Door Pepijn Calle en Huibert Simons Samen met de konikpaarden en rode geuzen (runderen) zullen die het gebied jaarrond begrazen. Zij zorgen er samen voor dat het natuurrijke, halfopen landschap niet verder dichtgroeit met bos en ruigte. Zo kunnen soortenrijke graslandvegetaties met bijzondere soorten als gewone agrimonie, gevleugeld hertshooi, moeraswespenorchis en zilte zegge duurzaam standhouden. Behalve dat de natuur er op vooruit gaat, hopen we ook dat bezoekers deze bijzondere dieren erg gaan waarderen. Met gerichte excursies kunt u straks alle drie soorten grazers zien en er veel over te weten te komen. Begrazingsomslag We hebben geconstateerd dat de eerdere begrazing met jaarrond enkele hooglanders en aanvullende seizoensbegrazing met runderen niet het gewenste effect had. Met name het beboste middendeel van het gebied verruigde sterk. Bovendien namen exotische planten, zoals de reuzenberenklauw, late guldenroede en dijkviltbraam, sterk toe. Met het gangbare vee kwamen er bovendien ontwormingsmiddelen en dergelijke in het terrein, met een negatief effect op insecten, graslandpaddenstoelen en bodemleven. Om te kijken hoe het beter kon wonnen wij advies in bij diverse deskundigen. Onze Natuur wetenschappelijke Adviescommissie keurde hun voorstel - natuurlijke begrazing met meerdere soorten - goed en zodoende werd dat in het beheerplan vastgelegd. Sindsdien realiseren we samen met FREE Nature en ARK Natuurontwikkeling stapsgewijs natuurlijke jaarrond-begrazing met konikpaarden, runderen en wisenten. Waarom drie soorten grazers? Een vraag die bij veel mensen direct opkomt is: waarom niet één of twee soorten grazers? De reden dat we voor een combinatie van drie grazers kiezen is dat ze ieder een eigen graasgedrag hebben, waarmee ze elkaar goed aanvullen. Uit onderzoek in andere gebieden weten we dat runderen een voorkeur hebben voor jonge takjes van struiken en bomen, terwijl wisenten meer bast van grote takken en stammen eten. Samen houden ze de bosgroei dus beter in toom dan alleen. Konikpaarden grazen de vegetatie weer korter af dan runderen en wisenten, waardoor er extra variatie in de vegetatiehoogte en soortensamenstelling ontstaat. Runderen en wisenten zijn daarnaast heel belangrijk om exoten als de reuzenberenklauw en de dijkviltbraam te onderdrukken, terwijl de konikpaarden die grotendeels negeren. Zij eten daarentegen graag duinriet, wat runderen veel minder doen. De combinatie van meerdere soorten pakt dus het beste uit voor de natuur en is bovendien het meest natuurlijk. Van oorsprong kwamen er in dit deel van Europa immers tegelijkertijd wilde runderen, paarden en wisenten voor. Dierenwelzijn De kuddes zijn en blijven eigendom van FREE Nature, die dierenwelzijn veel aandacht geeft. De hoeveelheid voedsel en de conditie van de dieren aan het einde van de winter bepalen of de kuddes nog kunnen groeien. Indien nodig is bijvoeren mogelijk, maar bij voorkeur worden de kuddes vooraf verkleind. De gezondheid van de dieren wordt wekelijks gecontroleerd en bij slechte weersomstandigheden nog intensiever. FREE Nature is momenteel in dertig natuurgebieden in Nederland actief en heeft dus veel ervaring met het beoordelen van de gezondheid van deze grazers. Zonodig wordt een dierenarts met ervaring met dergelijke dieren ingeschakeld. Tip! Neem deel aan de donateursexcursie op 4 april. Zie bij Eropuit! (pagina 26/27) of op onze website. Monitoring natuureffecten In 2019 is vóór de komst van de rode geuzen en wisenten uitgebreid onderzoek naar de broedvogelstand en vegetatie gedaan. Periodiek zullen we die onderzoeken herhalen en zo de verschillen in beeld brengen. Ook de plekken waar dieren een zandbad nemen zijn voorafin kaart gebracht en nieuwe locaties zullen de komende jaren worden vastgelegd. Van wisenten is bekend dat ze veelvuldig nieuwe'zandbaden'aanleggen; dit soort plekken zijn van groot belang voor allerlei insecten. Verder is een wisent met een GPS-halsband uitgerust, zodat we inzicht krijgen in het terreingebruik. Bijzonder aan dit project is dat wisenten in Europa nauwelijks of niet in vergelijkbare natte, voedselrijke, natuurlijke gebieden leven. Ze lopen vooralsnog veelal in de bergen, op droge zandgronden of worden 's winters flink bijgevoerd om bosbouwschade te voorkomen. De resultaten van deze onderzoeken zullen we breed delen, zodat ook andere beheerders er hun voordeel mee kunnen doen. Gevolgen voor bezoekers De introductie van wisenten in het gebied gaat geleidelijk. We hebben het plan dusdanig opgesteld dat bezoekers zo min mogelijk hinder ondervinden en er straks vooral van kunnen genieten! De eerste maanden staan de wisenten in een afgesloten, niet voor het publiek toegankelijk deel (de oostpunt van het gebied). Zo kunnen ze langzaam aan het gebied wennen. Bezoekers kunnen ze in deze periode wel bekijken vanaf de vrij toegankelijke Blokkendam of tijdens een excursie. Na deze wenperiode gaan de Rode geus. hekken open en kunnen de wisenten het gehele (E Linnartz) begrazingsgebied, inclusief de Plaat van de Vliet, betreden. In een nader te bepalen periode daarna sluiten we het hele terrein (niet de Blokkendam) tijdelijk af voor bezoekers, zodat de dieren in alle rust het overige gebied kunnen verkennen. Wel blijven we dan excursies geven. Als de nieuwe grazers voldoende gewend zijn, zullen de bestaande wandelroutes weer toegankelijk zijn. Er geldt wel een afstandsregel van 50 meter tot de grazers en honden blijven niet toegestaan. De ervaring is dat wanneer het publiek deze regels respecteert, de grazers zich keurig gedragen. Borden bij de toegangspoorten geven hierover uiteraard informatie. Met de wisenten hebben we een publiekstrekker binnengehaald. Het is natuurlijk schitterend dat mensen daarom het gebied bezoeken, maar we vragen wel heel nadrukkelijk de toegangsregels te respecteren. Het gebied bevat veel verstoringsgevoelige soorten die veel last kunnen ondervinden indien men op eigen houtje het gebied gaat doorkruisen. P. Calle is medewerker ecologie en H. Simons districtshoofd Noord van stichting Het Zeeuwse Landschap Wisent. (E. Linnartz) Konikpaarden. (E. Linnartz)

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 7