OPHET ZEEUWSEiSTRAND m I -v* 'r 1 i HamiLa w GROENE STRAND Vogels die op het strand broeden Tegenwoordig is zoiets vrijwel ondenkbaar, maar tot ver na de Tweede Wereldoorlog was het tamelijk alledaags. Slechts hier en daar langs de Nederlandse kust is er nog een vergeten hoekje waar strandbroedvogels hun jongen grootbrengen. Die plekjes worden in snel tempo schaarser. Net zo goed trouwens voor arctische broedvogels, zoals de drieteenstrandloper en steenloper, om hier 's winters in alle rust te foerageren. J*rr' m fi HET VRIJWILLIGER WORDEN? Door Chiel Jacobusse en Chris Vreugdenhil Embryonaal duintje met zeeraket. (C. Jacobusse) Dwergsterns zijn van origine strandbroedvogels. (C. Jacobusse) Strandnatuur komt steeds meer in de verdrukking. Daarom wordt het project Het Groene Strand langs de Nederlandse kust uitgerold. Het is een initiatief van LandschappenNL. Voor Zeeland neemt uiteraard Het Zeeuwse Landschap de honneurs waar. De Nationale Postcodeloterij maakt het project financieel mogelijk. Partners zijn het IVN, stichting Duinbehoud en stichting Anemoon. BROEDSTRANDEN Meest ambitieuze onderdeel van Het Groene Strand is de realisatie en/of instandhouding van zo'n twintig broedstranden. Daar moet in de broedtijd (voor een deel in het vakantieseizoen) volstrekte rust heersen. Vogels maken daar hun nest op het kale zand en brengen er hun jongen groot. Het gaat om bedreigde soorten die zowel in Nederland als elders op de Rode Lijst staan. Alle reden dus om iets te doen voor soorten als de bontbekplevier, strandplevier en dwergstern. Maar is dat doel niet al te ambitieus? Is er nog wel ruimte voor die bijzondere vogels? Een project op het Verklikkerstrand bij Renesse de afgelopen jaren bewijst dat het kan! Strandplevieren ontdekten razendsnel het rustige plekje. Vrijwilligers waren voortdurend ter plekke om de vogels te bewaken en recreanten en passanten te vertellen over het bijzondere project. Ook op Neeltje Jans is al jarenlang een broedstrand dat vrijwilligers bewaken en het is - hoewel de dwergsterns vorig jaar verstek lieten gaan - aannemelijk dat het strandje nu opnieuw als broedstrand gaat fungeren. Ook stranden bij Oranjezon op Walcheren en de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet lijken redelijk kansrijk. ZEEUWS - 8 - LANDSCHAP STRANDCOMMUNITIES Het succes van dit project staat of valt met de inzet van vrijwilligers. Die zijn nodig om de broedstranden te bewaken en het publiek voor te lichten. We streven naar de vorming van lokale 'strandcommunities' die allerlei taken op zich nemen, want de ambitie gaat verder dan broedstranden alleen. We willen op 200 km van het strand meer ruimte creëren voor natuur en natuurbeleving. Erg belangrijk worden de schoonmaakacties. Het strand wordt natuurlijk al volop schoongemaakt, maar daarbij wordt het belang van strandnatuur vaak over het hoofd gezien. Met het opruimen verdwijnt niet alleen menselijk afval, maar ook wat van nature langs de vloedlijn thuishoort: aangespoeld wier, plantenresten, schelp- en zeedieren en alles wat daarin en tussen leeft. LANGS DE VLOEDLIJN Pak een willekeurig hoopje wier op langs de vloedlijn en tien tegen één dat het daaronder wemelt van de diertjes. Vlokreeftjes, wadsklakjes, nonnetjes, garnaaltjes en ook insecten als strandvliegen, brandingsvliegen en ander klein gespuis. Al die kleine dieren vormen een uiterst belangrijke voedselbron voor de vogels van het strand. Niet alleen de altijd luidruchtige meeuwen, maar juist ook kleine en minder opvallende soorten, zoals paarse strandloper, plevieren en steenloper, die hier hun kostje bij elkaar scharrelen. Daarbij houdt elke vogel er een eigen strategie en iets andere prooidieren op na. Het is een complete levensgemeenschap. Als bij het schoonmaken al het natuurlijke aanspoelsel verdwijnt, betekent dat een aderlating voor de strandnatuur. Het voedsel van vogels is in één klap weg. Broedvogels ontberen het voer voor hun jongen en wintergasten en doortrekkers uit het hoge noorden zitten zonder prooien. Voor die laatste vogels is het vooral een probleem, omdat zij juist hier komen om hun conditie op peil te krijgen. In de broedgebieden op Spitsbergen en Nova Zembla brachten ze namelijk onder extreme omstandigheden hun jongen groot. Daarbij kunnen ze meer dan een derde van hun lichaamsgewicht verliezen. het begeleiden van vrijwilligersdagen en het organiseren van activiteiten. Voorbeelden zijn een 'hondenontbijt' op het strand, om de baasjes bewust te maken van het effect van loslopende honden op de strandvogels, en het plaatsen van beschermers boven pleviernesten. Aangespoelde Japanse oester. (C. Jacobusse) KEURMERK GROENE STRAND We werken momenteel hard aan een maatregelenpakket voor strandbeheerders. Er komt ook een officieel keurmerk. Stichting Keurmerk Milieu Veiligheid en Kwaliteit - die bijvoorbeeld het strandkeurmerk Blauwe Vlag voert - is daarbij samenwerkingspartner. Stranden die aan de eisen van Het Groene Strand voldoen krijgen straks een met de Blauwe Vlag vergelijkbare erkenning die echter ook een natuurlijk strand garandeert. Doel is zoveel mogelijk partijen bij het project te betrekken en te activeren. Gemeenten, terreinbeheerders, Rijkswaterstaat, waterschappen, strandtenthouders en lokale natuurverenigingen zijn allemaal nodig om van het project een succes te maken. Heel veel enthousiaste reacties en spontane aanbiedingen voor hulp en ondersteuning geven het vertrouwen dat we met zijn allen de strandnatuur een enorme oppepper kunnen geven. Dat zal een geweldige nieuwe ervaring betekenen voor iedereen die graag op het strand vertoeft. C. Jacobusse is senior beleidsmedewerker van stichting Het Zeeuwse Landschap en C. Vreugdenhil is projectleider van Het Groene Strand bij LandschappenNL (en medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap) Goed gecamoufleerd nestje van een strandplevier. (C. Jacobusse) VRIJWILLIGERS Het is dus zaak om selectief te werk te gaan: rommel opruimen en het voedsel van de vogels laten liggen. Dat kan alleen handmatig en dat schept een enorme behoefte aan vrijwilligers. Die zijn ook nodig voor allerlei andere taken, zoals het geven van voorlichting op scholen, Het zal duidelijk zijn: we zoeken heel veel vrijwilligers. Mensen die eenmalig bereid zijn om hun handen uit de mouwen te steken bij een opruimactie, maar vooral diegenen die langdurig via een strandcommunity willen helpen met het 'groen maken' van stukjes Zeeuws strand. Opgeven kan via info@hetzeeuwselandschap.nl. Nadere info: Chiel Jacobusse via c.jacobusse@hetzeeuwselandschap.nl of 06 515 89 216. ZEEUWS - 9 - LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 5