t Vissen vormen een populaire diergroep in Zeeland. Tienduizenden sportvissers en sportduikers uit binnen- en buitenland genieten jaarlijks van de rijke, Zeeuwse visfauna. Steeds vaker gaan duikers uitgerust met dure apparatuur te water in de hoop kleurrijke lipvissen of snotolven te fotograferen. Ondanks deze populariteit ontbrak een boek over de Zeeuwse vissen. Met het verschijnen van 'Vissen in Zeeland', een boek waar zeven jaar aan gewerkt is, komt hier verandering in. Uniek is dat de publicatie zowel de zoet- als zoutwatervissen behandelt, wat nog niet eerder in Nederland gebeurde. Het boek beschrijft alle 177 vissoorten die ooit in Zeeland zijn waargenomen. Het is mooi opgemaakt en bevat van alle soorten schitterende foto's. Het idee ontstond al bij het werken aan'Zeefauna deel 1 en 2'in de Fauna Zeelandica-reeks, in 2005 en 2010. ledereen was het erover eens dat bij een provincie die zo rijk is aan water een vissenatlas hoort. Eind 2012 namen Het Zeeuwse Landschap, RAVON en stichting Zeeschelp dan ook het initiatief voor een vissenatlasproject. Sindsdien werkten vele mensen hard om dit project tot een succes te maken. Zo leverden maar liefst 40 schrijvers en 38 fotografen een bijdrage aan het boek. Meer dan honderd personen hielpen met het inventariserende veldwerk. Dit boek is het negende deel in de reeks over het dierenleven in Zeeland. Eerder verschenen delen over zoogdieren, dagvlinders, libellen, onderwaterleven in de zee, bijen en wespen, nachtvlinders en vliegen en muggen. Het Zeeuwse Landschap geeft Fauna Zeelandica uit om de kennis over de Zeeuwse fauna te verbeteren en daarmee een betere bescherming mogelijk te maken. 'Vissen in Zeeland'is via hetzeeuwselandschap.nl/ boeken voor €15,- (€19,90 voor niet-donateurs) te bestellen en in België via de Nederlandstalige Liga voor Onderwateronderzoek en Sport (NELOS). Daarnaast is het in sommige Zeeuwse boek- en duikwinkels te verkrijgen. Zie voor meer info hierover onze website. Veranderingen In de verspreidingskaarten van het boek zijn de waarnemingen per kilometerhok in de volgende drie perioden onderverdeeld: vóór 2000, vanaf 2000 en in beide periodes. Het is echter vaak niet mogelijk om alleen op basis van de kaarten te concluderen of een soort voor- of achteruitgaat. Er kunnen immers grote verschillen in onderzoeksinspanning in de onderzochte gebieden zijn. Trends in de soortbeschrijvingen zijn daarom alleen beschreven als deze goed te onderbouwen zijn. Exotische vissoorten als zwartbekgrondel, marmergrondel en blauwband blijken steeds meer wateren te koloniseren. Soms gaat dat ten koste van inheemse soorten. Zo is de beschermde rivierdonderpad Het boek beschrijft alle 177 vissoorten die ooit in Zeeland zijn waargenomen door de komst van de zwartbekgrondel zelfs uit Zeeland verdwenen. Deze uitheemse soort komt nu massaal in hetzelfde biotoop voor. Maar er zijn gelukkig ook positieve ontwikkelingen gaande. Bijvoorbeeld bij de fint. Deze trekvis waarvan de populatie in het begin van de vorige eeuw uitstierf is bezig met een comeback in de (Wester) Schelde. En verschillende haaiensoorten doen het momenteel goed in de Oosterschelde! De publicatie beschrijft ook de waarde van de verschillende Deltawateren voor vissen en de veranderingen die hier plaatsvonden. In sommige waren die heel groot. Het Krammer-Volkerak veranderde van een brak intergetijdengebied in een helder zoetwatermeer, waarin tegenwoordig uitgestrekte velden met waterplanten voorkomen. Waar hier voorheen tongen en schollen op de bodem lagen, vinden we nu kleine modderkruipers. Ook in de Westerschelde is de visstand veranderd. Ooit zwommen hier volop finten, elften, zalmen, forellen en steuren. Deze stierven echter uit door waterverontreiniging, overbevissing, habitatvernietiging en stuwen die in de rivierloop naar de bovenstroomse voortplantingsgebieden zijn aangelegd. De laatste tijd gaat het langzaam weer beter, maar voor veel van deze kritische trekvissoorten is er nog een lange weg te gaan. Vervolg De visstand is voortdurend in verandering en daarmee valt er ook de komende jaren nog genoeg te ontdekken. We hopen dat iedereen zijn of haar viswaarnemingen blijft registreren en dat de vissenatlas mensen daartoe juist extra motiveert. Nieuwe waarnemingen kunnen bovendien nog deel uitmaken van de landelijke vissenatlas in wording. Ook gerichte onderzoeken naar exoten of zeldzame soorten behoren tot de mogelijkheden. Het Zeeuwse Landschap zal echter niet langer als trekker voor het Zeeuwse visonderzoek fungeren. Mocht je interesse hebben om een bijdrage aan het inventariseren van vissen in Zeeland te leveren, neem dan contact op met RAVON via: j.kranenbarg@ravon.nl. Bij deze bedanken wij alle vrijwilligers en organisaties die een bijdrage leverden aan het vissenatlasproject en het boek. We hebben erg genoten van de samenwerking en zonder jullie zou het boek niet geworden zijn wat het nu is. Speciale dank gaat uit naar de organisaties die een financiële bijdrage hebben geleverd: Rijkswaterstaat, Waterschap Scheldestromen, Provincie Zeeland, Nationale Postcode Lotterij, Nationaal Park Oosterschelde, Sportvisserij Nederland, Sportvisserij Zuidwest Nederland, Bureau Zeeweringen en Natuurmonumenten. P. Calle en L. Calle zijn medewerkers ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap, J. Kranenborg is senior projectleider van RAVON en M. Dubbeldam is onderzoeker aquacultuur/mariene ecologie van stichting Zeeschelp Sinds 2011 is de rivierdonderpad niet meer in Zeeland waargenomen. (P. van Hoon) Hopelijk profiteert de paling van de uitgevoerde jratiemaatregelen. (M. Haarsma) De beschermde kleine modderkruiper profiteerde van het zoet worden van het Krammer Volkerak. (J. Herder) Hopelijk profiteert de paling van de uitgevoerde vismigratie- maatregelen. (M. Haarsma)

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 4