r r r van Terra Maris LEPELAAR UIT PRAAG J I r UIT Tekst en foto: Erik Speksnijder Op 4 juni van dit jaar vond ik tijdens een broedvogelinventarisatie in de Westeindse Weel bij Borssele een zwaargewonde lepelaar. Deze was vermoedelijk tegen één van de vele hoogspanningsmasten vlakbij dit gebied gevlogen. Eén poot van de lepelaar was gebroken en een bot stak ver uit. Het dier bloedde hevig en heb ik daarom uit zijn lijden verlost. Dat was wel even slikken Ik zag dat het dier geringd was. Ik stond wel even verbaasd te kijken: er stonden 'Zoo Praha Bohemia' en een kort nummer op de ring. De vogel was geringd in Praag in Tsjechië! Ik gaf de waarneming door aan een collega, die me aanraadde de ring te melden bij Griel.nl. Dat is het Geautomatiseerde Ring Invoer en Export Loket. Hier kun je terecht De lepelaar zal een mooie aanvulling zijn op de huidige vogelverzameling. met alle ringwaarnemingen. Al snel na het invoeren van de gegevens werd ik benaderd door het Praagse ringcentrum, met de mededeling dat het ringnummer niet klopte. Het stond niet in hun systeem. Na wat heen en weer mailen met dat ringcentrum en enkele vogelaars werd duidelijk dat het vermoedelijk een dierentuindier betrof en geen door aan een dierentuin verbonden onderzoeker geringde, wilde vogel. Op goed geluk benaderde ik hierop één van de Praagse dierentuinen. Toen bleek het dier, zoals veel andere dierentuindieren, in het dierentuinregister te staan. Dankzij de Praagse dierentuin, een vogelaar die Artis benaderde en het Praagse ringcentrum ontstond een beeld van de levensgeschiedenis van het dier. De lepelaar was op 7 april 2009 geboren in een Praagse dierentuin, uit een Duitse en een Franse ouder. Op 1 juli 2010 is de vogel verkocht aan een vogelkwekerij in Stramproy in Limburg. Ruim vijf jaar geleden ontsnapte de lepelaar daar, waarna die zich aansloot bij soortgenoten in het Sloegebied. Hier werd de vogel onder andere in 2018 gefotografeerd. Helaas eindigde het verhaal van de vogel dus begin juni dit jaar. Het dier werd elf jaar oud - een lepelaar kan wel twintig worden - en leefde ongeveer zijn halve leven in gevangenschap en de andere helft in vrijheid. Het verhaal van de vogel eindigt toch nog niet helemaal. De restanten van het dier liggen nu in de vriezer van Terra Maris. Vooral het kleurrijke verhaal, maar ook het bruidskleed van de vogel maken het dier een aanvulling op de huidige collectie, waarvoor we meer en meer op zoek zijn naar dieren met een verhaal. Van de oprichter van het museum en preparateur Wim Phaff vernamen we dat het nog niet makkelijk zal zijn om de kapotte poot te repareren. Maar met Wims lange ervaring en kunde is dit een uitdaging waaraan hij wel durft te beginnen. Hopelijk is de vogel over een poosje in onze museumcollectie opgenomen en te zien. ZEEUWS-18-LANDSCHAP Het Bosje van Klompe (4 ha groot) ligt op het 'eiland'Sint-Philipsland in de gemeente Tholen. Het is een echt polderbosje, waarvan we er nogal wat hebben in Zeeland: met canadapopulieren in alle kijkrichtingen op een rij.Tenminste, zo zag het er tot enkele jaren geleden uit. Zo'n 'houtakker' is natuurlijk geen echt natuurgebied. Toch krijgen deze bosjes in de loop der jaren steeds meer natuurwaarden. Het Zeeuwse Landschap stond in 2017 dan ook voor de keuze het bosje vanzelf natuurlijker te laten worden of dit proces wat te versnellen. Puristen onder de ecologen vinden dat een aangeplant bos niet in het polder-krekenlandschap thuishoort. Toch heeft dit bosje wel wat natuurwaarde. Zo slapen er reeën en broedt er al jaren een buizerdpaar en sinds enkele jaren ook de havik. Maar het geeft ook conflict: beide roofvogels zijn een gevaar voor de weidevogels die in de omgeving broeden. Omdat Het Zeeuwse Landschap toch ook de bestaande natuurwaarden wilde respecteren, is er na een afweging voor gekozen bomen te kappen, maar lang niet alle. Het gebiedje sluit zo landschappelijk beter aan op de naastgelegen Bruintjeskreek. Het Bosje van Klompe ligt namelijk in dezelfde voormalige bedding van deze oude Jonge haviken op het kunstnest in 2019 in het Bosje van Klompe. (D. Gunst) stroomgeul. Een flink deel van het bosje is dus gespaard om die eerdere natuurwaarden te behouden, en de randen zijn wat geleidelijker gemaakt door er enkele bomen weg te halen. Kort daarna is echter een aanzienlijk deel van het bosje tijdens een storm omgewaaid. Dat zorgde voor een weelderiger en natuurlijker bosbeeld. Het gaf en geeft ook de gelegenheid om wat meer - inheemse - boomsoorten in het bosje te krijgen. Omdat ook de nestboom van de havik was omgewaaid, hebben we een kunstnest geplaatst. Een paartje bracht er in 2019 succesvol jongen groot. Een jaar later ging ook die boom om en verkoos de havik een andere omgevallen boom. Ook dit nest waaide er met een storm uit, toen de jongen groot, maar nog niet vliegvlug waren. Ze zijn - op één na - met een tijdelijk kunstnest gered en uitgevlogen. Ook is een aangrenzende, voormalige akker als weiland ingericht. Er is een laagte in gemaakt, om kwelwater aan het oppervlakte krijgen. Dat biedt veel potenties. Het perceel heeft zijn waarde al laten zien: er foerageerden al twintig grote zilverreigers op muizen en andere kleine dieren die er al leven. W. Castelijns is hoofd ecologie en kwaliteitszorg van stichting Het Zeeuwse Landschap ZEEUWS-19-LANDSCHAP

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 10