mm 'LANDLUST De familie Boon overhandigt de sleutel van herenhuis Landlust aan directeur Alexander Bolomey. (M. Klootwijk) LANDSCHAP ZEEUWS-24- HERENHUIS LANDLUST VERWORVEN Op 7 juli dit jaar mochten wij de sleutel in ontvangst nemen van herenhuis Landlust Deze statige villa ligt dicht tegen de kern van het pittoreske dorp Heinkenszand. Het rijksmonumentale pand is onderdeel van ons landgoedcomplex Landlust. Het naastgelegen koetshuis was al in bezit van Het Zeeuwse Landschap. De geschiedenis van het landgoed gaat terug tot in de zestiende eeuw. Er hebben meerdere landhuizen gestaan: Watervliet (gebouwd in 1588) en Bloemenheuvel (1793). Tot het eigendom van landgoed Bloemenheuvel behoorden Villa Bloemenheuvel, het koetshuis, de boerderij Landlust, het bos en de moestuin. Waarschijnlijk is het huidige parkbos met een padenstructuur in landschapsstijl in dezelfde tijd als de bouw van de villa aangelegd. De boerderij Landlust werd rond 1856 gedeeltelijk verbouwd tot het Huis Landlust en fungeerde als jachthuis voor landgoed Bloemenheuvel. De rest van de boerderij bleef zijn functie vervullen. Villa Bloemenheuvel werd in 1895 afgebroken. Toen werd ook het deel van het bos dat ten noorden van de huidige Eendvogelstraat lag gekapt. Deze zeer beknopte historie van het landgoed geeft de samenhang van de nog aanwezige elementen goed weer. Het Zeeuwse Landschap breidt de portefeuille op het gebied van Cultureel Erfgoed graag met het herenhuis uit. Al bij de opstelling van het eerste beheerplan voor Landlust in 1978 werd immers de wens uitgesproken om het oorspronkelijke ensemble compleet te verwerven en voor de toekomst te behouden. Dat heeft met deze mooie aanwinst zijn beslag gekregen! Het pand zullen we bij voorkeur verhuren aan een particulier of een klein kantoorhoudend bedrijf. Alexander Bolomey NIEUW BEZOEKERSPLAN ORANJEZON Natuurgebied Oranjezon is één van onze meest bezochte gebieden en heeft de afgelopen jaren een ware metamorfose ondergaan. Tijd voor een nieuw bezoekersplan! De aanleiding om dat plan te maken en de wandelroutes te wijzigen zijn de maatregelen vanwege de stikstofdepositie. In grote delen van het duin is de begroeiing verwijderd en zijn er natte duinvalleien gecreëerd. Daardoor heeft het gebied een veel opener karakter gekregen. Mede door de toenemende bezoekersaantallen is ervoor gekozen de wandelroutes te verleggen. Doel is dat de bezoekers het gevoel blijven houden dat'alleen'zij door het landschap van Oranjezon wandelen. De natuur blijft natuurlijk het hoofddoel en ook daar is veel veranderd. Er is een aantal open stukken gemaakt, waar specifieke, kwetsbare duinsoorten voorkomen, zoals de boomleeuwerik en het duinvioooltje. De nieuwe wandelroutes houden daar rekening mee. Er komen in totaal vier routes, met een totale lengte van bijna 17 kilometer. De langere routes (6,5 en 4,5 kilometer) lopen helemaal tot de oost- en westpunt van het gebied. De twee kortere door het middendeel en deels het bos. Ze worden zo uitgezet dat er minder zicht is op de andere routes en er een groter rustgebied ontstaat voor verstoringsgevoelige soorten. De uitkijktoren is momenteel gesloten en zal worden vervangen door een nieuwe, want het is een prachtige locatie om de overgangen van bos naar duin en zee te ervaren. De nieuwe wandelroutes komen eind 2020 in gebruik; tot die tijd kunt u nog vanaf de bestaande routes van het gebied genieten. Marcel Klootwijk ZEEUWS 25-LANDSCHAP NIEUWE BROEDVOGELS IN ONZE GEBIEDEN Door de veranderingen in verspreiding van soorten, leefomstandigheden in onze gebieden en het klimaat verdwijnen er soms broedvogels, maar dienen er zich ook nieuwe aan. Dit jaar mochten we in de Waterwinbossen bij Clinge en Sint-Jansteen maar liefst twee nieuwe soorten verwelkomen. Al in het vroege voorjaar werd er in de bossen rond Sint-Jansteen een kleine kolonie roeken gevonden. Deze soort komt in Zeeland uitsluitend in Oost-Zeeuws-Vlaanderen voor; in totaal broeden er verspreid over een aantal kolonies bijna honderd paar. In ons terrein gaat het om zes nesten. In juni is vanuit de boshut bij Clinge een mannetje grote gele kwikstaart met voer in zijn bek gefotografeerd. Dit betreft pas het derde bekende broedgeval in Zeeland en het eerste in een terrein van Het Zeeuwse Landschap. De grote gele kwikstaart is een soort van snel stromende, heldere beken en rivieren in het oosten en zuiden van ons land. Aangezien die er in Zeeland niet zijn, is het extra bijzonder dat deze soort hier tot broeden komt. De meest bijzondere nieuwkomer is de kraanvogel. Deze grote vogel, die wel wat weg heeft van een reiger, is baltsend en parend gezien op de Slikken van de Heen. Ondanks hun formaat waren de vogels nauwelijks waar te nemen en deden erg'stiekem'. Het is dan ook niet bekend of er daadwerkelijk is gebroed. Het kan bij deze soort soms enkele jaren duren voor ze een gebied'accepteren'en gaan nestelen. Het betreft hier zelfs een nieuwe broedvogel voor Zeeland. Grote gele kwikstaart in de Waterwinbossen bij Clinge. (L. Baert) Marcel Klootwijk VERZOEKTOT MACHTIGING Binnenkort ontvangt u van ons een brief met het verzoek een machtiging af te geven voor uw donateursbijdrage. U kunt deze na ontvangst van de brief ook via de website doorgeven. Met een machtiging bepaart u ons veel administratiekosten en kunnen we met uw bijdrage meer doen voor de natuur! Nu is het nog zo dat u jaarlijks bij uw donateurspas een betaalverzoek krijgt meegestuurd. Er gaat veel tijd (en kosten) zitten in het verwerken hiervan. Helaas moeten we ook veel herinneringen sturen en die weer verwerken. Per 2021 sturen we de donateurspas daarom pas na betaling op. Wilt u uw pas voor 2021 tijdig in huis hebben, om bijvoorbeeld gratis in Oranjezon te kunnen wandelen? Vul dan het machtigingsformulier in dat binnenkort bij u in de bus valt. Alvast hartelijk dank voor uw medewerking! Runa Kuiler Een ontmoeting met damherten is altijd genieten. (M. Klootwijk)

Zeeuws Landschap | 2020 | | pagina 13