IS ZEELAND WEER GESCHIKT VOOR OTTER EN DAS? Das. In de vorige editie schreven we over de vestiging van de steen- en boommarter in (C Jacobusse) Zeeland. Nu focussen we op de komst van twee andere iconische marterachtigen: de otter en de das. Een das of otter gezien? Meld dat alstublieft! Bijvoorbeeld via waarneming.nl of e-mail naar info@hetzeeuwselandschap.nl. TWEEJARIG ONDERZOEK OTTER Door Pepijn Calle Beide soorten staan op de drempel van Zeeland, maar de vraag is of Zeeland er helemaal klaar voor is. Er is leefgebied genoeg, maar er zijn andere factoren die ook erg belangrijk zijn. Zo zijn beide soorten erg kwetsbaar voor het verkeer. Otter Zeeland, vooral het krekenrijke Zeeuws-Vlaanderen, was vroeger een belangrijk otterbolwerk in Neder land. Door vele factoren - onder andere vervolging, slechte waterkwaliteit en verkeerstoename - stierf de soort hier eind jaren '70 uit. Overig Nederland volgde tien jaar later, met de laatste otters in Friese en Overijsselse laagveengebieden. In 2002 werd de soort in beide provincies met succes geherintroduceerd. De Nederlandse populatie breidt zich sindsdien langzaam, maar gestaag uit en wordt nu op circa 400 exemplaren geschat. Met de landelijk groeiende populatie, de aanleg van nieuwe, veelal waterrijke natuurgebieden en natuurvriendelijke oevers en de verbetering van de waterkwaliteit lijkt de situatie in Zeeland op het eerste gezicht weer best kansrijk. Vijf jaar geleden brachten we daarom een brochure over de komst van de otter (en bever) naar Zeeland uit (hetzeeuwselandschap.nl/sites/default/files/ uploads/Bever-Otter-boekje_download.pdf). Doel was mensen bewust maken dat deze soorten zich in Zeeland gaan vestigen, met welke gevolgen en wat mogelijk is om de vestiging zo goed mogelijk te laten verlopen. Enkele bevers vestigden zich sindsdien, maar de otter zover we weten nog niet. Toch lijkt het een kwestie van tijd. Ze breiden zich beetje bij beetje naar Zuid-Nederland uit. In Zuid-Holland zit een kleine populatie en zwervers bereiken zo nu en dan Brabant. Ook vanuit Vlaanderen komen ze dichterbij. Zo zijn er sinds 2014 otters in de Scheldevallei nabij Kruibeke waargenomen en afgelopen winter ook in de Durme- en Moervaartvallei. Dit laatste gebied ligt hemelsbreed maar een kilometer of zes van Zeeuws- Vlaanderen wat voor otters een kleine afstand is. De soort kan dus elk moment opduiken of zit er al onopgemerkt. Dat is echter niet zonder gevaar. Nog steeds staan er illegale en soms ook legale fuiken in de Zeeuwse wateren. Zonder maatregelen is de kans reëel dat otters erin verdrinken. De toegenomen verkeersdrukte is vermoedelijk een groter probleem. ZEEUWS - 6 - LANDSCHAP Verkeerssterfte is doodsoorzaak nummer één voor Nederlandse otters. Met name wegen langs en tussen wateren vormen een groot risico. De huidige maatregelen in Zeeland om verkeersslachtoffers te voorkomen zijn nog te beperkt. Voor otters zal het daarom van groot belang zijn om op kwetsbare plaatsen extra wildrasters te plaatsen. Das De meeste mensen denken bij de das al snel aan een heuvellandschap met bossen en weilanden. Zij zijn echter helemaal niet zo kieskeurig en kunnen in allerlei landschappen floreren. In Engeland leven ze zelfs in het stedelijk gebied. In Zeeland en in het bijzonder Oost-Zeeuws-Vlaanderen leefden tot in de jaren '70 dassen in een grotendeels open polderlandschap. Ze maakten hun burchten in binnendijken. Uiteindelijk deden vervolging en toename van het verkeer ze hier de das om. De laatste decennia gaat het dankzij betere bescherming gelukkig weer beter met de das in Nederland. In Brabant en in Vlaanderen nam de soort flink toe en (her)koloniseerde er oude en soms ook nieuwe gebieden. Zo vestigde de soort zich dichtbij Zeeland in een voormalig schor in het Brabantse deel van het Krammer-Volkerak. In 2013 troffen we een verkeersslachtoffer op de Philipsdam nabij de Plaat van de Vliet aan. Om een 'grap' uit te sluiten onderzochten we toen het gebied uitgebreid op sporen. We vonden verse pootafdrukken, zodat we zeker weten dat het dier niet gedumpt was. Spijtig dat na zo'n lange afwezigheid de eerste (opgemerkte) das onder een auto belandde. Hopelijk hebben toekomstige zwervers meer geluk en kan de soort zich alsnog in Zeeland vestigen. Het natuurgebied Slikken van de Heen is prima geschikt, zeer nabij een Brabantse dassenfamilie, en we verwachten hier dan ook de eerste vestiging. Samen met vrijwilligers zoeken we regelmatig naar sporen, vooralsnog echter zonder resultaat. Ook andere Zeeuwse gebieden zijn geschikt. Met name grotere natuurterreinen met weinig drukke wegen, zoals de Waterwingebieden bij Sint-Jansteen, de Braakmanbossen en de duinstroken op Schouwen en Walcheren. Die twee laatste plekken zijn echter moeilijk bereikbaar. Ook in Zeeuws-Vlaanderen zal het voorlopig nog niet storm lopen, aangezien het voorkomen in aangrenzend Vlaanderen nog beperkt is. Dassen zijn ook erg kwetsbaar voor verkeer. Zoekend naar eten leggen ze grote afstanden af, waarbij ze wegen passeren. Gelukkig zijn ze met wildrasters en dassentunnels goed te beschermen. Helaas zijn die erg kostbaar, waardoor we deze maatregelen slechts beperkt en alleen op de meest risicovolle locaties kunnen doorvoeren. We verwachten dat beide soorten zich binnen 1 tot 10 jaar in Zeeland vestigen. Voor de das zal dat naar verwachting vooral zeer lokaal zijn (Sint-Philipsland). Voor de otter lijken de kansen groter. In principe zijn grote delen van Zeeland geschikt. Toch zal de opbouw van een levensvatbare populatie lastig zijn indien we niet tijdig de knelpunten gezamenlijk aanpakken. P. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap Dankzij een subsidie van de Provincie Zeeland gaan wij de komende twee jaar onderzoek doen naar het voorkomen van otters in Zeeland. Door de nachtelijke levenswijze kunnen ze lang onopgemerkt blijven; juist dan kan het inventariseren met wildcamera's succesvol zijn. Deze fotograferen automatisch als er een dier voor de camera loopt, ook 's nachts. Het project doen we samen met vrijwilligers en stagiaires. Alle gegevens komen in een rapport, met adviezen voor het oplossen van waargenomen knelpunten. Bijvoorbeeld het repareren of plaatsen van extra wildrasters om verkeersslachtoffers te voorkomen. Nemen we tijdens het onderzoek al otters waar, dan gaan we direct met alle partijen rond de tafel om te kijken of er lokaal maatregelen nodig zijn. ZEEUWS - 7 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 4