MARIS en zoogdieren, het in elkaar zetten van skeletten, het maken van kunstlichamen en postamenten ('voetstukken'), en het schilderen en afwerken van snavels en poten. Ook geven ze uitleg over het gereedschap en de materialen die een preparateur gebruikt. Op beide dagen bestaat de mogelijkheid om 'een kijkje achter de schermen'te nemen bij de voorbereidende werkzaamheden, zoals het schoonmaken van skeletten en het villen, ontvetten, wassen, centrifugeren en drogen van de huiden. Terra Maris heeft een depot met meer dan 600 opgezette dieren, die allemaal uit Zeeland afkomstig zijn. Museumbezoekers kunnen deze dat weekend onder leiding van een gids uitvoerig bekijken. Jong geleerd. Eén van de preparateurs aan iet werk tijdens het prepareerweekend in Terra Maris. (H. Monteiro) 'Vikingen op Walcheren? Vondsten, verhalen, feiten en fabels.' (C. Schaap) EXPO 'VIKINGEN OP WALCHEREN? VONDSTEN, VERHALEN, FEITEN EN FABELS'VERLENGD! Er zijn nog zoveel leuke verhalen te vertellen en activiteiten te organiseren rondom Walcheren in de Vikingtijd, dat we deze mooie tentoonstelling met een jaar verlengd hebben tot medio april 2021 In de meivakantie staan de activiteiten dan ook in het teken van de Vikingtijd. In de landschapstuin kun je bij het KinderKunstATelier onder leiding van beeldend kunstenares Jessica van Dierendonckop een 'ietwat ongebruikelijke manier' en met andere materialen dan je zou verwachten potten, kannen en kruiken maken. Of bekijk eerst de tentoonstelling, bewonder de bijzondere fibula's en maak er daarna zelf ook één. Ook kun je tijdens het Archeologisch Spreekuur met je vondsten aanschuiven bij conservator Aagje Feldbrugge van het Zeeuws Genootschap. Bij het Middagje Middeleeuwen kun je luisteren naar het verhaal van Sint Joris, de wonderstenen en de draak, middeleeuwse spelletjes spelen en je eigen broodje boven het vuur bakken. In het museumcafé staat de hele vakantie een heerlijk middeleeuws gerecht op de kaart! PREPAREERWEEKEND In het weekend van 21 en 22 maart organiseren we ons jaarlijkse Prepareerweekend. Preparateurs uit heel Nederland geven demonstraties van onder andere het prepareren en opzetten van vogels VELE ANDERE ACTIVITEITEN Tijdens het paasweekend kun je de kinderpaasspeurtocht 'Kieken Kijken' doen. We hebben grote eieren verstopt en gevuld met ontdek-doe-dingen. Natuurlijk valt er daarna een eitje te snoepen. Heb je dan nog niet genoeg gespeurd? Doe dan de nieuwe Wilde Bijenspeurtocht. En eindig in bijenstal 't Raathuis, waar je de fascinerende wereld van deze harde werkers kunt ontdekken. Liever levende vogels kijken? Dat kan op 25 april tijdens de fietsexcursie naar het Noordervroon in Westkapelle onder leiding van onze vogelkenner Jan Tuin. Graag tijdig reserveren! Mocht je de potvis nog niet hebben gezien, dan is een bezoek aan de tentoonstelling 'Van Potvis tot Petfles'zeker de moeite waard. Tel TERRA MARIS Duinvlietweg 6,4356 ND Oostkapelle 0118 - 582 620, info@terramaris.nl terramaris.nl. Voor openingstijden zie terramaris.nl Terra Maris is onderdeel van stichting Het Zeeuwse Landschap. Donateurs van stichting Het Zeeuwse Landschap kunnen Terra Maris tegen gereduceerd tarief bezoeken. Bij de grote vos ontbreken de blauwe maantjes op de onderrand van de vleugel. Geluk moest je wel hebben om hem te zien, want na een paar uurtjes was hij alweer gevlogen. Het vogeljaar was in de tuin erg afwisselend, met een aantal verrassingen. In totaal nam ik 96 soorten waar, waaronder leuke zoals vuurgoudhaan, ijsvogel, ooievaar en beflijster. Onze jaarlijkse zeldzaamheid, de bladkoning, staat ook weer op de lijst. De zingende nachtegaal was erg mooi en de eerste keer dat die de tuin aandeed. In de Manteling of bijvoorbeeld Oranjezon is de vogel vaker te bewonderen. Helemaal bijzonder waren de waarnemingen van de boomklever en de jonge kwak. De boomklever zat luid roepend in de kastanjeboom die op de parkeerplaats voor het personeel staat. Voor onze provincie een bijzondere waarneming, want die is hier, met uitzondering van een paar plekken in Zeeuws-Vlaanderen, niet heel vaak te bewonderen. De kwak vloog ineens op uit het riet aan de gracht toen ik daar aan het werk was. Misschien afkomstig uittle kleine populatie in park Toorenvliedt in Middelburg? Op het moment dat u dit leest staan de eerste soorten alweer op mijn lijst van 2020. Ik nodig u uit om in de landschapstuin mee te helpen die uit te breiden. Jan Tuin Er is veel te zien én te ontdekken in de potvisexpo! (M. Klootwijk) Grote vos. (M. Klootwijk) Smaragdlibel. (J. Tuin) BIJZONDERHEDEN IN DE HEEMTUIN Elk jaar houd ik een lijstje bij van de vogels, vlinders en libellen die in de landschapstuin van Terra Maris gezien zijn. In dit stukje blik ik terug op de bijzonderheden van 2019. Niet zozeer op libellengebied, want met 13 soorten was het wat rustig, hoewel er aansprekende soorten als vroege glazenmaker, vuurlibel en smaragdlibel rondvlogen. De vlinders fladderden in een wat hoger soortentotaal rond: 18 zijn er gezien. Opvallend ten opzichte van andere jaren waren de grotere aantallen citroenvlinders, oranjetipjes en distelvlinders. Maar het absolute hoogtepunt voor mij was de aanwezigheid van de grote vos op 19 juli. Deze vlinder is een landelijke zeldzaamheid. Hij is te verwarren met de kleine vos, overigens ook in de tuin te bewonderen. Er zijn een aantal verschillen, zoals de grootte, maar ook het vlekken patroon op de bovenvleugel. De grote vos heeft er vier zwarte vlekken, terwijl de kleine vos er drie heeft. hoeveel kinderen op de staart van deze zeereus passen, lees over zijn poep van goud, voel hoe zwaar één wervel weegt, luister en kijk naar de geboorte van een potvis en ontdek waarom potvissen ware duikkampioenen zijn. Kortom: er valt van alles te zien en te beleven bij Terra Maris. Voor alle data en aanvangstijden van de activiteiten, kijk op terramaris.nl. Wietske Verschragen en Carolien Schaap

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 9