliggende koolstof - goed te compenseren met vastlegging in veel snellere kringlopen. Immers, bomen leggen koolstof alleen vast zolang het houtvolume toeneemt.Takelt een boom uiteindelijk af, dan komt er weer koolstofvrij en uiteindelijk - na complete vertering van het hout - is de balans weer neutraal. Om de koolstof nog een tijd te binden moetje een boom juist kappen op het moment dat hij het grootste volume heeft, om er dan bijvoorbeeld meubels van te maken. Zo blijft het in ieder geval nog een poos gebonden. Maar dat willen we juist niet, want op dat moment heeft zo'n monumentale boom de hoogste natuurwaarde! Dat geldt ook voor bossen. Zolang het areaal toeneemt en de bomen groeien, wordt koolstof gebonden. Een natuurlijk, volwassen bos legt echter veel minder koolstof vast; daar heersen natuurlijke kringlopen en blijft alles in evenwicht. Er is alleen een toename van organische stof in de bodem met enigszins stabiel gebonden koolstof. Maar dat is relatief weinig. Zelfs slikken die opslibben leggen meer en structureler koolstof in de bodem vast. Het meeste hout uit de Zeeuwse bossen wordt helemaal niet duurzaam gebruikt. Een groot deel wordt verwerkt tot pallets, die na enkele keren gebruik weggedaan worden. Een ander substantieel deel gaat naar energie centrales, waar de koolstof na verbranding weer vrijkomt. EASAC, de Europese koepelorganisatie voor de wetenschap, publiceerde in oktober een studie die aantoont dat energiewinning door aanplant en daarna opstoken van bomen in energiecentrales tamelijk inefficiënt is. Daarnaast zijn er meer nadelen, zoals uitstoot van fïjnstof. Voor een reële bijdrage aan het oplossen van het klimaatprobleem moet een extreem groot areaal bos worden aangeplant, waar de biodiversiteit beperkt zal zijn. Want er zal steeds worden geoogst op het moment dat dat rendabel is. Het idee dat het snel groeiende energieverbruik voor een flink deel te compenseren is met bosaanplant, zal al snel irreëel blijken: er is mondiaal onvoldoende ruimte. Eigenlijk helpt slechts één ding echt: onmiddellijk afbouwen van het gebruik van fossiele brandstoffen. Iedere boom compenseren? Voor iedere gekapte boom moet er weer één terug, is een veel gehoorde wens. De praktijk is soms echter ingewikkeld. Een deel van de gekapte bomen is namelijk spontaan gekiemd en opgegroeid. Daarnaast zijn er ook in Zeeland in veel terreinen al zoveel bomen aangeplant, dat daar eigenlijk geen ruimte meer is. Soms schiet de compensatie daardoor een beetje uit de bocht. Zo zijn er dijken met bomen waaronder zich een bosvormige vegetatie van halfwas bomen en struiken heeft ontwikkeld. Na de kap van de bomen moet worden herplant, maar dan moet wel eerst het jonge bos weg om de aanplant een kans te geven De Nationale Bosstrategie (in voorbereiding) stelt nu voor om in Nederland 6000 hectare bos in natuurgebieden aan te planten. Als dat vanuit de natuurdoelen wenselijk was geweest, dan was dat bos er vanzelfsprekend al. De toenemende druk om extra bomen voor klimaatdoelstellingen aan te planten lijkt ten koste te kunnen gaan van de wens om met name daar bomen aan te planten waar ze landschappelijk en ecologisch gewenst zijn. Het Zeeuwse Landschap houdt zeer zeker wel van bomen. Wat is er mooier dan een oud bos vol paddenstoelen en monumentale bomen? Nieuw bos is welkom in Zeeland. De aanplant vergt echter wel een zorgvuldige afweging, waarbij klimaatdoelstellingen kunnen botsen met die van biodiversiteit. L Cal Ie is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap In de Yerseke Moer houden we het landschap open voor de weidevogels. ZEEUWS-9-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2019 | | pagina 9