GROTE ZILVERREIGER BIJZONDER ZEEUWS Lange tijd waren grote en kleine zilverreigers zeldzame dwaalgasten in Nederland. Maar dat is de laatste decennia veranderd. Beide soorten zijn nu vrij gewoon en broeden hier ook. Zo was het waarschijnlijk eeuwen terug ook, maar onder meer door intensieve jacht waren ze uit ons land verdwenen. Rond de voorlaatste eeuwwisseling, toen sierveren in zwang raakten op dameshoeden, werden ze veel geschoten. Het Krammer-Volkerak heeft een kolonie waar beide soorten zelfs tezamen broeden (zie het artikel elders in dit nummer). De herkolonisatie van Nederland verliep niet voor beide soorten hetzelfde. De kleine zilverreiger heroverde het Deltagebied als eerste, terwijl in het Hollandse polderland juist de grote als eerste weer verscheen. Inmiddels zijn beide zilverreigers door heel Zeeland vrij algemeen, al heeft de kleine er nog steeds een lichte voorsprong op zijn grote broer. C. Jacobusse is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap Tekst en foto: Chiel Jacobusse Tekst en foto: Carrie Frederiks Bezoeker: J. F. Huser Locatie: Weidegebied Oude Veerseweg Wilt u zichzelf voorstellen? Mijn naam is Huser, ik woon in Middelburg en heb 40 jaar als boekhouder bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij gewerkt. Mijn vader en een nicht werkten er ook. Ik heb daar zelfs mijn vrouw ontmoet. Waarom bezoekt u dit gebied? Ik loop hier bijna dagelijks met mijn hondThommy, een Schotse terriër. Ik kijk geregeld rond en doe mijn best om opmerkzaam te zijn. Daar, tegenover die boerderij, hebben ze de oevers van de watergang opnieuw beschoeid. Als je veel buiten bent, zie je het allemaal veranderen. Is hier veel veranderd? Vroeger waren er allemaal aparte weitjes in plaats van de grote kavel hier naast ons. De slootjes zijn weg en veel heggen zijn verdwenen. Het aangename van het landschap is na de ruilverkaveling wel weg. In de moderne weilanden staan geen bomen meer en er is geen beschutting voor het vee. Er zijn veel minder grutto's, kieviten en tureluurs. Je hoort ook veel minder leeuweriken. Rotganzen zijn er nog volop en vorig jaar zag ik een ijsvogeltje. Die had ik hier nog nooit gezien. Er zitten naar mijn idee ook veel minder spreeuwen. Die zaten vroeger meer in de stad, maar zie je nu vooral in het buitengebied. Wat vindt u ervan dat hier een stukje oud- Walcheren is gespaard? In vergelijking met het moderne weiland aan de andere kant van de weg vind ik het nogal waterig*, maar dat was vroeger natuurlijk zo op Walcheren. Net als bij de Weihoek bij Grijpskerke bijvoorbeeld. Daar werd vroeger's winters vaak geschaatst. Zelf schaatste ik meer op de Veste in Middelburg, al is dat alweer lang geleden. We gingen dan tussen de middag schaatsen bij molen De Hoop. Dat was vlakbij het kantoor waar ik werkte. C. Frederiks is journalist en fotograaf Het natte karakter van nieuwe natuurgebieden op het platteland valt passanten en bezoekers op. Zozeer zijn we van de oorspronkelijke situatie vervreemd. Natte omstandigheden waren een halve eeuw geleden wijd verbreid en dat was gunstig voor bijvoorbeeld weidevogels, amfibieën en orchideeën. Door ontwatering verdwenen die op veel plaatsen. Voor herstel van de oude natuurwaarden is vernatting daarom cruciaal. Dat kan door het opzetten van het waterpeil, maar vaak is dat strijdig met landbouwkundige belangen in de omgeving. In dat geval herstelt maaiveldverlaging door afgraving het oorspronkelijke landschap met bijbehorende natuurwaarden. De heer Huser laat zijn hond uit langs het natuurgebied Oude Veerseweg.

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 3