GESTEELDE ZOUTMELDE EN ZEEGERST i BEHOUD EN VERSTERKING VAN INTERNATIONAAL BEDREIGDE KUSTPLANTEN Zeegerst. In 2019 stelden Het Zeeuwse Landschap, (E. Speksnijder) staatsbosbeheer en Natuurmonumenten een actieplan op voor gesteelde zoutmelde en zeegerst. Daarmee willen we de bestaande groeiplaatsen van deze zeer zeldzame kustplanten versterken en nieuwe groeiplaatsen ontwikkelen. In dit artikel brengen we u op de hoogte van de eerste resultaten van de herintroductieproef. Standpunt over (her)introductie Door Pepijn Calle, André Hannewijk Tijmen den Ottelander Gesteelde zoutmelde Gesteelde zoutmelde zal voor de leek een erg klein, onopvallend, saai en grijs plantje zijn. Het hart van de florist gaat er daarentegen wel een stuk sneller van kloppen. Niet zozeer omdat hij de soort zo mooi vindt, maar vanwege de zeldzaamheid. De soort komt in Nederland namelijk alleen zeer zeldzaam in het Wadden- en het Deltagebied voor. Sinds 1950 nam deze overal zeer sterk af. Ondanks dat resteren er nog drie vitale populaties in Zeeland. De plant groeit hier nu uitsluitend binnendijks, in de overgangszone van zoute pionier- naar hoger gelegen, zilte vegetaties. De gesteelde zoutmelde behoort nu tot de zeldzaamste zoutplanten van Nederland en staat ook in onze buurlanden onder zware druk. In België staat de soort op uitsterven en in Duitsland heeft die de status'bedreigd'. In Engeland en Frankrijk is de situatie vergelijkbaar. De combinatie van extreme zeldzaamheid, eisen aan de groeiplaatsen en vooral het zeer beperkte verspreidingsvermogen maakt de kans op natuurlijke (herjkolonisatie van andere, geschikte leefgebieden gering. Zelfs over korte afstand kan de soort zich slecht verspreiden. Zeegerst Ook van zeegerst zullen de meeste natuurliefhebbers niet warm worden. Het is een onopvallend, klein grasje waar je zó aan voorbijloopt. Deze (eveneens) eenjarige plant groeit op vergelijkbare plaatsen als de gesteelde zoutmelde, maar verkiest veelal een net wat hogere en dus minder zilte groeiplaats. Ze komen onder andere voor op hoge schorren, zeedijken en in zilte graslanden. Zeegerst is sterk afgenomen in Zeeland. Alleen in de natuurontwikkelingsgebieden in Schouwen neemt de soort weer toe. Die bedekt lokaal zelfs meer dan duizenden m2. Ook deze plant is internationaal sterk bedreigd. In België, Duitsland en Denemarken is de soort momenteel uitgestorven en ook in Engeland gaat die achteruit. Veranderd landschap Met een groepje bekwame floristen hebben we de bestaande groeiplaatsen goed onderzocht. Onze conclusie was dat er meer natuurgebieden in ZEEUWS - 20 - LANDSCHAP Zeeland geschikt zijn. Het versterkte ons vermoeden dat de beide soorten die terreinen niet meer of zeer moeizaam kunnen koloniseren. Vroeger was de Zeeuwse delta véél dynamischer, waardoor hun zaden zich makkelijker via het water konden verplaatsen. Ook rondtrekkende schaapskuddes verspreidden de zaden. Veel van de voormalige groeiplaatsen zijn helaas door verzoeting en verdroging verloren gegaan. Dankzij actief waterbeheer konden immers voormalige natte, zilte graslanden in cultuur worden gebracht en met regelmaat werden zilte laagtes opgehoogd. Binnendijks overleefden de soorten alleen nog in enkele kleine natuurreservaten. Vanaf de jaren '90 kwam er gelukkig meer aandacht voor natuur(herstel) en zijn er in Zeeland geleidelijk nieuwe natuurgebieden aangelegd. Daar waar nog zoute kwel optrad, keerde een palet van zilte soorten terug, maar zeegerst en gesteelde zoutmelde lieten het veelal afweten. Experimenten in de Yerseke Moer De Yerseke Moer is zo'n natuurgebied waar de laatste decennia een flink areaal zilt grasland is ontstaan. Dat is te danken aan aankoop van nieuwe percelen en een hoger waterpeil. Maar ook door de toename van zoute kwel vanuit het Kanaal door Zuid-Beveland, door de verbreding en verdieping van het kanaal. Ondanks dat hier een groot leefgebied voor beide soorten ontstond, keerden de soorten er niet op eigen kracht terug. Als onderdeel van het actieplan 'introduceerden we hier beide soorten als proef. Zo strooiden we in 2019 enkele honderden zaadstengels van zeegerst uit Schouwen in twee deelgebieden uit.Tot onze grote vreugde kwam de soort hier dit jaar massaal op. De volgende jaren moet blijken of de soort zich in stand kan houden en/of verder uitbreiden. Met de gesteelde zoutmelde zijn we in 2020 van start gegaan. We hebben hier verspreid door het gebied enkele honderden kiemplanten aangeplant, afkomstig van Zeeuwse groeiplaatsen. In juli dit jaar was een ruime meerderheid hiervan nog in leven. Een groot deel bloeide al en had zaden in ontwikkeling. Later dit najaar willen we de soort ook in andere proefveldjes uitzaaien, zodat we de effectiviteit van beide methodes kunnen vergelijken. Ook voor deze soort weten we pas over enkele jaren of het succesvol zal zijn. Omdat we de soort op vele plekken in de Yerseke Moer hebben uitgeplant en gaan zaaien, verwachten we dat dat op een deel van de locaties succesvol zal zijn. P. Calle is medewerker ecologie van stichting Het Zeeuwse Landschap, A. Hannewijk boswachter Gesteelde ecologie van Staatsbosbeheer Zeeland-Zuid en zoutmelde aan de T. den Ottelander boswachter natuurbeheer van Schouwse zuidkust. Natuurmonumenten Zeeland en Volkerak (E. Stikvoort) Het Zeeuwse Landschap is erg terughoudend met (her)introductieprojecten. Het is véél beter als soorten uit zichzelf (terug)komen. Uitzetten van organismen beperkte zich totnogtoe tot een enkele wilde soort uit de dierenopvang en enkele zeldzame akkerplanten in onze akkerreservaten. Deze planten kwamen immers vroeger met het destijds minder goed geschoonde zaaigoed mee. Voor zeegerst en gesteelde zoutmelde wijken we hier dus voor het eerst vanaf. Deze zijn internationaal namelijk sterk bedreigd en wij zien een grote kans voor het creëren van nieuwe populaties in onze gebieden. Bovendien kunnen de soorten zich door het door de mens veranderde landschap niet meer op eigen kracht verspreiden. Uiteraard werken wij conform de richtlijnen voor (her)introducties, in dit geval het landelijke protocol van FLORON. Enkele voorwaarden zijn: - Goede vastlegging in de Nederlandse Databank Flora en Fauna. - Intensieve monitoring (ook van de bronpopulaties). - Geen negatieve impact op de bronpopulaties. - Aanbrengen van voldoende en genetisch gevarieerd materiaal. - Communicatie over het project.

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 11