TE GAST IN HET ZEEUWSE LANDSCHAP BLAUWE GOUDWESP BIJZONDER ZEEUWS Bezoeker: Frits Caniëls Locatie: Bruintjeskreek ZEEUWS -4 - LANDSCHAP ZEEUWS - 5 - LANDSCHAP Tekst en foto: Carrie Frederiks Lljïi*r#ct Tekst en foto: Chiel Jacobusse Wie een insectenhotel in de tuin ophangt, krijgt er meestal al snel pottenbakkerswespen als bewoners. Dat zijn dunne, zwarte wespen, die hun naam danken aan de lemen tussenschotjes waarmee ze hun 'nest' in verschillende kamers verdelen. Daarin leggen ze de eitjes, waarna de larven er opgroeien. Tenminste als er geen andere wesp roet in het eten komt gooien. Dé grote plaaggeest van de pottenbakkerswesp is de blauwe goudwesp. Dit schitterend gekleurde insect hakt met zijn scherpe kaken zo'n lemen nestwandje open en legt een eitje erbij. De blauwe goudwesp is een koekoekswesp en Wilt u zichzelf voorstellen? "Ik ben Frits Caniëls. Ik woon in Roosendaal en ben werkzaam op het Technasium in Breda, een middelbare school, waar ik het vak Onderzoek en Ontwerpen geef. Een Technasium is een landelijk ontwikkelde formule voor bètatechnisch onderwijs op havo en vwo." Waarom bezoekt u de Bruintjeskreek? "Ik ben hier om naar de vogels te kijken en er foto's van te maken, en kwam een keer heel toevallig langs deze plek. Dat was tijdens een soort nostalgische route naar het veerpontje Anna Jacobapolder-Zijpe. Ik dacht, hé, dit is een coole plek en er bleek nog een vogelkijkhut te staan ook! Vogels kijken vind ik altijd een leuke bezigheid. Het is lekker om ze 's ochtends te gaan kijken en fotograferen. Bovendien vind ik het leuk om mensen met dezelfde hobby tegen te komen. Als je een vogelkijkhut bezoekt, is die kans altijd aanwezig." die naam geeft al aan wat er gaat gebeuren: de larve die uit het eitje van de goudwesp komt eet het eitje of de larve van de pottenbakkerswesp op en vervolgens de kleine spinnetjes die de pottenbakkerswesp als babyvoeding voor haar eigen larve óók in het celletje heeft ondergebracht. Heel die geschiedenis biedt stof voor een complete safari op de vierkante decimeter. C. Jacobusse is senior beleidsmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap Heeft u nog wensen voor het gebied? Ja, misschien nog een kijkhut langs de Bruintjeskreek aan de andere kant van de weg. Daar zitten ook altijd heel veel watervogels." C. Frederiks is journalist en fotograaf Wat trekt u aan in dit gebied? "De diversiteit aan soorten. Er zitten hier allerlei eenden, zoals smient, krakeend, tafeleend en slobeend, maar je ziet bijvoorbeeld ook regelmatig dodaarzen en lepelaars. Een poosje geleden zag ik hier mijn eerste blauwe kiekendief. De eerste keer dat ik pijlstaarten zag was ook bij de Bruintjeskreek. Het waren er wel zestig. Dat was best bijzonder. Ik heb het nog op Waarneming. nl gemeld. Even kijken, dat was op 18 januari van dit jaar. Eigenlijk kom ik hier specifiek voor de watervogels. Rietvogels zie je bij ons in de buurt ook wel." Frits Caniëls voor de vogelkijkhut bij de Bruintjeskreek.

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 3